mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Redukcja zużycia paliwa po francusku

Redukcja zużycia paliwa po francusku

Renault Truck prowadzi badania nad sprawdzeniem, jak zjawisko termoelektryczności można wykorzystać do obniżenia zużycia paliwa. Program pod nazwą „RENOTER”, ma na celu zbadanie możliwości odzysku ciepła z gazów wydechowych i przekształcenia go w energię elektryczną. Badania prowadzone przez ostatnie trzy lata mają się zakończyć w październiku 2011.

Redukcja zużycia paliwa po francusku
Nazwa RENOTER pochodzi od francuskiego określenia „odzysku ciepła z silnika i przekształcania go w energię na drodze zjawiska termoelektryczności”. System działa na bardzo prostej zasadzie: energia cieplna zgromadzona w spalinach zostaje odzyskana i zamieniona w elektryczną. Odciąży to nieątpliwie alternator, który nie musi pracować tak ciężko, więc automatycznie spadnie zapotrzebowanie na paliwo. Zmiana energii cieplnej w elektryczną jest osiągnięta natychmiast dzięki wymiennikowi zamontowanemu w układzie wydechowym, wyposażonym w terminale wykonane z materiału termoelektrycznego. Aktualny problem polega na znalezieniu najbardziej wydajnych i niedrogich komponentów wymiennika ciepła - projekt badawczy ukierunkowany jest na opracowanie rozwiązania możliwego do zastosowania na skalę przemysłową, spełniającego założone warunki cenowe i będącego ogólnodostępnym.
Program badawczy RENOTER rozpoczął się w 2008 roku, a jego zakończenie jest planowane na październik 2011. Jak dotąd dowiedziono, że oszczędności mogą wynosić około 1 kW, co oznacza o 1% niższe zużycie paliwa w normalnych warunkach eksploatacji. Jednak dopiero końcowe rezultaty w połączeniu z wynikami pozostałych badań ukierunkowanych na odzysk energii zadecydują, czy ten system zostanie wdrożony do pojazdów produkowanych masowo.

Podobne wiadomości:

Producenci aut kontra Unia Europejska

Producenci aut kontra Unia Europejska

Aktualności 2015-06-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.