mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rejestracja pojazdów sprowadzonych z zagranicy

Rejestracja pojazdów sprowadzonych z zagranicy

Dziś, 21 maja, wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 maja 2004 r. dotyczące rejestracji i oznaczania pojazdów.

Obowiązujące od dzisiaj przepisy określają zasady pierwszej rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy.

W rozporządzeniu określono jakie dokumenty będzie trzeba dołączyć do wniosku o rejestrację. Są to: dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny (jeżeli pojazd był zarejestrowany), dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium RP, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego, zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające: uiszczenie podatku od towarów i usług, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego, lub o braku takiego obowiązku, oraz zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

W przypadku gdy pojazd został powierzony przez zagraniczną osobę prawną lub fizyczną podmiotowi polskiemu, do wniosku o rejestrację dołącza się te same dokumenty jednak zamiast dowodu własności przedstawić należy dokument, na którego podstawie nastąpiło powierzenie pojazdu.

Organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu może wydać zalegalizowane tablice rejestracyjne z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego, po przedstawieniu przez właściciela pojazdu: dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, jeżeli była wydana, stosownego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

W przypadku zgłoszenia przez właściciela pojazdu wniosku o zmianę danych technicznych pojazdu dotyczących mas i nacisków osi, zawartych w dowodzie rejestracyjnym, wynikającą ze zmiany właściwych, określonych w przepisach warunków technicznych, do wniosku dołącza się: dowód rejestracyjny pojazdu, oświadczenie wystawione przez producenta lub przedstawiciela producenta potwierdzające, że pojazd był homologowany zgodnie z wnioskowanymi danymi technicznymi.

Komentuj:

~mr 2011-02-25

Czy w Polsce obowiązują jakieś normy "ekologiczne"? Sprowadzono masę aut z za granicy, w tym np. busów, autokarów, które są stare i zasmradzają środowisko! Poza tym śmiem wątpić czy benzyna u nas jest na tyle dobrej jakości i nie zawiera więcej szkodliwych dla zdrowia związków!

~kasia 2009-03-05

Mam pytanko: czy jak sprowadze samochod z Anglii i go sprzedam w Polsce bez przekladki, to przy sprzedazy wystarczy sporzadzic umowe i osoba kupujaca nie bedzie miala problemu z zarejestrowaniem tego autka w Polace na podstwie sporzadzonej umowy?

~ANIA 2008-10-23

MAŁE PYTANKO. CHCĘ KUPIĆ SAMOCHÓD SPROWADZANY Z ANGLII, KTÓRY MA KIEROWNICĘ PO PRAWE STRONIE. CZY BEZ PRZEKŁADKI BĘDĘ MOGŁA GO ZAREJESTROWAĆ?

~Zdzisław 2008-09-10

W Czerwcu tego roku sprowadziłem do Polski motocykl do którego otrzymałem dokument czasowego wycofania z ruchu plus umowe kupna sprzedaży oraz aktualne badania tifu,wydziale komunikacji niechca mi zarejestrowac motocykla . Czy jest to zgodne z prawem?Prosze o odpowiedz dziekuje z gory zdzislaw8migielski@wp.pl

~smary lary 2008-07-02

nie.. mozesz jezdzic na niemieckich .. ubezpieczenia tez nie musisz kupowac jesli masz niemieckie.. wogole wystarczy ze masz kluczyki to mozesz jezdzic.... :|

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!