mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rekord Guinessa Hondy Civic w zużyciu paliwa

Rekord Guinessa Hondy Civic w zużyciu paliwa

Japoński kompakt ustanowił rekord Guinessa pod względem minimalnego zużycia paliwa na trasie obejmującej 24 kraje Unii Europejskiej. Rezultat robi naprawdę spore wrażenie.

Rekord Guinessa Hondy Civic w zużyciu paliwa
Fergal McGrath i Julian Warren to dwoje pracowników Działu Badawczo-Rozwojowego Hondy. 1 czerwca spakowali się do Hondy Civic Tourer 1,6 i-DTEC i ruszyli w drogę przez 24 kraje Unii Europejskiej. Ich celem było osiągnięcie jak najniższego zużycia paliwa na tym dystansie i ustanowienie Rekordu Guinessa w kategorii „Najniższe zużycie paliwa – wszystkie przylegające do siebie 24 kraje Unii Europejskiej”. Po 25 dniach oszczędnej jazdy i pokonaniu 13 498km zakończyli swój eko-maraton z niesamowitym wynikiem: 2,81 litra oleju napędowego na każde 100km!

To o litr mniej od deklarowanego przez producenta średniego zużycia paliwa. Zasięg na pełnym baku wyniósł 1500km. Tak wyprawę komentuje Fergal McGrath: „Nie było łatwo, ale w sumie mieliśmy dużo zabawy, a ustanowienie nowego Światowego Rekordu Guinnessa sprawiło, że cały ten trud po prostu się opłacił. To był ogromny zespołowy wysiłek, chciałbym podziękować za poświęcenie i wsparcie wszystkim, którzy byli zaangażowani w projekt. Po spędzeniu tak długiego czasu za kierownicą, Julian i ja jesteśmy bardzo szczęśliwi, mogąc wrócić za swoje biurka!”.

Rekordziści tylko 9 razy zatrzymali się na tankowanie i zebranie wszystkich koniecznych do potwierdzenia rekordu dowodów - m.in. nagrań wideo, zdjęć i podpisów niezależnych świadków. Auto nie było specjalnie przygotowane do wyczynu - to standardowy Civic, prosto z taśmy montażowej angielskiej fabryki w Swindon. Kompakt Hondy z turbodieslem 1,6 i-DTEC w naszym redakcyjnym teście także popisał się wstrzemięźliwością w konumpcji "ropy".

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Honda Civic
Honda Civic
Cena podstawowa już od: 69 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Jak bito rekordy prędkości

auto motor i sport 2015-05-24

Jeśli nie masz z kim rywalizować, ścigaj się sam ze sobą. Zapewne taka idea przyświecała wszystkim śmiałkom, którzy w ciągu ostatnich 117 lat próbowali łamać kolejne bariery szybkości na lądzie. Ostatni rekord ustanowiono w 1997 roku i do dziś nie został pobity. Może się to zmienić dosłownie w każdej chwili. Kolejne próby trwają.

Honda Civic Type R – rekordzista już w produkcji

Honda Civic Type R – rekordzista już w...

Aktualności 2017-06-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.