mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rekordowa gospodarka w 2006

Rekordowa gospodarka w 2006

„Inwestycje zagraniczne są ściśle związane ze wzrostem gospodarczym, a ten według prognoz może osiągnąć w tym roku poziom 5,4 proc. W tym roku inwestycje zagraniczne mogą przekroczyć 10 mld USD” - powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak podczas konferencji „Polska atrakcyjnym partnerem gospodarczym.

Rekordowa gospodarka w 2006

„To powrót do rekordowego roku 2000” – dodał Andrzej Kanthak , prezes PAIiIZ. W roku 2005 zainwestowano 7,7 mld dolarów, czyli tyle ile uzyskaliśmy w ciągu 3 pierwszych kwartałów tego roku. Inwestycje zagraniczne w Polsce to przede wszystkim inwestycje typu greenfield, związane z tworzeniem nowych miejsc pracy. Wśród inwestorów dominują Japonia i Stany Zjednoczone. Nie brakuje też inwestycji z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji. Ważnym partnerem pozostaje też Korea.

„Charakter inwestycji powoduje, że pozyskujemy coraz więcej nowoczesnych technologii” – zaznaczył prezes PAIiIZ. Zdaniem prezesa Kanthaka o atrakcyjności Polski świadczą rankingi światowych firm konsultingowych. „Według KPMG 80 proc. przedsiębiorców zagranicznych już obecnych w Polsce jest gotowych zainwestować w naszym kraju ponownie. W rankingu A.T. Kearney Polska plasuje się na 5 miejscu wśród państw cieszących się największym zaufaniem światowych inwestorów” – powiedział. 

Efektem rosnących inwestycji jest poprawa sytuacji na rynku pracy. – Tylko na skutek podpisania rządowych programów wieloletnich spodziewamy się w przyszłym roku wzrostu o 18 tys. nowych miejsc pracy – powiedział minister gospodarki.

W ciągu 11 miesięcy bieżącego roku zatrudnienie wzrosło o 3,5 proc., a bezrobocie znacznie spadło. Na koniec października br. w całym sektorze przedsiębiorstw przybyło 147 tys. miejsc pracy, z czego 27 tys. w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

Nie tylko inwestycje rosną, ale cała gospodarka dynamicznie się rozwija. „Obecnie prognoza wzrostu PKB dla Polski wynosi 5,4 proc, podczas gdy jeszcze na początku roku spodziewaliśmy się co najwyżej 5 proc.” – powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak.


Przeczytaj także:

Rośnie produkcja samochodów w Polsce (2006-12-19)

Dobrze trafić z inwestycją – zmiany dla motoryzacji (2006-12-15)

Wyniki eksportu branży motoryzacyjnej (2006-12-07)

Promocja polskiej gospodarki (2006-11-27)

Inwestycje zagraniczne przekroczą 10 mld USD (2006-11-23)

 

 

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Wyniki eksportu branży motoryzacyjnej

Wyniki eksportu branży motoryzacyjnej

Aktualności 2006-12-07

Dobrze trafić z inwestycją – zmiany dla motoryzacji

Dobrze trafić z inwestycją – zmiany dla...

Aktualności 2006-12-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.