mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rekordowe zatrudnienie w motoryzacji w 2008 r.

Rekordowe zatrudnienie w motoryzacji w 2008 r.

Mimo kryzysu i zapowiadanych zwolnień grupowych zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym w Polsce na koniec 2008 r. statystycznie wzrosło i było najwyższe w historii przemysłu motoryzacyjnego po 1989 roku.

Rekordowe zatrudnienie w motoryzacji w 2008 r.
Według danych GUS, na koniec grudnia 2008 r. przeciętne zatrudnienie w grupie PKD 34 (produkcja pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep, części i akcesoriów - zakłady pow. 9 osób), która skupia większość producentów z tego sektora, wyniosło 137,9 tys. osób. W okresie ostatniego kwartału, kiedy sytuacja sektora zaczęła się radykalnie zmieniać, przybyło ok. pół tysiąca miejsc pracy. Uzyskany poziom zatrudnienia jest największy w historii przemysłu motoryzacyjnego w Polsce po 1989 r. Warto podkreślić, że w ciągu roku przybyło statystycznie 3,1 tys. miejsc pracy a dynamika wyniosła 110,5 proc.

Ten niewielki statystyczny wzrost należy tłumaczyć kilkoma czynnikami. Po pierwsze zapowiadane np. w październiku czy listopadzie zwolnienia grupowe, to proces długotrwały. Tylko w stosunkowo rzadkich przypadkach stosunek pracy ze zwalnianymi zakończył się przed 31 grudnia, dzień na który GUS zbierał dane. Ponadto nie wszystkie firmy, które zapowiedziały zwolnienia należą do grupy PKD 34 (np. producenci wiązek). Po trzecie, należy uwzględnić osoby, które zostały zatrudnione w ostatnim kwartale w nowouruchamianych zakładach – informuje AutomotiveSupplires.pl.

Producenci pojazdów, jako pierwsi zaczęli redukować zatrudnienie. Wyprzedzając decyzje dostawców. Znaczny spadek zatrudnienia w grupie producentów części zobaczymy w nakładach i wynikach przemysłu po pierwszym kwartale 2009 r. Według AutomotiveSuppliers.pl spadki mogą sięgać nawet 8-10 proc. w statystykach GUS.

Podobne wiadomości:

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?