mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rekordowy Diesel

Rekordowy Diesel

Kilka dni temu przekroczona została magiczna bariera 320 km/h przy pomocy pojazdu zasilanego silnikiem wysokoprężnym. Po dwóch tygodniach treningów na torze RAF Wittering w Wielkiej Brytanii, bolid JCB DIESELMAX osiągnął prędkość 323 km/h.

Rekordowy Diesel

Prace nad silnikiem zasilającym rekordowy pojazd trwały przeszło 18 miesięcy przy współpracy z firmą Ricardo. W efekcie powstała maszyna, która łączy w sobie moc dwóch silników bolidu Formuły 1, pozwalających prowadzić się bardzo łagodnie. Specjalnie skonstruowany układ kierowniczy pozwolił na bardzo dokładne sterowanie nadwoziem, układ hamulcowy został przygotowany pod kątem efektywności hamowania przy bardzo dużych prędkościach, a zawieszenie pozostało maksymalnie twarde. Andy Green, rekordowy kierowca pilotujący bolid podkreślił, iż są to kluczowe elementy podczas rozpędzania się do ogromnych prędkości, a następnie hamowania na ograniczonej przestrzeni. Kierowca musi czuć się pewnie oraz stabilne, żeby osiągnąć rekordowy wynik.

Wybrany tor był najbardziej optymalną opcją dostępna w Wielkiej Brytanii, gdyż charakteryzuje się on w miarę dobrymi warunkami technicznymi. Jedynym mankamentem toru była jego mała długość (2,5 km), w porównaniu z obiektem, na którym odbędzie się oficjalne bicie rekordu (14 km). Dlatego też nie udało się uzyskać pełnych możliwości jednostki napędowej. Na treningu silnik generował moc 1200 koni mechanicznych, natomiast podczas oficjalnej imprezy jego moc zostanie zwiększona do poziomu 1500 koni mechanicznych. Dotychczasowy rekord świata dla silnika wysokoprężnego wynosi 378 km/h, natomiast ekipa przygotowująca pojazd JCB DIESELMAX zamierza podnieść go do poziomu 482 km/h.

W przyszłym tygodniu cała ekipa wyruszy do Stanów Zjednoczonych, gdzie następnie będzie się przygotowywać do startu na legendarnym torze Bonneville, na którym odbędzie się impreza pod nazwą 'Speed Week'. Póki co w całej ekipie ma miejsce wyścig z czasem polegający na demontowaniu samochodu oraz reszty jego elementów, tak by można było przetransportować je samolotem. Planowany start bolidu odbędzie się 12 sierpnia.

Czytaj także:

Najszybszy diesel (2006-04-25)

Tematy w artykule: JCB Dieselmax

Podobne wiadomości:

JCB ustanowił nowy rekord świata

JCB ustanowił nowy rekord świata

Aktualności 2006-08-23

Najszybszy diesel

Najszybszy diesel

Aktualności 2006-04-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.