mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rekordowy import używanych w październiku!

Rekordowy import używanych w październiku!

Październik okazał się rekordowym miesiącem bieżącego roku pod względem importu samochodów używanych. W dziesiątym miesiącu do Polski zostało sprowadzonych łącznie 81 810 pojazdów. Jest to rezultat o 7,6% wyższy niż zanotowany we wrześniu i o 17,6% wyższy niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Rekordowy import używanych w październiku!
Licząc od początku roku indywidualny import wyniósł prawie 662 tysiące aut. Wśród samochodów używanych sprowadzonych do Polski w październiku bieżącego roku 80 166 aut pochodzi z krajów Unii Europejskiej a 1 644 pojazdy spoza UE.

Tegoroczny "import" liczony od początku roku jest jednak o 8,6% mniejszy niż przed rokiem. Jak zwykle największą liczbę pojazdów zgłoszono w wielkopolskiej izbie celnej w Poznaniu (13,2 tys. sztuk); znacznie mniej - w Warszawie (8,4 tys. sztuk); najmniej, niespełna 2 tys. aut - w Białymstoku. Struktura wiekowa sprowadzonych w październiku samochodów jest korzystniejsza niż w poprzednim miesiącu (więcej aut młodszych). Znalazło to odbicie w strukturze wiekowej tegorocznego importu aut używanych: pojazdy w wieku powyżej 10 lat stanowią 60,1% (we wrześniu było to 60,7%), w wieku od 4 do 10 lat - 33,6% (wobec 33,2%), a najmłodsze - 6,3% (wobec 6,1%).

Największą popularnością cieszą się niezmiennie samochody wyprodukowane w latach 90. - stanowią one ponad 80% tegorocznego importu, przy czym prawie 60% tej liczby (292 tys. sztuk) pochodzi z drugiej połowy dekady. Niemal 17% (108 tys. sztuk) sprowadzonych od początku roku aut wyprodukowano po 2000 roku, a 2 172 sztuki - w roku 2006. Średnia deklarowana wartość sprowadzanego samochodu wyniosła na koniec października 1 540 złotych (w poprzednim miesiącu - 1 519 zł). Dla aut najmłodszych (rok prod. 2000-2006) szacowana wartość osiagnęła kwotę prawie 7,5 tysiąca złotych (dla rocznika 2006 - 127,5 tys. złotych).

Najczęściej sprowadzane są auta marki Volkswagen (146,4 tys. sztuk), Opel (115,8 tys. sztuk), Ford (70 tys. sztuk), Audi (48,9 tys. sztuk), Renault, BMW, Mercedes, Seat, Nissan i Peugeot.

Czytaj także:

Październikowy wzrost sprzedaży 2006-11-15

Komentuj:

~Podpis: 2006-11-22

Trochę przesadzasz Neo. Samochody które są eksploatowane na naszych drogach bardzo szybko się starzeją ze względu na trudne warunki. Dlatego pięciolatek z przebiegiem 100 tysięcy w Polsce będzie w stanie takim jak dziesięciolatek z większym przebiegiem przywieziony z np. Niemiec. Inna sprawa, że wiele samochodów przyjeżdża źle naprawionych, często mocno skasowanych. W Polsce nie są w ogóle serwisowane i ich stan dramatycznie się pogarsza z każdym przejechanym km. Nie jestem fanem starych samochodów, sam kupuje nowe i zmieniam co trzy, cztery lata ale jednak z drugiej strony warto zwrócić uwagę jakie samochody zastępują te stare egzemplarze z zachodu. Często są alternatywą dla leciwych poldków, kredensów lub nawet maluchów. A te dopiero stwarzają niebezpieczeństwo. Chyba jednak lepiej niech jeżdżą leciwe samochody, a nie "wynalazki" któryś świetność przeminęła wraz z końcem lat siedemdziesiątych....

~Neo 2006-11-22

Ten szmelc to tragedia naszych dróg. Auta najmłodsze - czyli 6 letnie :(. Wartość samochodu ca 1.5 kzl to do tego powinna być na granicy opłata za złowanie już dodana i pobrana. Polska to nie może być śmietnik. Raz w życiu jechałem samochodem 10 letnim. Był zadbany (ciągle ASO) bezwypadkowy na 100% marki topowej. To na tle nowych klasy C był już niestety lekki szmelc. I niech nikt nie wmawia, że ten zadbany złom z zagranicy to fantastyczne samochody za 1500 zł. Aż takią fantazję to mają tylko służby celne/skarbowe tolerujące okradanie nas oraz dopuszczający do ruchu za drobną opłatą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.