mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rekordowy import używanych w październiku!

Rekordowy import używanych w październiku!

Październik okazał się rekordowym miesiącem bieżącego roku pod względem importu samochodów używanych. W dziesiątym miesiącu do Polski zostało sprowadzonych łącznie 81 810 pojazdów. Jest to rezultat o 7,6% wyższy niż zanotowany we wrześniu i o 17,6% wyższy niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Rekordowy import używanych w październiku!
Licząc od początku roku indywidualny import wyniósł prawie 662 tysiące aut. Wśród samochodów używanych sprowadzonych do Polski w październiku bieżącego roku 80 166 aut pochodzi z krajów Unii Europejskiej a 1 644 pojazdy spoza UE.

Tegoroczny "import" liczony od początku roku jest jednak o 8,6% mniejszy niż przed rokiem. Jak zwykle największą liczbę pojazdów zgłoszono w wielkopolskiej izbie celnej w Poznaniu (13,2 tys. sztuk); znacznie mniej - w Warszawie (8,4 tys. sztuk); najmniej, niespełna 2 tys. aut - w Białymstoku. Struktura wiekowa sprowadzonych w październiku samochodów jest korzystniejsza niż w poprzednim miesiącu (więcej aut młodszych). Znalazło to odbicie w strukturze wiekowej tegorocznego importu aut używanych: pojazdy w wieku powyżej 10 lat stanowią 60,1% (we wrześniu było to 60,7%), w wieku od 4 do 10 lat - 33,6% (wobec 33,2%), a najmłodsze - 6,3% (wobec 6,1%).

Największą popularnością cieszą się niezmiennie samochody wyprodukowane w latach 90. - stanowią one ponad 80% tegorocznego importu, przy czym prawie 60% tej liczby (292 tys. sztuk) pochodzi z drugiej połowy dekady. Niemal 17% (108 tys. sztuk) sprowadzonych od początku roku aut wyprodukowano po 2000 roku, a 2 172 sztuki - w roku 2006. Średnia deklarowana wartość sprowadzanego samochodu wyniosła na koniec października 1 540 złotych (w poprzednim miesiącu - 1 519 zł). Dla aut najmłodszych (rok prod. 2000-2006) szacowana wartość osiagnęła kwotę prawie 7,5 tysiąca złotych (dla rocznika 2006 - 127,5 tys. złotych).

Najczęściej sprowadzane są auta marki Volkswagen (146,4 tys. sztuk), Opel (115,8 tys. sztuk), Ford (70 tys. sztuk), Audi (48,9 tys. sztuk), Renault, BMW, Mercedes, Seat, Nissan i Peugeot.

Czytaj także:

Październikowy wzrost sprzedaży 2006-11-15

Komentuj:

~Podpis: 2006-11-22

Trochę przesadzasz Neo. Samochody które są eksploatowane na naszych drogach bardzo szybko się starzeją ze względu na trudne warunki. Dlatego pięciolatek z przebiegiem 100 tysięcy w Polsce będzie w stanie takim jak dziesięciolatek z większym przebiegiem przywieziony z np. Niemiec. Inna sprawa, że wiele samochodów przyjeżdża źle naprawionych, często mocno skasowanych. W Polsce nie są w ogóle serwisowane i ich stan dramatycznie się pogarsza z każdym przejechanym km. Nie jestem fanem starych samochodów, sam kupuje nowe i zmieniam co trzy, cztery lata ale jednak z drugiej strony warto zwrócić uwagę jakie samochody zastępują te stare egzemplarze z zachodu. Często są alternatywą dla leciwych poldków, kredensów lub nawet maluchów. A te dopiero stwarzają niebezpieczeństwo. Chyba jednak lepiej niech jeżdżą leciwe samochody, a nie "wynalazki" któryś świetność przeminęła wraz z końcem lat siedemdziesiątych....

~Neo 2006-11-22

Ten szmelc to tragedia naszych dróg. Auta najmłodsze - czyli 6 letnie :(. Wartość samochodu ca 1.5 kzl to do tego powinna być na granicy opłata za złowanie już dodana i pobrana. Polska to nie może być śmietnik. Raz w życiu jechałem samochodem 10 letnim. Był zadbany (ciągle ASO) bezwypadkowy na 100% marki topowej. To na tle nowych klasy C był już niestety lekki szmelc. I niech nikt nie wmawia, że ten zadbany złom z zagranicy to fantastyczne samochody za 1500 zł. Aż takią fantazję to mają tylko służby celne/skarbowe tolerujące okradanie nas oraz dopuszczający do ruchu za drobną opłatą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Znamy ceny nowego Lexusa LS
Znamy ceny nowego Lexusa LS
Kilka tygodni temu poznaliśmy kolejną generację topowego Lexusa LS, a tymczasem samochód wchodzi do polskich salonów - polski importer ujawnił cenniki. Czy japońska limuzyna powinna się obawiać niemieckiej konkurencji?
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic