mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rekordowy październik

Rekordowy październik

Wczoraj pisaliśmy o sporym wzroście (+32,9%) sprzedaży aut nowych w październiku na naszym rynku. Okazuje się, iż miesiąc ten był także rekordowym pod względem liczby sprowadzonych do Polski aut używanych.

Pierwsze dwa miesiące roku nie zapowiadały tak dużej liczby aut używanych, jakie w tym roku trafią zza granicy do naszego kraju. Tymczasem od maja ponownie miesięczna liczba oscyluje wokół 80 tys. i wcale nie wygląda, iż będzie maleć.

W październiku do Polski przyjechało 81.810 samochodów używanych, o prawie 6 tys. więcej niż we wrześniu. Od rekordowego do tej pory sierpnia było to więcej o 720 aut. Łącznie od stycznia sprowadziliśmy już 661.766 aut używanych, z czego 646.335 z terenu UE.

Wpływy z akcyzy w październiku były również rekordowe i wyniosły 69,1 mln zł. Razem od początku roku skarb państwa wzbogacił się z tego tytułu o ponad 607 mln zł.

Zapowiadana od początku grudnia zmiana w naliczaniu podatku akcyzowego (tylko dwie stawki uzależnione od pojemności silnika, bez względu na wiek auta) najprawdopodobniej przełoży się na kolejny wzrost liczby sprowadzonych aut. Choć obecna akcyza nie była idealną barierą mającą chronić nasz rynek przed napływem aut używanych, to jednak stanowiła dość poważny koszt dla sprowadzających. Od grudnia stawka akcyzy wynosić będzie 3,1 lub 13,6% odpowiednio dla aut z silnikami o poejmności do dwóch litrów i powyżej dwóch litrów.

Komentuj:

~popek 2006-11-16

widac po komisach a i tak sprzedaż nowych nie rosnie..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.