Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rekordowy zysk PKN Orlen

Rekordowy zysk PKN Orlen

Pod względem wyników finansowych, rok 2004 należał do najlepszych w historii PKN Orlen. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 25 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a zysk netto o 147 proc., osiągając poziom 2,44 mld zł.

Wzrost krajowego zużycia paliw (benzyny, ON i Ekoterm) oceniany jest na ok. 6,9 proc. Szacunkowy udział sprzedanych przez PKN Orlen paliw płynnych w konsumpcji krajowej, w okresie 12 miesięcy 2004 roku wyniósł dla benzyn 61,8 proc., dla ON 48 proc. i dla Ekotermu 60,1 proc.

Przychody koncernu w ciągu czterech kwartałów minionego roku wzrosły o 25 proc. w porównaniu z 2003 r. W głównej mierze jest to efekt zwiększenia wolumenu sprzedaży paliw oraz wzrostu cen paliw i produktów petrochemicznych. W ciągu 2004 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, koszt sprzedaży i ogólnego zarządu spadł o 187 mln zł.

Głównym obszarem przychodów Koncernu pozostaje segment rafinerii, hurtu i logistyki. Dzięki korzystnym warunkom zewnętrznym, wzrostowi efektywności i wielkości sprzedaży obszar ten osiągnął wynik w wysokości 2.292 mln zł, czyli o ponad 1.079 mln zł więcej niż 2003 roku. Program redukcji kosztów w tym segmencie przyniósł 151 mln zł oszczędności. Jednocześnie wzrosła ilościowa sprzedaż zewnętrzna paliw o 8,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2003 r.

W segmencie sprzedaży detalicznej zysk za 4 kwartały ubiegłego roku wyniósł 49 mln zł i w porównaniu z 2003 r był wyższy o 28,9 proc., choć nie byłoby to możliwe bez redukcji kosztów w wysokości 141 mln zł.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Twórca DSG pozywa koncern VW
Twórca DSG pozywa koncern VW
Szefostwo koncernu Volkswagen nie ma łatwego życia przez ostatni rok. Cały czas ciągnie się afera Dieselgate, a do listy problemów dołączył były szef marki Bentley i Bugatti, który pozwał niemieckiego producenta do sadu.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj