Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rekordy Mazdy RX-8

Rekordy Mazdy RX-8

Dwie Mazdy RX-8 ustanowiły aż 40 międzynarodowych rekordów podczas 24 godzinnego testu wytrzymałościowego jazdy na pełny gaz!

Rekordy Mazdy RX-8

Wszystkie wyniki jeszcze oczekują ostatecznego potwierdzenia ze strony FIA - Międzynarodowej Federacji Motoryzacyjnej, ale już potwierdziła je Niemiecka Organizacja Sportów Motorowych DMSB e.V.

Dwie Mazdy RX-8 z silnikami o mocy 231KM wystartowały w dwóch kategoriach FIA: samochodów specjalnych - kategoria A i samochodów z masowej produkcji - kategoria B. Podczas 24-godzinnego testu każda z nich przejechała ponad 5000km ze średnią prędkością 212,835 i 215,934 km/h. Przystanki były jedynie w celu zatankowania samochodów lub zmiany kierowców.

24-godzinne jazdy testowe na torze w Papenburg w Niemczech o długości 12,3km rozpoczęły się 2 października o godz. 12:20. Jeden z testowych samochodów został wybrany spośród trzech wskazanych w Antwerpii przez Niemkiecką organizację Sportów Motorowych DMSB e.V. Ich silniki i skrzynie biegów zostały zabezpieczone przez komisarzy z zachowaniem wszystkich wymagań zarówno DMSB e.V jak i FIA. Drugi z samochodów już raz potwierdził swoją niezawodność podczas zawodów kobiecych Formula Women Challenge w Wielkiej Brytanii.

Jedynie dodatkowe zabezpieczenia różniły te samochody od zwykłych samochodów produkcyjnych. Były to: specjalne siedzenia, 5-punktowe pasy bezpieczeństwa i "klatka bezpieczeństwa" - roll cage. W kategorii A Mazda RX-8 była wyposażona w dodatkowy zbiornik paliwa i 19-calowe felgi. 

Obie Mazdy RX-8 przejeżdżały kolejne okrążenia konsekwentnie zwiększając prędkość bez wypadków. Nie wszystko jednak przebiegło zgodnie z planem. W godzinę po północy zaczął padać silny deszcz ale nikt nie spanikował ani kierowcy ani Jourgen Herschel odpowiedzialny za opony z firmy Kumho. Herschel obniżył ciśnienie w oponach dzięki czemu  były bardziej odporne na poślizgi. Pomimo godzinnego deszczu prędkość obu samochodów utrzymano na wysokim poziomie.

3 października równo o godz. 12:20 Shoji Tokuda dał znak zakończenia testu. Obie Mazdy RX-8 ustanowiły 40 międzynarodowych rekordów odnotowywanych przez międzynarodową organizację FIA.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
Taką informację podała gazeta Financial Times, która sugeruje, że koncern Apple zamierza przejąc McLaren Technology Group, który kontroluje m.in. zespół McLaren F1 Team. Czy nad Woking zbierają się czarne chmury?