mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Renault Clio: Raz, dwa, trzy i cztery

Renault Clio: Raz, dwa, trzy i cztery

Przez 22 lata Renault sprzedało 11 mln egzemplarzy modelu Clio. Przez te lata auto zdobyło dwa razy tytuł COTY. Jesienią tego roku do polskich salonów trafi najnowsza, czwarta generacja.

Renault Clio: Raz, dwa, trzy i cztery
Pierwsza generacja Clio pojawiła się w 1990 roku, jako następca modelu Renault 5. Auto w momencie debiutu charakteryzowało się długością 3.71 m. Clio pierwszej generacji zrobiło dużą furorę na rynku i dzięki temu zdobyło tytuł "Samochodu Roku 1991". Ta generacja występowała w wersjach RL, RN oraz RT. Na rynku jednak pojawiły się  również usportowione wersje, takie jak Clio S, Clio 16 V oraz najbardziej pożądane Clio, czyli model Williams - owoc współpracy Renault i zespołu Franka Williamsa w Formule 1. Auto posiadało silnik 16-zaworowy o pojemności dwóch litrów.

W 1998 roku na rynku pojawia się druga generacja Renault Clio. Ta generacja napędzana była silnikami benzynowymi o pojemności 1.2, 1.4, oraz 1.6 litra. Silnik wysokoprężny dostępny w tym modelu, to motor 1.9 litra. W 2000 roku pojawia się Clio z oznaczeniem Renault Sport z silnikiem o mocy 172 KM. Następnie świat wita samochód, który został stworzony przez ludzi, którzy wykreślili ze swojego słownika wyraz "sens". Tak narodziło się Clio V6 24V . Silnik umieszczony centralnie z tyłu napędzał koła tylne mocą 230 KM. W roku 2001 w Clio debiutuje jednostka napędowa z nowej gamy silników serii K9K - 1.5 dCi.

Trzecia generacja wjeżdża na rynek motoryzacyjny w roku 2005 i charakteryzuje się dłuższym od drugiej generacji Clio nadwoziem - 3.99 m. Cechą charakterystyczną tej generacji jest pojawienie się po raz pierwszy w segmencie karty hands free. Na liście wyposażenia pojawiły się m.in. czujniki parkowania oraz automatyczna klimatyzacja. W tym modelu inżynierowie zastosowali zawieszenie zapożyczone z Megane drugiej generacji. Gama silników reprezentowana była przez trzy silniki benzynowe i trzy wysokoprężne. Rok 2006 przynosi drugi tytuł "Samochodu Roku" dla Renault Clio. Jak dotąd nie udało się tego osiągnąć żadnemu innemu producentowi. W tym samym roku pojawia się również Clio RS, a dwa lata później debiutuje Clio w wersji kombi.

Czwarta generacja w Polsce pojawi się jesienią tego roku. Nowością w tym modelu będzie jednostka 1.2 litra dostarczająca 120 KM mocy i maks. moment obrotowy wynoszący 190 Nm. Silnik będzie współpracował z automatyczną skrzynią biegów o 6 przełożeniach. Nowością będzie  również benzynowy silnik trzycylindrowy Energy TCe legitymujący się mocą 90 KM.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Renault Clio
Renault Clio
Cena podstawowa już od: 42 500 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy

Podobne wiadomości:

Renault Megane RS - wyciekły pierwsze zdjęcia

Renault Megane RS - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-17

Renault wzywa auta do serwisu

Renault wzywa auta do serwisu

Aktualności 2016-11-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.