mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Renault-Nissan razem z GM?

Renault-Nissan razem z GM?

Francusko-japoński alians motoryzacyjny rozważa podjęcie rozmów z General Motors w sprawie ewentualnego przejęcia części udziałów w największym koncernie samochodowym na świecie.

Propozycja nawiązania takiej współpracy wyszła od amerykańskiego miliardera, Kirka Kerkoriana, który posiada obecnie 10 procent udziałów w amerykańskim gigancie. Zarówno w Nissanie, jak i Renault doszło do posiedzeń rad nadzorczych, które wyraziły wstępne zainteresowanie tym pomysłem. Obecnie oczekiwana jest oficjalna reakcja ze strony amerykańskiej, by mogły się rozpocząć wstępne negocjacje.

Ze strony francusko-japońskiej do rozmów delegowany zostanie Carlos Ghosn, prezes aliansu Renault-Nissan, jak i japońskiej firmy. Być może objąłby on również stery w nowo powstałym tworze, o ile oczywiście dojdzie do tego połączenia. Według niepotwierdzonych informacji Renault-Nissan nabędzie 20 procent udziałów w GM, za które zapłaci ok. 2,6 mld euro.

Jeśli dojdzie do porozumienia, nowa grupa będzie bezdyskusyjnie produkować najwięcej aut w ciągu roku na całym świecie - ok. 15 mln, a jej wartość rynkowa wzrosłaby do 100 mln dolarów. Wprawdzie GM wciąż znajduje się na czele największych producentów, jednak jest bardzo mocno naciskany przez Toyotę i bardzo możliwe, iż wkrótce straciłby pozycję lidera.

Pierwsze reakcje po wyrażeniu zgody na pertraktacje, to wzrost wartości akcji GM i Nissana. Jednak obok optymistycznych opinii, pojawiają się także i wątpliwości. Przede wszystkim analitycy ostrzegają, iż na współpracy głównie skorzystałby GM, który otrzymałby potężny zastrzyk gotówki, co w obecnej kondycji finansowej firmy byłoby bardzo pomocne. Natomiast najmniej zyskałby, o ile w ogóle, Renault, które znajduje się obecnie w fazie restrukturyzacji i raczej powinno oszczędnie wydawać pieniądze.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Renault Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan Renault

Podobne wiadomości:

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane...

Premiery 2017-09-14

Nissan 370Z przechodzi lifting

Nissan 370Z przechodzi lifting

Aktualności 2017-08-31

Komentuj:

~bisek 2006-07-06

No to już po Nissanie! Szkoda ,bo jeżdżę od 1,5 roku i czuję już francusko- japońską oszczędność.A co dopiero będzie jak amerykanie zaczną ciąć koszty? Wyjdzie z tego takie sobie Daewoo.

~Urwis 2006-07-06

Odkąd nissan się połączył z renault to ludzie nie mają dobrej opini o nissanie. Ja również nie kupię już nissana, bo słyszałem, że w ostatnim czasie się pogorszyła jakość tych "japońców".

~100 mld 2006-07-06

wartosc rynkowa GM to raczej 100 mld, nie mln

~zzzZZZzzz 2006-07-04

co za bzdura. juz od kilku miesiecy nie GM jest najwiekszym koncernem motoryzacyjnym, tylko toyota... moze by tak zaktualizowac informacje? (albo redaktorow)..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.