mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Renault-Nissan razem z GM?

Renault-Nissan razem z GM?

Francusko-japoński alians motoryzacyjny rozważa podjęcie rozmów z General Motors w sprawie ewentualnego przejęcia części udziałów w największym koncernie samochodowym na świecie.

Propozycja nawiązania takiej współpracy wyszła od amerykańskiego miliardera, Kirka Kerkoriana, który posiada obecnie 10 procent udziałów w amerykańskim gigancie. Zarówno w Nissanie, jak i Renault doszło do posiedzeń rad nadzorczych, które wyraziły wstępne zainteresowanie tym pomysłem. Obecnie oczekiwana jest oficjalna reakcja ze strony amerykańskiej, by mogły się rozpocząć wstępne negocjacje.

Ze strony francusko-japońskiej do rozmów delegowany zostanie Carlos Ghosn, prezes aliansu Renault-Nissan, jak i japońskiej firmy. Być może objąłby on również stery w nowo powstałym tworze, o ile oczywiście dojdzie do tego połączenia. Według niepotwierdzonych informacji Renault-Nissan nabędzie 20 procent udziałów w GM, za które zapłaci ok. 2,6 mld euro.

Jeśli dojdzie do porozumienia, nowa grupa będzie bezdyskusyjnie produkować najwięcej aut w ciągu roku na całym świecie - ok. 15 mln, a jej wartość rynkowa wzrosłaby do 100 mln dolarów. Wprawdzie GM wciąż znajduje się na czele największych producentów, jednak jest bardzo mocno naciskany przez Toyotę i bardzo możliwe, iż wkrótce straciłby pozycję lidera.

Pierwsze reakcje po wyrażeniu zgody na pertraktacje, to wzrost wartości akcji GM i Nissana. Jednak obok optymistycznych opinii, pojawiają się także i wątpliwości. Przede wszystkim analitycy ostrzegają, iż na współpracy głównie skorzystałby GM, który otrzymałby potężny zastrzyk gotówki, co w obecnej kondycji finansowej firmy byłoby bardzo pomocne. Natomiast najmniej zyskałby, o ile w ogóle, Renault, które znajduje się obecnie w fazie restrukturyzacji i raczej powinno oszczędnie wydawać pieniądze.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Renault Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan Renault

Podobne wiadomości:

Renault Captur po faceliftingu - poznaj polskie ceny

Renault Captur po faceliftingu - poznaj...

Aktualności 2017-05-09

Miejski crossover Renault przeszedł lifting i właśnie wkracza do polskich salonów. Przy tej okazji poznaliśmy oficjalny, polski cennik. Auto będzie dostępne z czterema silnikami w pięciu wersjach wyposażenia.

Renault Koleos - znamy polskie ceny

Renault Koleos - znamy polskie ceny

Aktualności 2017-04-25

Komentuj:

~bisek 2006-07-06

No to już po Nissanie! Szkoda ,bo jeżdżę od 1,5 roku i czuję już francusko- japońską oszczędność.A co dopiero będzie jak amerykanie zaczną ciąć koszty? Wyjdzie z tego takie sobie Daewoo.

~Urwis 2006-07-06

Odkąd nissan się połączył z renault to ludzie nie mają dobrej opini o nissanie. Ja również nie kupię już nissana, bo słyszałem, że w ostatnim czasie się pogorszyła jakość tych "japońców".

~100 mld 2006-07-06

wartosc rynkowa GM to raczej 100 mld, nie mln

~zzzZZZzzz 2006-07-04

co za bzdura. juz od kilku miesiecy nie GM jest najwiekszym koncernem motoryzacyjnym, tylko toyota... moze by tak zaktualizowac informacje? (albo redaktorow)..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Geely kupuje markę Proton
Geely kupuje markę Proton
Samochody marki Proton nie są znane w Europie, czego nie można powiedzieć o rynku azjatyckim. Dlatego nie powinien dziwić ruch chińskiego koncernu Gelly, który wszedł w posiadanie marki o sporym potencjale.