mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Renault stawia na recykling

Renault stawia na recykling

Renault w najbliższych latach będzie dążyć do tego, aby 100% zastosowanych materiałów w nowych modelach nadawało się do recyklingu.

Renault stawia na recykling

Recykling nie powinien ograniczać się wyłącznie do np. segregowania śmieci w gospodarstwie domowym. Proces ten powinien rozpoczynać się w fabryce, gdzie już na etapie projektowania każdy producent może zastosować technologie umożliwiające i ułatwiające późniejsze przetwarzanie surowców wtórnych. Koncern Renault za jeden z celów postawił sobie właśnie wykorzystanie w swoich modelach samochodów jak największej ilości elementów, które można powtórnie przetworzyć.

Przejawem tej inicjatywy jest wprowadzenie przez Renault symbolu «eco²». Oznaczone nim auto musi być zaprojektowane w taki sposób, aby 95% jego masy nadawało się do wtórnego wykorzystania. Ponadto, co najmniej 5% zastosowanych w nim tworzyw sztucznych musi pochodzić z odzysku. Dlatego samochody projektowane są tak, aby można było łatwo zdemontować oraz posortować odpowiednio oznaczone elementy i poddać recyklingowi bez dodatkowego zwiększania kosztów.

W Modusie np. wykorzystano aż 18 kg tworzyw sztucznych pochodzących z odzysku. Model ten otrzymał też nagrodę za największą ilość surowców wtórnych wykorzystanych do konstrukcji deski rozdzielczej. W Espace IV zastosowano liczne materiały nadające się do recyklingu, obniżając jednocześnie masę pojazdu. Na przykład zastosowanie aluminiowych drzwi i maski pozwoliło na zmniejszenie ich masy o 20 kg w stosunku do analogicznych części z blachy stalowej. Renault Clio III zawiera niemal 10% (20 kg) tworzyw pochodzących z recyklingu, a nowe Twingo 9% (15 kg).

Zobacz więcej o samochodach marki Renault

Czytaj także:
Przepisy o recyklingu łaskawsze (2007-09-18)

Seaty w 95% zdatne do recyklingu (2007-09-18)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Renault
Tematy w artykule: Renault recykling

Podobne wiadomości:

Dwa na jednym

auto motor i sport 0000-00-00

Renault Scénic był pierwszym europejskim kompaktowym vanem. Pomysł Francuzów okazał się zaraźliwy i wkrótce kolejni producenci zaczęli wytwarzać tego typu pojazdy. To samochody dla tych, którym nie wystarcza już tradycyjne kombi, bo chcą czegoś więcej. Czy to dostaną?

Renault Captur po faceliftingu - poznaj polskie ceny

Renault Captur po faceliftingu - poznaj...

Aktualności 2017-05-09

Miejski crossover Renault przeszedł lifting i właśnie wkracza do polskich salonów. Przy tej okazji poznaliśmy oficjalny, polski cennik. Auto będzie dostępne z czterema silnikami w pięciu wersjach wyposażenia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?