mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Renault stawia na recykling

Renault stawia na recykling

Renault w najbliższych latach będzie dążyć do tego, aby 100% zastosowanych materiałów w nowych modelach nadawało się do recyklingu.

Renault stawia na recykling

Recykling nie powinien ograniczać się wyłącznie do np. segregowania śmieci w gospodarstwie domowym. Proces ten powinien rozpoczynać się w fabryce, gdzie już na etapie projektowania każdy producent może zastosować technologie umożliwiające i ułatwiające późniejsze przetwarzanie surowców wtórnych. Koncern Renault za jeden z celów postawił sobie właśnie wykorzystanie w swoich modelach samochodów jak największej ilości elementów, które można powtórnie przetworzyć.

Przejawem tej inicjatywy jest wprowadzenie przez Renault symbolu «eco²». Oznaczone nim auto musi być zaprojektowane w taki sposób, aby 95% jego masy nadawało się do wtórnego wykorzystania. Ponadto, co najmniej 5% zastosowanych w nim tworzyw sztucznych musi pochodzić z odzysku. Dlatego samochody projektowane są tak, aby można było łatwo zdemontować oraz posortować odpowiednio oznaczone elementy i poddać recyklingowi bez dodatkowego zwiększania kosztów.

W Modusie np. wykorzystano aż 18 kg tworzyw sztucznych pochodzących z odzysku. Model ten otrzymał też nagrodę za największą ilość surowców wtórnych wykorzystanych do konstrukcji deski rozdzielczej. W Espace IV zastosowano liczne materiały nadające się do recyklingu, obniżając jednocześnie masę pojazdu. Na przykład zastosowanie aluminiowych drzwi i maski pozwoliło na zmniejszenie ich masy o 20 kg w stosunku do analogicznych części z blachy stalowej. Renault Clio III zawiera niemal 10% (20 kg) tworzyw pochodzących z recyklingu, a nowe Twingo 9% (15 kg).

Zobacz więcej o samochodach marki Renault

Czytaj także:
Przepisy o recyklingu łaskawsze (2007-09-18)

Seaty w 95% zdatne do recyklingu (2007-09-18)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Renault
Tematy w artykule: Renault recykling

Podobne wiadomości:

Renault wzywa auta do serwisu

Renault wzywa auta do serwisu

Aktualności 2016-11-15

Renault Scenic z nowym silnikiem

Renault Scenic z nowym silnikiem

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.