Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Renault wciąż na czele

Renault wciąż na czele

Z opublikowanego przez europejskie stowarzyszenie branży motoryzacyjnej ACEA raportu sprzedaży aut osobowych we wrześniu wynika, iż marka Renault utrzymuje największy udział w rynku europejskim.

Pod uwagę brane były "stare" kraje unijne oraz trzy kraje wchodzące w skład EFTA. Łącznie sprzedaż nowych samochodów osobowych w tych krajach we wrześniu wyniosła 1.353.817 sztuk, a od początku roku 11.191.923.

Pozycję lidera, pod względem udziału w rynku, już od dłuższego czasu utrzymuje Renault (129.830 sprzedanych aut we wrześniu - spadek o 5,2%). Minimalnie zmniejszył się też udział w rynku francuskiej marki z 10,0 do 9,6 proc. Bardzo wyrównana jest sytuacja na kolejnych trzech pozycjach. Ford i Opel mają 9,4-procentowy udział, zaś Volkswagen 9,3%. Istotne przy tym jest, że Ford może się pochwalić największym tempem wzrostu spośród tych trzech marek o 5,2%, Opel tylko o 0,9%, a VW odnotował nawet spadek sprzedaży w porównaniu do zeszłego roku o 3,9%.

Największy wzrost sprzedaży odnotowała Kia (+62,2%), Hyundai (+29,4%), smart (+29,3%), Daewoo (+22,7%) oraz BMW (+22,0%). Najgorzej zaś wrzesień wspominać będą MG Rover (-30,7%), Nissan (-24,5%), a także grupa PSA Peugeot Citroen (-8,3%). Z azjatyckich marek największy, 5,1-procentowy, udział w rynku posiada Toyota razem z Lexusem (wzrost sprzedaży o 2,3%), następnie Nissan 2,4% i Hyundai 2,0%.

Porównując koncerny, a nie same marki na czele znajduje się Grupa Volkswagena (VW, Audi, Seat, Skoda) z 17,1% udziałem, następnie PSA Peugeot citroen 12,6%, Grupa Forda (Ford, Volvo, Land Rover i Jaguar) 12,4%, Renault 9,6%, GM (Opel, Saab, Chevrolet) 10,0%, Grupa Fiata (Fiat, Lancia, Alfa Romeo) 6,6% i DaimlerChrysler (Mercedes, Chrysler, smart) 6,6%.

Wyniki skumulowane od początku roku niewiele różnią się od wrześniowych. Pierwsze miejsce okupuje Renault 10,1%, Volkswagen ma 9,7% udziału w rynku, Opel 9,1%, a Ford 8,8%.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jakie samochody kupują Polacy?
Jakie samochody kupują Polacy?
Najnowsze wyniki badania „AUTOwybory Polaków” nie pozostawiają złudzeń. Ponad trzy czwarte Polaków kupuje samochody z rynku wtórnego. I nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie cokolwiek zmieniło się w tym temacie.