mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Renault znów alarmuje

Renault znów alarmuje

Poważnym problemem, z istnienia którego niewielu zdaje sobie sprawę, jest tzw. mikrosen, którego doświadcza coraz więcej kierujących.

Renault znów alarmuje
Sprawa jest prosta - gdy kierowca ma ciągle otwarte oczy, ale zauważa, że nie jest w stanie odtworzyć swojej podróży kilkanaście sekund wstecz, prawdopodobnie oznacza to, że zapadł w mikrosen. Jest to chwilowa utrata świadomości, nawet niezwykle krótka, ale to typowa oznaka zmęczenia, która jest jednym z głównych czynników powodujących śmierć na drogach nawet 20% kierowców.

Rocznie na drogach Starego Kontynentu wskutek zmęczenia ginie nawet 4 tysiące osób. Do zasypiania za kierownicą przyznaje się aż jedna na dziesięć osób. Nawet jeśli chodzi o wspomniane mikrozaśniecia, gdy kierowca traci świadość na parę sekund, mając oczy ciągle otwarte, lecz nie mogąc przyjąć do siebie i przetworzyć żadnych informacji czy bodźców ze świata zewnętrznego. Może wtedy np. nie zauważyć pieszego na ulicy, szybko nadjeżdżającego samochodu na jego pasie podczas wyprzedzania czy też czerownego światła na skrzyżowaniu.

-Zmęczenie jest przez kierowców bardzo często ignorowane. Błędne są opinie, że w jego przezwyciężeniu pomoże kawa, włączenie radia czy otwarcie okien – mówią trenerzy Szkoly Jazdy Renault. – Takie działania przynoszą krótkotrwałe efekty. Najlepszym sposobem na bezpieczną podróż bez oznak zmęczenia jest robienie regularnych przerw w podróży, a kiedy jest to niezbędne, wskazana jest krótka, kilkunastominutowa drzemka w samochodzie. Warto też zmieniać się podczas podróży z inną osobą, która może prowadzić auto – dodają trenerzy.

Szkoła Jazdy Renault zwraca uwagę, kiedy należy zatrzymać samochód: gdy zaczynamy ziewać, przejechaliśmy czerwone, nie zdając sobie z tego sprawy, nie pamiętamy, co się przed chwilą stało, nie jesteśmy w stanie się na niczym skupić i nie reagujemy np. na progi zwalniające, czyli nie redukujemy prędkości przed spotkaniem z nimi. Jest jeszcze wiele sytuacji, w których kierowca powinien się zatrzymać i odpocząć, ale to już zostawiamy zdrowemu rozsądkowi każdego z nich.

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Nowe Megane za dwa lata

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.