mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Renault znów alarmuje

Renault znów alarmuje

Poważnym problemem, z istnienia którego niewielu zdaje sobie sprawę, jest tzw. mikrosen, którego doświadcza coraz więcej kierujących.

Renault znów alarmuje
Sprawa jest prosta - gdy kierowca ma ciągle otwarte oczy, ale zauważa, że nie jest w stanie odtworzyć swojej podróży kilkanaście sekund wstecz, prawdopodobnie oznacza to, że zapadł w mikrosen. Jest to chwilowa utrata świadomości, nawet niezwykle krótka, ale to typowa oznaka zmęczenia, która jest jednym z głównych czynników powodujących śmierć na drogach nawet 20% kierowców.

Rocznie na drogach Starego Kontynentu wskutek zmęczenia ginie nawet 4 tysiące osób. Do zasypiania za kierownicą przyznaje się aż jedna na dziesięć osób. Nawet jeśli chodzi o wspomniane mikrozaśniecia, gdy kierowca traci świadość na parę sekund, mając oczy ciągle otwarte, lecz nie mogąc przyjąć do siebie i przetworzyć żadnych informacji czy bodźców ze świata zewnętrznego. Może wtedy np. nie zauważyć pieszego na ulicy, szybko nadjeżdżającego samochodu na jego pasie podczas wyprzedzania czy też czerownego światła na skrzyżowaniu.

-Zmęczenie jest przez kierowców bardzo często ignorowane. Błędne są opinie, że w jego przezwyciężeniu pomoże kawa, włączenie radia czy otwarcie okien – mówią trenerzy Szkoly Jazdy Renault. – Takie działania przynoszą krótkotrwałe efekty. Najlepszym sposobem na bezpieczną podróż bez oznak zmęczenia jest robienie regularnych przerw w podróży, a kiedy jest to niezbędne, wskazana jest krótka, kilkunastominutowa drzemka w samochodzie. Warto też zmieniać się podczas podróży z inną osobą, która może prowadzić auto – dodają trenerzy.

Szkoła Jazdy Renault zwraca uwagę, kiedy należy zatrzymać samochód: gdy zaczynamy ziewać, przejechaliśmy czerwone, nie zdając sobie z tego sprawy, nie pamiętamy, co się przed chwilą stało, nie jesteśmy w stanie się na niczym skupić i nie reagujemy np. na progi zwalniające, czyli nie redukujemy prędkości przed spotkaniem z nimi. Jest jeszcze wiele sytuacji, w których kierowca powinien się zatrzymać i odpocząć, ale to już zostawiamy zdrowemu rozsądkowi każdego z nich.

Podobne wiadomości:

Renault Megane RS - wyciekły pierwsze zdjęcia

Renault Megane RS - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-17

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.