mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Resort Skarbu przyłączy się do protestu FSO

Resort Skarbu przyłączy się do protestu FSO

Resort Skarbu przyłączy się do protestu fabryki FSO na Żeraniu przeciw ograniczeniu przez Brukselę produkcji aut.

Resort Skarbu przyłączy się do protestu FSO

W grudniu 2006 r. Komisja Europejska (KE) zaakceptowała pomoc publiczną dla FSO, warszawskiej fabryki samochodów, borykającej się z kłopotami od czasu upadku Daewoo. Postawiła jednak warunek: FSO może z niej skorzystać tylko w przypadku ograniczenia rocznej produkcji aut do 150 tys. sztuk.

Warunki postawione przez KE są trudne do przyjęcia dla UkrAwto, inwestora w FSO. Próg 150 tys. sztuk może zagrozić rentowności przedsięwzięcia, zakładającego m.in. masową produkcję Chevroleta Aveo. Dlatego spółka rozważa zaskarżenie decyzji KE. Do podjęcia takiego kroku zdaje się zachęcać FSO resort skarbu, monitorujący sprawy spółki wraz ministerstwem gospodarki i UOKiK.

”Z informacji posiadanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa wynika, że spółka planuje zaskarżenie decyzji o limicie produkcji. Biorąc pod uwagę uwarunkowania prawne resort skarbu planuje wykorzystać drogę sądową i przyłączyć się do skargi, jeśli taka zostanie przez właściciela FSO złożona w sądzie I Instancji Wspólnot Europejskich, działającym przy Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Nie bierzemy natomiast pod uwagę samodzielnego zaskarżenia decyzji Komisji przez państwo – poinformował Puls Biznesu Sławomir Urbaniak, wiceminister skarbu odpowiedzialny za FSO.

Z informacji „PB” wynika, że już kilkanaście dni temu resort skarbu wysłał do Tariela Wasadze, głównego udziałowca UkAvto, inwestora FSO, list w tej sprawie. Krystyna Danilczyk, rzecznik FSO, nie ujawniła, czy spółka zdecydowała o zaskarżeniu decyzji Komisji Europejskiej.

Przeczytaj także:

Decyzja z Brukseli komplikuje plany FSO (2006-12-29)

FSO to nie tylko Żerań (2007-02-14)


Podobne wiadomości:

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Komentuj:

~kalachan 2007-02-19

Ale był chociaż kojarzony z Polską, dokonywano jakis zmian, modernizacji, a Lanos, Matiz? Przecież wszyscy wiedzą że to nie zadne FSO tylko Daewoo, tak samo Aveo, to nie polski samochod tylko koreanski (bo amerykanskim tez go raczej nie mozna nazwac mimo znaczka chevroleta na masce)

~HABU 2007-02-19

Rozczaruje cię, polskich samochodow osobowych nie ma juz od czasu zaprzestania produkcji syrenki. Polonez to była odrzocona przez lancie karoseria delty i slinik fiata 125p, zrobili go wlosi, choć nazwa była polska.

~kalachan 2007-02-19

Juz nie ma polskich samochodow. Ostatnim takim był Polonez. FSO to juz tylko montownia aut obcych marek. Przykre. Ale chociaż ludzie mają pracę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.