mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Robert Kubica mistrzem świata w WRC2

Robert Kubica mistrzem świata w WRC2

Malkontenci będą oczywiście narzekać, że to druga liga światowych rajdów, jednak wynik osiągnięty przez Roberta Kubicę i Macieja Barana za kierownicą Citroena DS3 RRC w swoim debiutanckim sezonie robi wrażenie. Za rok czekamy na powtórkę już w ekstraklasie rajdowej.

Robert Kubica mistrzem świata w WRC2
Polacy zdominowali tegoroczną edycję rajdów w klasyfikacji WRC2 FIA. Zwyciężyli w pięciu rajdach, dominując bezsprzecznie na asfalcie i umiejętnie sobie radząc na szutrze.

Siódma i ostatnia runda WRC2 z programu Roberta Kubicy - Rajd Hiszpanii, miała być dla Polaka dużym wyzwaniem, ponieważ miał on szansę zdobyć tutaj tytuł, finiszując na podium. Mając na koncie cztery zwycięstwa w tym sezonie (w Grecji, Sardynii, Niemczech i Francji), kierowca Citroena DS3 RRC był zdeterminowany, aby walczyć do końca, jednocześnie gromadząc jak najwięcej doświadczenia, podczas jedynego rajdu o mieszanej nawierzchni w tegorocznych mistrzostwach.

Po wyruszeniu z placu przed katedrą w Barcelonie, zawodnicy udali się na trzy nocne odcinki specjalne, zaplanowane na piątkowy wieczór. Na pierwszym, 21-kilometrowym oesie, Robert Kubica pokonał kolejnego zawodnika o ponad 26 sekund! Na kolejnych dwóch utrzymał swoje imponujące tempo, kończąc pierwszy etap z 50. sekundową przewagą nad drugim Elfinem Evansem.

Następnego dnia jeszcze poprawił swoje tempo, jadąc około pół sekundy szybciej na kilometrze niż rywal, dzięki czemu umocnił się na prowadzeniu. Po pierwszej pętli jego przewaga wynosiła 1 minutę i 31 sekund! Po wygraniu ośmiu pierwszych odcinków, Robert zwolnił nieco na ostatnim tego dnia, superoesie Salou.

Tamtej próby nie ukończył Evans i przewaga Kubicy nad drugim zawodnikiem przekroczyła cztery minuty. Mając tak dużą przewagę, podstawowym zadaniem podczas trzeciego dnia było przejechanie go bez zagrożenia dla wyniku. Robert pozostawał skoncentrowany, mimo że stracił kilka sekund na pierwszych próbach. Ostatecznie finiszował w imponującym stylu, wygrywając dwa ostatnie odcinki specjalne i pokonując drugiego Al-Rajhi o ponad pięć minut.

Po zdobyciu 144, ze 150 możliwych do zdobycia punktów, Robert Kubica został pierwszym w historii Polakiem z tytułem mistrza świata w kategorii WRC2. Po zakończonym rajdzie Kubica powiedział: - Być może pomyślicie, że wynik ten było łatwo uzyskać, ale mogę was zapewnić, że trudno było od początku do końca! Kiedy zacząłem sezon w Portugalii, to był mój pierwszy rajd na szutrze i musiałem znaleźć odpowiedzi na setki pytań jakie sobie zadawałem. Później każdy rajd był całkowicie odmienny od tych, które były wcześniej, włączając również te na asfalcie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu - Citroen Racing, PH Sport i firmie Lotos, bez których nie byłoby mnie tu dzisiaj.

Robert przyznał również, że nie będzie długo spoczywał na laurach, ponieważ woli skoncentrować się na kolejnych wyzwaniach: - Tak naprawdę, nigdy nie świętowałem mojego zwycięstwa w Grand Prix Kanady w 2008 roku, więc nie spodziewajcie się żadnych wielkich uroczystości z mojej strony! Jeżeli ludzie są szczęśliwi, kiedy osiągam dobre rezultaty, to ja też jestem zadowolony! Najważniejsze dla mnie jest to, że wciąż robię postępy. Nabyłem doświadczenia na luźniej nawierzchni, pomimo ograniczeń mojego ramienia... Mam jeszcze wiele do zrobienia, zanim będę mógł być w pełni zadowolony, ponieważ jestem bardzo wymagający.

Robert Kubica i Maciek Baran, wystartują jeszcze w tym roku w Rajdzie Wielkiej Brytanii (13-17 listopada) w DS3 WRC zespołu Abu Dhabi Citroën Total World Rally Team.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Citroen DS3
Citroen DS3
Cena podstawowa już od: 66 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr.

Podobne wiadomości:

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Aktualności 2017-08-05

Citroen C4 Cactus - awangardowy crossover po face-liftingu

Citroen C4 Cactus - awangardowy crossover po...

Aktualności 2017-10-27

Komentuj:

~S.L. 2013-10-28

gratulation

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.