mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Robert Kubica wygrywa Rajd Niemiec

Robert Kubica wygrywa Rajd Niemiec

Miniony weekend zostanie na długo zapamiętany w historii polskiego motorsportu. Robert Kubica wygrał Rajd Niemiec w klasyfikacji WRC2 i poprawił rekord Krzysztofa Hołowczyca.

Robert Kubica wygrywa Rajd Niemiec
Rajd Niemiec sygnowany przez ADAC rozpoczął się w czwartek w Kolonii. Dla Roberta Kubicy start na asfaltowych trasach za Odrą był nowym wyzwaniem. Wszyscy po ciuchu liczyli, że Polak znów pokaże całej stawce, że jest jednym z głównych kandydatów do tytułu mistrza WRC2. Kubica już po pierwszych dwóch OS-ach z 15 sekundową przewagą nad Elfynem Evansem zajmował pierwsze miejsce. Wszyscy kibice już zacierali ręce, a były kierowca Lotus F1 Racing grymasił mówiąc: „Zupełnie nie spodziewałem się takich warunków. Było dość chłodno i nie udawało się utrzymać temperatury opon. Samochód więc mocno się ślizgał.”

W piątek załoga Kubica/Baran musiała sprostać problemom z hamulcem ręcznym przez co jechała wolniej, a sam krakowianin na ciaśniejszych nawrotach musiał używać biegu wstecznego. Po południu wygrał trzy odcinki specjalne, ale pojawiły się kolejne problemy: urwany spojler wybił tylną szybę po tym jak Citroen DS3 RRC przejeżdżał przez gwałtowny uskok. Załoga sama naprawiła uszkodzenia, jednak w ferworze walki Polacy niedokładnie zamknęli klapę, która otworzyła się po starcie do następnej próby .

Trzeci dzień rajdu to walka Kubicy z Evansem. Obaj kierowcy aż czterokrotnie wyrywali sobie prowadzenie. O finale rywalizacji miała zdecydować walka w niedzielę. Pierwszy z dwóch oesów niedzielnych padł łupem Kubicy, który wykręcił 10 sekundową przewagę. Na ostatnim odcinku Robert Kubica jechał jak na szpilkach o czym opowiedział na mecie: "Słyszałem niepokojące odgłosy z układu napędowego i bałem się, że nie dojedziemy do mety. Ale ostatecznie jesteśmy na mecie, zajęliśmy wspaniałe 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jestem zadowolony z tego rezultatu, zwłaszcza, że Evans okazał się bardzo trudnym przeciwnikiem. Jesteśmy na prowadzeniu w mistrzostwach, ale moim celem jest niezmiennie nauka na każdym rajdzie. Doświadczenie jest kluczem w WRC, każdy odcinek pozwala mi się rozwijać.”

Kubica po przejechaniu pięciu rajdów przesunął się na pierwsze miejsce w klasyfikacji WRC2 i o 8 punktów wyprzedza drugiego Al Kuwariego. Do całej klasyfikacji sezonu WRC2 zaliczanych jest 6 najlepszych wyników z siedmiu wybranych przez kierowcę startów. Robert Kubica w tym roku wystartuje jeszcze na asfaltowych trasach we Francji w szutorow-asfaltowym rajdzie Hiszpanii. Najgorszy wynik krakowianina to szósta lokata w Rajdzie Portugalii.

Weekendowy start Roberta Kubicy przejdzie do historii z jednego powodu - to najlepszy wynik polskiego kierowcy w Rajdowych Mistrzostwach świata. Kubica cały rajd ukończył na 5. pozycja(klasyfikacje ogólną wygrał inny kierowca Citroena, Dani Sordo). Poprzedni najlepszy wynik osiągnął Krzysztof Hołowczyc, który w 2009 roku ukończył Rajd Polski na 6 miejscu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Citroen DS3
Citroen DS3
Cena podstawowa już od: 66 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr.

Podobne wiadomości:

Nico Rosberg nowym menedżerem Roberta Kubicy

Nico Rosberg nowym menedżerem Roberta Kubicy

Aktualności 2017-09-20

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Aktualności 2017-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów
Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów
Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała raport, który proponuje rozwiązania zmniejszające liczbę wypadków drogowych w Polsce. Chodzi o możliwość taryfikacji ubezpieczenia OC w oparciu o mandaty i punkty karne.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic