mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ropa o 50% w górę, a w Polsce taniej!

Ropa o 50% w górę, a w Polsce taniej!

Do roku 2030 ceny ropy naftowej na światowych rynkach mogą wzrosnąć aż o 50%, poinformował w swoim czwartkowym wydaniu brytyjski "Financial Times".

„FT” powołuje się na doniesienia z Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), której przedstawiciel Fatih Birol twierdzi, że jeden z głównych wydobywców surowca – Arabia Saudyjska może nie być w stanie tak szybko rozbudować swojej infrastruktury, aby sprostać wymaganiom rynku. Chodzi tutaj głównie o rozwijające się kraje azjatyckie tj.: Chiny czy Indie, które chłoną prawie 1/3 ogólnego zapotrzebowania na ropę naftową w skali całego świata.

"Problem nie tkwi w dostępności zasobów czy kapitału. Chcemy być pewni, że wzrost produkcji będzie wystarczająco wysoki i ciągły" - podkreślił Birol. Dodał, że konieczna jest do tego "polityczna wola.”

Jak pisze dalej „Financial Times”, Arabia Saudyjska planuje zainwestować około 14 miliardów dolarów, aby do roku 2009 zwiększyć wydobycie ropy z 11 mln. do 12,5 mln. baryłek dziennie.

Jednak to kropla w morzu potrzeb. Aby sprostać wymaganiom globalnej wioski, Arabowie muszą niemalże podwoić do 2030 roku swoje obecne wydobycie. Jednak wiele krajów Bliskiego Wschodu obawia się, że taka gwałtowna eksploatacja może doprowadzić do wyczerpania złóż na tym obszarze.

Tym czasem koncerny paliwowe coraz zacieklej rywalizują o klientów i zaczynają uruchamiać tzw. ekonomiczne stacje, które także mogą przyczynić się do zwiększenia zapotrzebowania na ten surowiec.

Jak donosi „Gazeta Prawna” w Polsce do otwarcia sieci tanich stacji przygotowuje się już rodzimy Orlen, który do końca listopada uruchomi około 30 punktów sprzedaży oraz Grupa Lotos planująca budowę aż 200 stacji tego segmentu. Wkrótce pojawiają się kolejne „tanie obiekty” koncernu Statoil. Obecnie norweski dystrybutor posiada już 11 stacji o podobnym profilu, które działają pod szyldem „123”, jednak w ciągu najbliższych pięciu lat liczba ta ma zwiększyć się 10-krotnie.

Jak pisze dalej „GP”, na stacjach ekonomicznych ropa będzie tańsza o kilka, a nawet kilkanaście groszy na litrze, jednak ich lokalizacja oraz oferta serwisowo-gastronomiczna będzie mniej atrakcyjna. Większość tanich stacji powstanie zapewne przy istniejących już obiektach.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.