mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rosja chłonie nowe auta

Rosja chłonie nowe auta

Rosyjski rynek samochodowy przeżywa prawdziwy boom sprzedażowy. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2006 roku zagraniczne marki sprzedały łącznie o 60 procent więcej aut niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Według doniesień rosyjskiej prasy na tamtejszy rynek trafiło już 400 tys. nowych samochodów zagranicznych producentów.

Rosja chłonie nowe auta
Według rosyjskiego dziennika „Kommersant” całkowity zysk ze sprzedaży nowych pojazdów kształtuje się w granicach 7 miliardów dolarów. Największym zainteresowaniem w Rosji cieszą się tańsze auta pochodzące od Chevroleta, Renault czy koreańskiej Kii. Te trzy marki w pierwszej połowie roku zanotowały razem wzrost aż o 219 procent w porównaniu z podobnym okresem roku 2005.

Liderem wśród zagranicznych producentów jest natomiast Hyundai, któremu udało się sprzedać 45 600 aut. Tuż za Koreańczykami uplasowała się Toyota z liczbą 41 200 samochodów. Trzecie miejsce przypadło Fordowi. Amerykańska firma wypuściła na rynek byłego ZSRR 37 000 pojazdów. Krajowym liderem pozostaje nadal AvtoVAZ, który zanotował trzyprocentowy wzrost zainteresowania modelami Łady.

Eksperci spodziewają się, że 2006 rok będzie rekordowym dla rosyjskiego rynku samochodowego pod względem sprzedaży nowych samochodów. Niewykluczone, że liczba sprzedanych aut w ciągu następnego roku może zwiększyć się nawet do 2 milionów. Wszystko za sprawą coraz większej reprezentacji klasy średniej w społeczeństwie, która jest największą siłą nabywczą.

Coraz więcej międzynarodowych koncernów decyduje się na budowę fabryk na terenie Rosji. Koszt importu (w tym wysokich ceł na samochody) jest zbyt duży dlatego bardziej rentowne jest wybudowanie zakładu produkcyjnego. Niedawno decyzje o budowie swoich fabryk podjęły: General Motors, Nissan i Volkswagen.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
S3 - obwodnica Międzyrzecza oddana przed terminem
S3 - obwodnica Międzyrzecza oddana przed terminem
Dobra wiadomość przed samymi świętami dla mieszkańców Międzyrzecza. Druga jezdnia obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S3 otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Od 21 grudnia jest otwarty węzeł Międzyrzecz Zachód, gdzie będzie wprowadzona stała organizacja ruchu.