mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rosną inwestycje zagraniczne

Rosną inwestycje zagraniczne

W I kwartale 2010 r. do Polski napłynęło 3,5 mld EUR kapitału w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). To ok. 40% napływu w całym 2009 r. i niemal 2,5-krotnie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Informacji Zagranicznych.

Rosną inwestycje zagraniczne
Blisko połowa napływu BIZ wynikała z reinwestowania zysków przez inwestorów już obecnych na polskim rynku (623 mln EUR). Ok. 30% stanowiły inwestycje w kapitały własne (369 mln EUR). Pozostały napływ wynikał z napływu środków w postaci kredytów od inwestorów bezpośrednich. Tę ostatnią pozycję należy traktować jako dowód zaufania do polskiej gospodarki.

W I kwartale 2010 roku nastąpiło spodziewane niewielkie ożywienie inwestycyjne w skali świata. Jego źródłem, obok reinwestycji, mają być jednak przede wszystkim znów narastające po kryzysie fuzje i przejęcia. Ten rodzaj BIZ w krajach Europy Środkowo-Wschodniej występuje jednak jak dotąd na relatywnie niewielką skalę. Z kolei inwestycje typu greenfield na świecie uległy na początku 2010 r. pewnemu zahamowaniu. Tymczasem w Polsce nie tylko wartość salda napływu BIZ kształtuje się na wysokim poziomie, ale także liczba nowych projektów typu greenfield (w I kwartale 2010 było ich 60) przekracza ubiegłoroczną średnią.

Zmiany wywołane kryzysem 2008-2009 r. przynoszą stopniowy spadek udziału inwestycji w sektory kapitałochłonne oraz produkcyjne na rzecz usługowych. Takie zjawisko jest szczególnie zauważalne w Europie. Polska stała się po Irlandii najpoważniejszym kierunkiem na Starym Kontynencie do lokowania inwestycji z sektora BPO. W skali świata nasz kraj jest w stanie konkurować z Nikaraguą, Kostaryką i Malezją, nawet mimo niższych ulg podatkowych i skromniejszych zachęt inwestycyjnych. A jest o co konkurować zważywszy, że po raz pierwszy od 2003 r. projekty BPO z zakresu sprzedaży, marketingu i usług dla biznesu stały się najliczniejszą grupą wśród nowych projektów inwestycyjnych na świecie. Dla Polski istotne jest także, że przedsiębiorstwa wybierają dziś lokalizacje kierując się przede wszystkim niskim poziomem ryzyka - podkreśla PAIiIZ.

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Motodostawca, firma Sagepo-Refa nagrodzona

Motodostawca, firma Sagepo-Refa nagrodzona

Aktualności 2014-12-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.