mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rosną inwestycje zagraniczne

Rosną inwestycje zagraniczne

W I kwartale 2010 r. do Polski napłynęło 3,5 mld EUR kapitału w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). To ok. 40% napływu w całym 2009 r. i niemal 2,5-krotnie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Informacji Zagranicznych.

Rosną inwestycje zagraniczne
Blisko połowa napływu BIZ wynikała z reinwestowania zysków przez inwestorów już obecnych na polskim rynku (623 mln EUR). Ok. 30% stanowiły inwestycje w kapitały własne (369 mln EUR). Pozostały napływ wynikał z napływu środków w postaci kredytów od inwestorów bezpośrednich. Tę ostatnią pozycję należy traktować jako dowód zaufania do polskiej gospodarki.

W I kwartale 2010 roku nastąpiło spodziewane niewielkie ożywienie inwestycyjne w skali świata. Jego źródłem, obok reinwestycji, mają być jednak przede wszystkim znów narastające po kryzysie fuzje i przejęcia. Ten rodzaj BIZ w krajach Europy Środkowo-Wschodniej występuje jednak jak dotąd na relatywnie niewielką skalę. Z kolei inwestycje typu greenfield na świecie uległy na początku 2010 r. pewnemu zahamowaniu. Tymczasem w Polsce nie tylko wartość salda napływu BIZ kształtuje się na wysokim poziomie, ale także liczba nowych projektów typu greenfield (w I kwartale 2010 było ich 60) przekracza ubiegłoroczną średnią.

Zmiany wywołane kryzysem 2008-2009 r. przynoszą stopniowy spadek udziału inwestycji w sektory kapitałochłonne oraz produkcyjne na rzecz usługowych. Takie zjawisko jest szczególnie zauważalne w Europie. Polska stała się po Irlandii najpoważniejszym kierunkiem na Starym Kontynencie do lokowania inwestycji z sektora BPO. W skali świata nasz kraj jest w stanie konkurować z Nikaraguą, Kostaryką i Malezją, nawet mimo niższych ulg podatkowych i skromniejszych zachęt inwestycyjnych. A jest o co konkurować zważywszy, że po raz pierwszy od 2003 r. projekty BPO z zakresu sprzedaży, marketingu i usług dla biznesu stały się najliczniejszą grupą wśród nowych projektów inwestycyjnych na świecie. Dla Polski istotne jest także, że przedsiębiorstwa wybierają dziś lokalizacje kierując się przede wszystkim niskim poziomem ryzyka - podkreśla PAIiIZ.

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Inwestycja Volkswagena największą w 2014 roku

Inwestycja Volkswagena największą w 2014 roku

Aktualności 2014-12-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Francja naliczy kierowcom punkty karne
Francja naliczy kierowcom punkty karne
Francja jest kolejnym państwem na mapie, które zamierza naliczać punkty karne kierowcom z innych państw. W przypadku przekroczenia dozwolonego limitu trzeba się będzie liczyć z konsekwencjami.