mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rośnie produkcja Toyoty w Wałbrzychu

Rośnie produkcja Toyoty w Wałbrzychu

Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu rozpoczęła produkcję 1.0 litrowego silnika benzynowego oraz manualnych skrzyń biegów do nowego modelu Toyoty Yaris. Tym samym możliwości produkcyjne fabryki zwiększyły się z 850 do 930 tysięcy sztuk podzespołów rocznie.

Rośnie produkcja Toyoty w Wałbrzychu

Realizując to założenie filozofii działania koncernu, fabryka Toyoty w Wałbrzychu poszerza gamę powstających tu podzespołów i rozpoczyna produkcję nowego 1.0 litrowego silnika do, wprowadzanego na rynek od stycznia 2006 roku, nowego modelu Toyoty Yaris.

Tak więc do dwóch rodzajów silnika produkowanego dla Toyoty Aygo, Peugeota 107 i Citroena C1 powstających w Toyota Peugeot Citroen Automobile w Kolinie (Czechy) - jednostki napędowej do manualnej i półautomatycznej skrzyni biegów -  doszły teraz kolejne dwa, takie same rodzaje silnika do nowej Toyoty Yaris. Już na początku przyszłego roku fabryka w Wałbrzychu będzie mogła produkować 330 tysięcy tych jednostek napędowych rocznie.

Montowana w Toyota Motor Manufacturing France S.A.S. (TMMF) Toyota Yaris będzie też wyposażana w nową, powstającą także w Polsce, skrzynię biegów.

Dzięki optymalnemu wykorzystaniu nowych linii produkcyjnych i wprowadzeniu na ich obszarze w grudniu br. trzyzmianowego systemu pracy możliwości produkcyjne skrzyń biegów Toyota Motor Manufacturing Poland  wzrosną z 550 tys. do 600 tys. Odpowiednio, możliwości produkcyjne w przypadku 1.0 litrowych silników benzynowych wzrosną z 250 do 330 tys.

Fabryka Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu powstała w 1999 roku, jako integralna część europejskich struktur koncernu Toyota. Podstawowym zadaniem TMMP jest dostarczanie głównych komponentów - silników i skrzyń biegów do modeli samochodów produkowanych w Europie. Fabryka wytwarza manualne skrzynie biegów do modeli Toyota Yaris, Corolla, Avensis, Aygo Citroen C1, Peugeot 107 oraz półautomatyczne skrzynie biegów i silniki do modeli Aygo, Yaris oraz Citroen C1, Peugeot 107.

Roczna zdolność produkcyjna zakładu wynosi 600 tysięcy skrzyń biegów i 330 tysięcy silników. Planowane zatrudnienie wzrośnie do końca 2005 roku do 2000 pracowników, a nakłady inwestycyjne do 400 milionów euro. W ten sposób TMMP stanie się największą bazą produkcyjną komponentów Toyoty poza Japonią.

Fabryka w Wałbrzychu to nie jedyna inwestycja Toyoty na Dolnym Śląsku. Druga z polskich fabryk koncernu, Toyota Motor Industries Poland Sp. Z o.o. (TMIP) w Jelczu-Laskowicach (Zobacz galerię: "Zakład Toyoty w Jelczu-Laskowicach - produkcja silników diesla"), produkuje 2.2-litrowe silniki diesla przeznaczone do wytwarzanych w europejskich montowniach koncernu samochodów Toyota. Planowane zatrudnienie to około 1000 pracowników, a nakłady inwestycyjne - 200 milionów Euro.

Przeczytaj także:

Toyota zwiększa zatrudnienie (2005-10-06)

Przybywa inwestycji z Japonii (2005-10-21)

Plany Toyoty w Polsce (2005-10-05)
 


Podobne wiadomości:

Przybywa inwestycji z Japonii

Przybywa inwestycji z Japonii

Aktualności 2005-10-21

Toyota zwiększa zatrudnienie

Toyota zwiększa zatrudnienie

Aktualności 2005-10-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.