mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rośnie produkcja Toyoty w Wałbrzychu

Rośnie produkcja Toyoty w Wałbrzychu

Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu rozpoczęła produkcję 1.0 litrowego silnika benzynowego oraz manualnych skrzyń biegów do nowego modelu Toyoty Yaris. Tym samym możliwości produkcyjne fabryki zwiększyły się z 850 do 930 tysięcy sztuk podzespołów rocznie.

Rośnie produkcja Toyoty w Wałbrzychu

Realizując to założenie filozofii działania koncernu, fabryka Toyoty w Wałbrzychu poszerza gamę powstających tu podzespołów i rozpoczyna produkcję nowego 1.0 litrowego silnika do, wprowadzanego na rynek od stycznia 2006 roku, nowego modelu Toyoty Yaris.

Tak więc do dwóch rodzajów silnika produkowanego dla Toyoty Aygo, Peugeota 107 i Citroena C1 powstających w Toyota Peugeot Citroen Automobile w Kolinie (Czechy) - jednostki napędowej do manualnej i półautomatycznej skrzyni biegów -  doszły teraz kolejne dwa, takie same rodzaje silnika do nowej Toyoty Yaris. Już na początku przyszłego roku fabryka w Wałbrzychu będzie mogła produkować 330 tysięcy tych jednostek napędowych rocznie.

Montowana w Toyota Motor Manufacturing France S.A.S. (TMMF) Toyota Yaris będzie też wyposażana w nową, powstającą także w Polsce, skrzynię biegów.

Dzięki optymalnemu wykorzystaniu nowych linii produkcyjnych i wprowadzeniu na ich obszarze w grudniu br. trzyzmianowego systemu pracy możliwości produkcyjne skrzyń biegów Toyota Motor Manufacturing Poland  wzrosną z 550 tys. do 600 tys. Odpowiednio, możliwości produkcyjne w przypadku 1.0 litrowych silników benzynowych wzrosną z 250 do 330 tys.

Fabryka Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu powstała w 1999 roku, jako integralna część europejskich struktur koncernu Toyota. Podstawowym zadaniem TMMP jest dostarczanie głównych komponentów - silników i skrzyń biegów do modeli samochodów produkowanych w Europie. Fabryka wytwarza manualne skrzynie biegów do modeli Toyota Yaris, Corolla, Avensis, Aygo Citroen C1, Peugeot 107 oraz półautomatyczne skrzynie biegów i silniki do modeli Aygo, Yaris oraz Citroen C1, Peugeot 107.

Roczna zdolność produkcyjna zakładu wynosi 600 tysięcy skrzyń biegów i 330 tysięcy silników. Planowane zatrudnienie wzrośnie do końca 2005 roku do 2000 pracowników, a nakłady inwestycyjne do 400 milionów euro. W ten sposób TMMP stanie się największą bazą produkcyjną komponentów Toyoty poza Japonią.

Fabryka w Wałbrzychu to nie jedyna inwestycja Toyoty na Dolnym Śląsku. Druga z polskich fabryk koncernu, Toyota Motor Industries Poland Sp. Z o.o. (TMIP) w Jelczu-Laskowicach (Zobacz galerię: "Zakład Toyoty w Jelczu-Laskowicach - produkcja silników diesla"), produkuje 2.2-litrowe silniki diesla przeznaczone do wytwarzanych w europejskich montowniach koncernu samochodów Toyota. Planowane zatrudnienie to około 1000 pracowników, a nakłady inwestycyjne - 200 milionów Euro.

Przeczytaj także:

Toyota zwiększa zatrudnienie (2005-10-06)

Przybywa inwestycji z Japonii (2005-10-21)

Plany Toyoty w Polsce (2005-10-05)
 


Podobne wiadomości:

Toyota zwiększa zatrudnienie

Toyota zwiększa zatrudnienie

Aktualności 2005-10-06

Przybywa inwestycji z Japonii

Przybywa inwestycji z Japonii

Aktualności 2005-10-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.