mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rośnie produkcja autobusów

Rośnie produkcja autobusów

Polski przemysł autobusowy w ciągu trzech kwartałów 2008 roku wyprodukował 3081 autobusów, czyli o blisko 25% więcej niż w ubiegłym roku. Wpłynął na to zarówno wysoki popyt na krajowym rynku, jak i stale rosnący eksport.

Rośnie produkcja autobusów
Od początku bieżącego roku polskie fabryki z branży autobusowej opuściło łącznie 3081 pojazdów (o 610 sztuk więcej niż przed rokiem), w tym 2232 autobusów miejskich. To o 439 sztuk więcej niż w 2007 roku. Wzrost produkcji jest związany z rosnącym eksportem na rynki europejskie, a także dobrą koniunkturą na krajowym rynku miejskich autobusów. W tym roku równie dobrze wypadł segment autobusów międzymiastowych, gdzie wyprodukowano łącznie 612 sztuk (o 111 sztuk więcej niż w rok wcześniej). To efekt m.in. zwiększenia produkcji tego typu konstrukcji przez Volvo, które przejęło produkcję międzymiastowego modelu 8700 z fińskiej fabryki w Tampere. Dodatkowo do tego wzrostu przyczyniła się Scania, która w tym roku uruchomiła produkcję międzymiastowego modelu OmniLine. Równie dobra sytuacja panuje w segmencie autobusów turystycznych, gdzie w ciągu trzech kwartałów 2008 roku wyprodukowano 237 autokarów  (o 60 sztuk więcej niż w 2007 roku). To poziom ustanowiony w zasadzie przez jedną fabrykę –Volvo we Wrocławiu. Drugim producentem autobusów turystycznych w Polsce jest Solbus, który notuje tutaj coraz lepsze wyniki, jednak cały czas na poziomie kilku sztuk.

O sile eksportu w polskim przemyśle autobusowym świadczy układ w "produkcyjnym" rankingu. Najwyższe miejsca zajmują najwięksi eksporterzy autobusów, czyli: MAN, Volvo, Solaris i Scania. To oni nadają rytm autobusowej produkcji w naszym kraju. Jednak to Polska stale liczy się jako główny odbiorca wyprodukowanych w naszym kraju autobusów. Co czwarty wyprodukowany autobus trafia do polskiego klienta. Dzięki temu cały czas zachowujemy pierwsze miejsce i dużą przewagę nad drugimi w rankingu Niemcami.

Biorąc pod uwagę długoletnią tendencję wzrostową w polskim eksporcie autobusów oraz dobrą sytuacją na krajowym rynku można przypuszczać, że produkcja autobusów w Polsce będzie rosnąć i w tym roku powinna bez problemu przekroczyć pułap 4000 sztuk. Dzięki temu wynikowi utrzymamy czwarte miejsce na europejskiej mapie produkcji autobusów.

Podobne wiadomości:

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej motoryzacji?

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej...

Aktualności 2015-09-23

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Aktualności 2015-07-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki
Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki
Amerykański oddział firmy J. D.  Power przygotował kolejny raport dotyczący postrzegania poszczególnych producentów samochodów przez lokalnych nabywców. Wyniki badania przeprowadzonego na terenie USA mocno zaskakują.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic