mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rośnie zatrudnienie w motoryzacji

Rośnie zatrudnienie w motoryzacji

Sektor wytwórczy branży motoryzacyjnej odnotowuje od kilku lat wzrost zatrudnienia. Tylko w ostatnich 24 miesiącach powstało co najmniej 26 tys. nowych miejsc pracy w sektorze. Według analiz Polskiej Izby Motoryzacji zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym przekroczyło w połowie br. co najmniej 188,5 tys. osób. Branża zatrudnia około 4,2% wszystkich zatrudnionych w przemyśle w Polsce. PIM przewiduje, że zatrudnienie w ciągu całego bieżącego roku wzrośnie o 15-18 tys. osób.

Rośnie zatrudnienie w motoryzacji

W czerwcu 2007 r. w grupie „produkcja pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep, części i akcesoriów” (nomenklatura statystyczna) zatrudnienie wyniosło według Eurostat blisko 133 tys. W ciągu pierwszego półrocza powstało prawie 10,5 nowych miejsc pracy, co daje ponad 8,5% dynamikę wzrostu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (czerwiec 2006 - czerwiec 2007), zatrudnienie w tej grupie wzrosło o 17,5 tys. osób (+15,16%). Należy jednak pamiętać, że podawane przez Eurostat liczby nie odzwierciedlają całości zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ w innych grupach statystycznych są firmy silnie powiązane z sektorem samochodowym. Z monitoringu PIM wynika, że na początku 2007 r., producenci wiązek elektrycznych do pojazdów zatrudniali co najmniej 22 tys. osób, producenci opon i elementów z tworzyw sztucznych ponad 14 tys., producenci foteli– 7,5 tys. a pozostali (m.in. odlewnie i kuźnie, producenci szyb – kolejnych 12,4 tys. pracowników.

Zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym od końca 2003 r. zaczęło systematycznie rosnąć dzięki rozbudowie istniejących zakładów (m.in. VW-Poznań, Fiat Auto Poland, GMMP w Gliwicach) oraz kolejnym inwestycjom w sektorze poddostawczym. A to właśnie siłą napędową przemysłu motoryzacyjnego w Polsce są producenci komponentów i części, którzy zatrudniają ok. 81% wszystkich osób związanych z tym przemysłem.  Drugą grupę stanowią producenci pojazdów z niespełna 16% udziałem w zatrudnieniu. Trzecia grupą są producenci przyczep i naczep, którzy zatrudniają blisko 3% osób w branży.

Wyniki osiągnięte w pierwszym półroczu 2007 r. potwierdziły stałą tendencje wzrostu zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym. Polska Izba Motoryzacji przewiduje, że zatrudnienie w ciągu całego bieżącego roku wzrośnie o 15-18 tys. osób. Możliwe będzie to dzięki dalszym inwestycjom (m.in. uruchomieniu produkcji modelu 500 w fabryce Fiat Auto Poland, modelu Chevrolet Aveo w warszawskim FSO) oraz zwiększeniu produkcji przez pozostałych producentów pojazdów ale przede wszystkim w wyniku kolejnych inwestycji sektorze poddostawczym.

Przeczytaj także:

Dobra kondycja polskiej motoryzacji (2007-08-09)

Tysiąc miejsc pracy przy produkcji nowego Fiata (2007-05-22)


Podobne wiadomości:

Dobra kondycja polskiej motoryzacji

Dobra kondycja polskiej motoryzacji

Aktualności 2007-08-08

Komentuj:

~Łukasz 2007-10-07

PiS wreszcie coś zmienił!!!!!

~Maciej 2007-09-04

Szkoda tylko że to właśnie PISiory i ch drodzy koledzy z Samoobrony i LPRu nie chcieli tak tej parszywej Unii, razem z jej przemysłem. A wzrost w gospodarce to głównie zasługa inwestycji bezpośrednich. A ten rząd przez dwa lata i tak zrobił wiele dla Polski, nie psuł za bardzo..... bo nic konstruktywnego nie zrobili.

~Wojtek 2007-08-23

Polska idzie w dobrym kierunku, oby SLD/LID czy PO (UD/ UW) nie wróciło do władzy !

~Gratulacje dla polityków!!! 2007-08-23

Należą się wielkie gratulacje dla obecnych polityków PIS !!!!!!! Może kiedyś Polska oderwie się od dna.

~sak 2007-08-23

Niewątpliwie to zasługa PIS, ale też sporo osób wyjechało za granicę !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Największy SUV czeskiego producenta został niedawno rozbity przez organizację Euro NCAP. Model Kodiaq został nagrodzony maksymalną notą pięciu gwiazdek. To już siódmy model Skody, który otrzymał taką ocenę.