mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rośnie zatrudnienie w motoryzacji

Rośnie zatrudnienie w motoryzacji

Sektor wytwórczy branży motoryzacyjnej odnotowuje od kilku lat wzrost zatrudnienia. Tylko w ostatnich 24 miesiącach powstało co najmniej 26 tys. nowych miejsc pracy w sektorze. Według analiz Polskiej Izby Motoryzacji zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym przekroczyło w połowie br. co najmniej 188,5 tys. osób. Branża zatrudnia około 4,2% wszystkich zatrudnionych w przemyśle w Polsce. PIM przewiduje, że zatrudnienie w ciągu całego bieżącego roku wzrośnie o 15-18 tys. osób.

Rośnie zatrudnienie w motoryzacji

W czerwcu 2007 r. w grupie „produkcja pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep, części i akcesoriów” (nomenklatura statystyczna) zatrudnienie wyniosło według Eurostat blisko 133 tys. W ciągu pierwszego półrocza powstało prawie 10,5 nowych miejsc pracy, co daje ponad 8,5% dynamikę wzrostu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (czerwiec 2006 - czerwiec 2007), zatrudnienie w tej grupie wzrosło o 17,5 tys. osób (+15,16%). Należy jednak pamiętać, że podawane przez Eurostat liczby nie odzwierciedlają całości zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ w innych grupach statystycznych są firmy silnie powiązane z sektorem samochodowym. Z monitoringu PIM wynika, że na początku 2007 r., producenci wiązek elektrycznych do pojazdów zatrudniali co najmniej 22 tys. osób, producenci opon i elementów z tworzyw sztucznych ponad 14 tys., producenci foteli– 7,5 tys. a pozostali (m.in. odlewnie i kuźnie, producenci szyb – kolejnych 12,4 tys. pracowników.

Zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym od końca 2003 r. zaczęło systematycznie rosnąć dzięki rozbudowie istniejących zakładów (m.in. VW-Poznań, Fiat Auto Poland, GMMP w Gliwicach) oraz kolejnym inwestycjom w sektorze poddostawczym. A to właśnie siłą napędową przemysłu motoryzacyjnego w Polsce są producenci komponentów i części, którzy zatrudniają ok. 81% wszystkich osób związanych z tym przemysłem.  Drugą grupę stanowią producenci pojazdów z niespełna 16% udziałem w zatrudnieniu. Trzecia grupą są producenci przyczep i naczep, którzy zatrudniają blisko 3% osób w branży.

Wyniki osiągnięte w pierwszym półroczu 2007 r. potwierdziły stałą tendencje wzrostu zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym. Polska Izba Motoryzacji przewiduje, że zatrudnienie w ciągu całego bieżącego roku wzrośnie o 15-18 tys. osób. Możliwe będzie to dzięki dalszym inwestycjom (m.in. uruchomieniu produkcji modelu 500 w fabryce Fiat Auto Poland, modelu Chevrolet Aveo w warszawskim FSO) oraz zwiększeniu produkcji przez pozostałych producentów pojazdów ale przede wszystkim w wyniku kolejnych inwestycji sektorze poddostawczym.

Przeczytaj także:

Dobra kondycja polskiej motoryzacji (2007-08-09)

Tysiąc miejsc pracy przy produkcji nowego Fiata (2007-05-22)


Podobne wiadomości:

Dobra kondycja polskiej motoryzacji

Dobra kondycja polskiej motoryzacji

Aktualności 2007-08-08

Komentuj:

~Łukasz 2007-10-07

PiS wreszcie coś zmienił!!!!!

~Maciej 2007-09-04

Szkoda tylko że to właśnie PISiory i ch drodzy koledzy z Samoobrony i LPRu nie chcieli tak tej parszywej Unii, razem z jej przemysłem. A wzrost w gospodarce to głównie zasługa inwestycji bezpośrednich. A ten rząd przez dwa lata i tak zrobił wiele dla Polski, nie psuł za bardzo..... bo nic konstruktywnego nie zrobili.

~Wojtek 2007-08-23

Polska idzie w dobrym kierunku, oby SLD/LID czy PO (UD/ UW) nie wróciło do władzy !

~Gratulacje dla polityków!!! 2007-08-23

Należą się wielkie gratulacje dla obecnych polityków PIS !!!!!!! Może kiedyś Polska oderwie się od dna.

~sak 2007-08-23

Niewątpliwie to zasługa PIS, ale też sporo osób wyjechało za granicę !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.