mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rozmawiali o sytuacji przemysłu motoryzacyjnego

Rozmawiali o sytuacji przemysłu motoryzacyjnego

Spadek popytu za granicą, cena pieniądza na rynku, dostępność do zewnętrznego finansowania oraz sztywne prawo pracy, to w opinii wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda główne problemy, jakie mogą mieć wpływ na sektor polskiego przemysłu motoryzacyjnego w dobie kryzysu na światowych rynkach.

Rozmawiali o sytuacji przemysłu motoryzacyjnego
18 grudnia bieżącego roku Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Adam Szejnfeld przedstawił sejmowej Komisji Gospodarki obecną sytuację i perspektywy polskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Jak poinformował wiceminister Szejnfeld, polski przemysł motoryzacyjny, mimo kryzysu na światowych rynkach, jest w bardzo dobrym stanie. Analizy wykazują tendencję wzrostową. Po dwóch kwartałach 2008 roku przychody tego sektora wyniosły aż 50 mld zł i były o 18% wyższe niż w ubiegłym roku. Poza tym w pierwszej połowie bieżącego roku miał miejsce dalszy dynamiczny wzrost inwestycji. Wiceminister przypomniał także o bardzo dobrych wynikach eksportowych. Sektor ten od wielu lat wypracowuje dodatnie saldo w obrotach bieżących handlu zagranicznego. Mimo oznak kryzysu, po trzech kwartałach 2008 roku utrzymuje się wysoka, bo aż 125% dynamika eksportu.

W przemyśle motoryzacyjnym wzrosło również zatrudnienie. Do końca 2007 roku działało w branży blisko 400 firm, które zatrudniały blisko 128 tys. pracowników. W czerwcu bieżącego roku w sektorze pracowało już 133 tys. pracowników. Było to o 11% więcej niż rok wcześniej. Minister Szejnfeld zaznaczył jednak, że te dobre wyniki ulegną jednak zmianie ze względu na sytuację w gospodarce europejskiej i światowej. Ma ona szczególne znaczenia dla naszych firm sektora motoryzacyjnego, gdyż około 97% jego produkcji trafia za granicę.

Posłowie oraz przedstawiciele organizacji pracodawców i pracowników sektora zwracali uwagę na gwałtowne załamanie sprzedaży samochodów na rynkach europejskich, skutki pomocy publicznej udzielanej branży w innych krajach oraz trudniejszy dostęp do kredytowania inwestycji i zakupu nowych samochodów, a także sztywne przepisy prawa pracy w Polsce.

Wiceminister poinformował, że Ministerstwo Gospodarki analizuje wszystkie sygnały branży o przewidywanym spowolnieniu produkcji i ewentualnym ograniczeniu zatrudnienia. Sytuacja na światowych rynkach nie pozostanie bez wpływu na naszą gospodarkę, a co za tym idzie także na przemysł motoryzacyjny. Z tego względu rząd przygotował konkretne rozwiązania dla całej gospodarki, które zostały zawarte w Pakiecie stabilności i rozwoju. Rozważane jest także wprowadzenie rozwiązań wybiórczych, dedykowanych konkretnym sektorom, także motoryzacyjnemu.

Pakiet przewiduje m.in. zwiększenie dostępności kredytów dla przedsiębiorców. Rząd podnosi do 40 mld zł budżetowy limit środków na poręczenia i gwarancje skarbu państwa. Będzie to miało przełożenie przede wszystkich na sytuację dużych firm. Małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną zasilone funduszami pożyczkowymi i gwarancyjnymi. O 2 mld zł zostanie także dekapitalizowany Bank Gospodarstwa Krajowego, co przełoży się na zabezpieczenie akcji kredytowej tej instytucji.

Rozważane są także inne rozwiązania. Jednym z nich jest stworzenie instrumentów wsparcia dla branży oraz zwiększenie dostępu do funduszu pakietu kredytowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Analizowana jest także możliwość zwiększenia gwarancji kredytowych dla inwestycji w przemyśle motoryzacyjnym. Wiceminister Szejnfeld przedstawił również rozwiązania, które pobudzą polski rynek samochodowy. M.in. mają się zmienić przepisy dotyczące sprzedaży aut i wprowadzony zostanie leasing konsumencki. W jego opinii konieczne jest również uelastycznienie przepisów określających zasady zatrudnienia i rozliczania czasu pracy.

Zgodność uwag i postulatów zgłaszanych podczas posiedzenia Komisji zarówno przez posłów, pracodawców i pracobiorców oraz pokrywanie się tych postulatów z wnioskami Ministerstwa Gospodarki wskazują, że możliwe jest szybkie wprowadzenie dobrych i potrzebnych rozwiązań.

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rok 2017 był najlepszym dla polskich dealerów w XXI wieku. Przez dwanaście miesięcy zarejestrowano nad Wisłą 483 195 samochodów. Po raz ostatni podobny wynik odnotowano w 1999 roku.