mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rozpoczęła się akcja Znicz 2012

Rozpoczęła się akcja Znicz 2012

W dniu dzisiejszym, jak pokazują statystyki, rozpoczyna się jeden z najniebezpieczniejszych długich weekendów na naszych drogach. Aby jeździło się jednak bezpieczniej, policjanci rozpoczęli trwającą w tym roku 5 dni akcję Znicz 2012.

Rozpoczęła się akcja Znicz 2012
Listopadowy długi weekend jest szczególnie niebezpieczny, w porównaniu do innych dłuższych okresów, kiedy to mamy wolne od pracy. Nakłada się na to kilka powodów. Po pierwsze, warunki pogodowo-drogowe. W pierwszy weekend listopada bardzo często towarzyszą nam deszcze a nawet opady śniegu. Nierzadko pojawiają się mgły, gołoledź czy inne niebezpieczne dla kierowców warunki atmosferyczne, na drogach często zalegają także duże ilości liści. Jak wiadomo, nie każdy z kierowców jest do takich okoliczności przyzwyczajony, stąd zwiększone ryzyko wystąpienia groźnej sytuacji na drodze.

Początek listopada to także czas, kiedy jesteśmy już po zmianie czasu na zimowy, co wiąże się z szybciej zapadającym zmierzchem. O ile poruszający się z włączonymi światłami pojazd jesteśmy w stanie zauważyć z dość dalekiej odległości, to często pieszych dostrzegamy na chwilę przed ich wyminięciem. Dlatego szczególną ostrożność powinniśmy zachować przejeżdżając przez mniejsze miejscowości, gdzie drogi i pobocza nie są oświetlone, a bezwzględnie musimy zwiększyć naszą czujność w okolicach nekropolii. Bezpiecznemu poruszaniu się po drodze z pewnością nie służy również zwiększony ruch, zwłaszcza w okolicach cmentarzy, choć i na drogach krajowych czy wojewódzkich da się zauważyć większą liczbę samochodów. Często wyruszamy w ten weekend w podróż, często bardzo daleką, a to przy natężonym ruchu drogowym zawsze rodzi pewne zagrożenia.

Okres Wszystkich Świętych to także czas spotkań rodzinnych, a te wiążą się z okazją do wypicia alkoholu. Niestety, wciąż spora grupa osób decyduje się potem wsiąść za kierownicę i wyruszyć w drogę do domu. Ryzyko wystąpienia wówczas jakiegoś zdarzenia drogowego wzrasta wówczas drastycznie.

W tym roku akcja "Znicz” potrwa 5 dni. Wzmożony ruch na polskich drogach, a tym samym wzmożone kontrole policjantów, rozpoczną się już 31 października i potrwają do 4 listopada. Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać, czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących.

Przy okazji każdej kontroli policjanci zwracają szczególną uwagę na to, czy dzieci przewożone są odpowiednich fotelikach bezpieczeństwa. W czasie akcji "Znicz 2012”, kiedy to samochodami podróżują całe rodziny, będą sprawdzać czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy i czy w pojazdy nie są przeładowane.

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, osobom, które przewozimy, a także innym uczestnikom ruchu drogowego, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Przed podróżą dokładnie sprawdźmy stan techniczny pojazdu i dokumenty. Warto obserwować prognozę pogody – może się okazać, że w czasie podróży zaskoczy nas atak zimy.

Ruszając w daleką podróż warto pamiętać, że kierowca powinien być wypoczęty. W czasie jazdy należy robić przerwy – odetchnąć świeżym powietrzem i rozprostować kości.

Niedopuszczalne jest wsiadanie za kółko na podwójnym gazie. Funkcjonariusze apelują nie tylko do kierowców, ale również do świadków takich sytuacji – osobie, która spożywała alkohol, pod żadnym pozorem, nie pozwólmy prowadzić samochodu.

Policjanci jak zawsze apelują do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze. Przypominają, że przekraczanie dozwolonej prędkości czy jazda po spożyciu alkoholu, mogą okazać się tragiczne w skutkach. Funkcjonariusze przekonują, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego – innych kierujących, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Dla nieodpowiedzialnych kierowców, którzy łamią przepisy i tym samym narażają inne osoby na niebezpieczeństwo, policjanci przewidują surowe kary.

Funkcjonariusze przypominają również o utrudnieniach w ruchu – zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Wszyscy, którzy w okolice nekropolii zdecydują się udać samochodami, powinni uzbroić się w cierpliwość i bezwzględnie stosować do poleceń policjantów, jak co roku kierujących tam ruchem. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych – mogą stwarzać zagrożenie dla innych i blokować przejazd. Jeśli taką możliwość, dla własnej wygody, samochód zostawmy w domu, a na groby pojedźmy komunikacją miejską.


Podobne wiadomości:

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Aktualności 2017-06-19

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.