mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rozpoczęła się akcja Znicz 2012

Rozpoczęła się akcja Znicz 2012

W dniu dzisiejszym, jak pokazują statystyki, rozpoczyna się jeden z najniebezpieczniejszych długich weekendów na naszych drogach. Aby jeździło się jednak bezpieczniej, policjanci rozpoczęli trwającą w tym roku 5 dni akcję Znicz 2012.

Rozpoczęła się akcja Znicz 2012
Listopadowy długi weekend jest szczególnie niebezpieczny, w porównaniu do innych dłuższych okresów, kiedy to mamy wolne od pracy. Nakłada się na to kilka powodów. Po pierwsze, warunki pogodowo-drogowe. W pierwszy weekend listopada bardzo często towarzyszą nam deszcze a nawet opady śniegu. Nierzadko pojawiają się mgły, gołoledź czy inne niebezpieczne dla kierowców warunki atmosferyczne, na drogach często zalegają także duże ilości liści. Jak wiadomo, nie każdy z kierowców jest do takich okoliczności przyzwyczajony, stąd zwiększone ryzyko wystąpienia groźnej sytuacji na drodze.

Początek listopada to także czas, kiedy jesteśmy już po zmianie czasu na zimowy, co wiąże się z szybciej zapadającym zmierzchem. O ile poruszający się z włączonymi światłami pojazd jesteśmy w stanie zauważyć z dość dalekiej odległości, to często pieszych dostrzegamy na chwilę przed ich wyminięciem. Dlatego szczególną ostrożność powinniśmy zachować przejeżdżając przez mniejsze miejscowości, gdzie drogi i pobocza nie są oświetlone, a bezwzględnie musimy zwiększyć naszą czujność w okolicach nekropolii. Bezpiecznemu poruszaniu się po drodze z pewnością nie służy również zwiększony ruch, zwłaszcza w okolicach cmentarzy, choć i na drogach krajowych czy wojewódzkich da się zauważyć większą liczbę samochodów. Często wyruszamy w ten weekend w podróż, często bardzo daleką, a to przy natężonym ruchu drogowym zawsze rodzi pewne zagrożenia.

Okres Wszystkich Świętych to także czas spotkań rodzinnych, a te wiążą się z okazją do wypicia alkoholu. Niestety, wciąż spora grupa osób decyduje się potem wsiąść za kierownicę i wyruszyć w drogę do domu. Ryzyko wystąpienia wówczas jakiegoś zdarzenia drogowego wzrasta wówczas drastycznie.

W tym roku akcja "Znicz” potrwa 5 dni. Wzmożony ruch na polskich drogach, a tym samym wzmożone kontrole policjantów, rozpoczną się już 31 października i potrwają do 4 listopada. Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać, czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących.

Przy okazji każdej kontroli policjanci zwracają szczególną uwagę na to, czy dzieci przewożone są odpowiednich fotelikach bezpieczeństwa. W czasie akcji "Znicz 2012”, kiedy to samochodami podróżują całe rodziny, będą sprawdzać czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy i czy w pojazdy nie są przeładowane.

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, osobom, które przewozimy, a także innym uczestnikom ruchu drogowego, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Przed podróżą dokładnie sprawdźmy stan techniczny pojazdu i dokumenty. Warto obserwować prognozę pogody – może się okazać, że w czasie podróży zaskoczy nas atak zimy.

Ruszając w daleką podróż warto pamiętać, że kierowca powinien być wypoczęty. W czasie jazdy należy robić przerwy – odetchnąć świeżym powietrzem i rozprostować kości.

Niedopuszczalne jest wsiadanie za kółko na podwójnym gazie. Funkcjonariusze apelują nie tylko do kierowców, ale również do świadków takich sytuacji – osobie, która spożywała alkohol, pod żadnym pozorem, nie pozwólmy prowadzić samochodu.

Policjanci jak zawsze apelują do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze. Przypominają, że przekraczanie dozwolonej prędkości czy jazda po spożyciu alkoholu, mogą okazać się tragiczne w skutkach. Funkcjonariusze przekonują, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego – innych kierujących, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Dla nieodpowiedzialnych kierowców, którzy łamią przepisy i tym samym narażają inne osoby na niebezpieczeństwo, policjanci przewidują surowe kary.

Funkcjonariusze przypominają również o utrudnieniach w ruchu – zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Wszyscy, którzy w okolice nekropolii zdecydują się udać samochodami, powinni uzbroić się w cierpliwość i bezwzględnie stosować do poleceń policjantów, jak co roku kierujących tam ruchem. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych – mogą stwarzać zagrożenie dla innych i blokować przejazd. Jeśli taką możliwość, dla własnej wygody, samochód zostawmy w domu, a na groby pojedźmy komunikacją miejską.


Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech