mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rozwój czy zastój?

Rozwój czy zastój?

Polski rząd przedstawił plan stabilności i rozwoju, którego celem jest zminimalizowanie skutków kryzysu finansowego. Kryzys odbił się już mocno na kondycji branży motoryzacyjnej. Niestety działania polityków (szczególnie wzrost podatku akcyzowego) mogą przynieść odwrotny skutek.

Rozwój czy zastój?
Branża motoryzacyjna z zainteresowaniem przyjęła zaprezentowany przez polski rząd plan stabilności i rozwoju, który ma zminimalizować skutki kryzysu finansowego dla Polski. Trudno jednak mówić o optymizmie. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego z dużym niepokojem i zdziwieniem przyjął informację o wzroście podatku akcyzowego na niektóre samochody osobowe. Według PZPM jest to zły sygnał zarówno dla klientów jak i całej branży motoryzacyjnej. Szczególnie, że rozwiązanie to ma wejść w życie w okresie, gdy sektor motoryzacyjny w Europie stał się jedną z pierwszych ofiar kryzysu, a rządy wielu państw, w których jest dobrze rozwinięty przemysł motoryzacyjny, podjęły intensywne działania ratunkowe.

Niestety w rządowym pakiecie stabilizacyjnym nie znalazły się żadne działania wspomagające branżę, a wręcz przeciwnie - podwyżka podatków. Polska jest obecnie jednym z ważniejszych krajów na motoryzacyjnej mapie Europy i takie sygnały jak wprowadzenie wyższego podatku z całą pewnością nie zostaną przyjęte pozytywnie przez inwestorów.

Dzieje się to wszystko w chwili, gdy w Europie wchodzą w życie coraz ostrzejsze normy dotyczące bezpieczeństwa i czystości spalin. Zdaniem PZPM jest to dobry moment, aby zamiast podwyższać istniejące obciążenia fiskalne - rozważyć wprowadzenie w Polsce takich rozwiązań jak zastąpienie podatku akcyzowego podatkiem uzależnionym od czystości spalin czy wprowadzenie zachęt przy zakupie nowych samochodów dla klientów oddających stare pojazdy na złom. Związek deklaruje swoją gotowość do podjęcia merytorycznej dyskusji celem wypracowania najkorzystniejszych rozwiązań.

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.