mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rozwój czy zastój?

Rozwój czy zastój?

Polski rząd przedstawił plan stabilności i rozwoju, którego celem jest zminimalizowanie skutków kryzysu finansowego. Kryzys odbił się już mocno na kondycji branży motoryzacyjnej. Niestety działania polityków (szczególnie wzrost podatku akcyzowego) mogą przynieść odwrotny skutek.

Rozwój czy zastój?
Branża motoryzacyjna z zainteresowaniem przyjęła zaprezentowany przez polski rząd plan stabilności i rozwoju, który ma zminimalizować skutki kryzysu finansowego dla Polski. Trudno jednak mówić o optymizmie. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego z dużym niepokojem i zdziwieniem przyjął informację o wzroście podatku akcyzowego na niektóre samochody osobowe. Według PZPM jest to zły sygnał zarówno dla klientów jak i całej branży motoryzacyjnej. Szczególnie, że rozwiązanie to ma wejść w życie w okresie, gdy sektor motoryzacyjny w Europie stał się jedną z pierwszych ofiar kryzysu, a rządy wielu państw, w których jest dobrze rozwinięty przemysł motoryzacyjny, podjęły intensywne działania ratunkowe.

Niestety w rządowym pakiecie stabilizacyjnym nie znalazły się żadne działania wspomagające branżę, a wręcz przeciwnie - podwyżka podatków. Polska jest obecnie jednym z ważniejszych krajów na motoryzacyjnej mapie Europy i takie sygnały jak wprowadzenie wyższego podatku z całą pewnością nie zostaną przyjęte pozytywnie przez inwestorów.

Dzieje się to wszystko w chwili, gdy w Europie wchodzą w życie coraz ostrzejsze normy dotyczące bezpieczeństwa i czystości spalin. Zdaniem PZPM jest to dobry moment, aby zamiast podwyższać istniejące obciążenia fiskalne - rozważyć wprowadzenie w Polsce takich rozwiązań jak zastąpienie podatku akcyzowego podatkiem uzależnionym od czystości spalin czy wprowadzenie zachęt przy zakupie nowych samochodów dla klientów oddających stare pojazdy na złom. Związek deklaruje swoją gotowość do podjęcia merytorycznej dyskusji celem wypracowania najkorzystniejszych rozwiązań.

Podobne wiadomości:

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.