mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ruszyła produkcja Forda Ka w Tychach

Ruszyła produkcja Forda Ka w Tychach

W tyskich zakładach Fiat Auto Poland rozpoczęła się zapowiadana od dawna produkcja nowego Forda Ka. 25 września 2008 roku podczas uroczystej ceremonii, z linii produkcyjnej zjechała pierwsza partia małych Fordów. Rocznie fabrykę ma opuszczać 120 tys. nowych aut.

Ruszyła produkcja Forda Ka w Tychach
25 września 2008 roku to ważny dzień dla fabryki Fiat Auto Poland w Tychach. Tego dnia miała miejsce uroczystość rozpoczęcia seryjnej produkcji nowego Forda Ka. Honorowym gościem na ceremonii był Wicepremier i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak.

Produkcja następcy Forda Ka rozpoczęła się 12 lat po premierze tego małego popularnego auta. Dla nas szczególnie ważny jest fakt, że Ford zdecydował się na uruchomienie produkcji w Polsce. Jest to kolejne małe auto (obok Fiata 500) made in Poland.

Europejską premierę nowego modelu Ka przewidziano na początek przyszłego roku, jednak auto zostanie pokazane już podczas rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu Paryskiego Salonu Samochodowego. Dobrą reklamą dla nowego produktu koncernu będzie wykorzystanie auta w najnowszym filmie o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda pt. „Quantum of Solace”.

Nowy Ford Ka jest rezultatem współpracy dwóch producentów - Forda i Fiata, którzy połączyły swoje siły przy pracach projektowych i produkcji. W efekcie Ford został zbudowany na bazie płyty podłogowej popularnej 500-ki i dzieli z nią część komponentów. Dzięki temu nowe Fordy będą zjeżdżać z tej samej linii produkcyjnej co Fiaty 500. Pomimo wielu wspólnych elementów, auta wyglądają jednak zupełnie inaczej i reprezentują stylistyki swoich koncernów. Różnią się także pod względem parametrów.

Nowe małe auto Forda nawiązuje do swojego poprzednika, ma wszystkie te cechy, które zadecydowały o popularności pierwowzoru, czyli niewielki rozmiar, świetny wygląd, dynamiczną linię oraz unikalny charakter. Projektanci nadali nowemu modelowi Ka nowoczesny i modny wygląd, zgodny ze stylistyką „kinetic design”.

Według zapowiedzi roczna produkcja nowego Forda w Tychach ma osiągnąć poziom 120 tys. sztuk. Jej rozpoczęcie w Tychach wiązało się ze sporą inwestycją. Ford zainwestował 210 mln euro. Za te pieniądze powstała m.in. nowa lakiernia, która jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ stosowane w niej są farby wodorozcieńczalne oraz małe ilości rozpuszczalników. Dzięki tej inwestycji w tyskich zakładach pracę zyskało 1000 osób. Do tego należy dodać także nowe miejsca pracy u dostawców.

Podobne wiadomości:

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja...

Aktualności 2018-02-09

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny

Aktualności 2017-08-11

Komentuj:

~gosc 2008-09-29

brzydki ten samochód jakis, już bym wolal chyba mazde dwa, male ekonomiczne autko do jazdy po miescie, no i co najwazniejsze prezentuje się bardzo ladnie.

~gosc 2008-09-29

brzydki ten samochód jakis, już bym wolal chyba mazde dwa, male ekonomiczne autko do jazdy po miescie, no i co najwazniejsze prezentuje się bardzo ladnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.