mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rynek ciężarówek kontra kurs euro

Rynek ciężarówek kontra kurs euro

Początek roku przyniósł ożywienie i zdecydowaną poprawę nastrojów na rynku. To zasługa dobrych wyników sprzedaży używanych samochodów ciężarowych. Jednak optymistyczne prognozy należy zweryfikować, ponieważ popyt na ciągniki siodłowe Euro 5 nagle spadł. Według  ekspertów z EurotaxGlass's powodem jest umacniająca się w stosunku do euro złotówka.

Rynek ciężarówek kontra kurs euro

Mocny złoty nie tylko obniża ceny, ale niestety ma również wpływ na dochody przewoźników. Ta sytuacja w połączeniu z rosnącymi cenami paliw wywołały niepewność wśród transportowców i w efekcie – zahamowanie zakupów taboru. 

Wraz z poprawą pogody ożywił się rynek krajowy, preferujący najmłodsze ciągniki Euro 3. Popyt na nie wyraźnie wzrósł, a ceny przestały spadać. Według EurotaxGlass's rynek przejawia również nowe tendencje – poszukiwane są ciągniki z mniejszymi kabinami, lżejszymi i lepiej dostosowanymi do lokalnego charakteru ruchu. Rośnie także popyt na pojazdy z manualnymi skrzyniami biegów. (automatyczna skrzynia biegów praktycznie dyskwalifikuje pojazd w sprzedaży). Ponieważ takich ciężarówek nie zostało na rynku zbyt dużo, ich cena w najbliższym czasie może rosnąć. Dotyczy to również starszych ciągników siodłowych, które są eksportowane poza Europę (choć ich podaż gwałtownie spada).

Kłopoty wciąż przeżywa rynek aut dystrybucyjnych i budowlanych. Te pierwsze sprzedają się bardzo słabo. Pojazdy konstrukcyjne oczekują na początek sezonu budowlanego i istnieje szansa na stopniowe ożywienie ich sprzedaży.

Ożywienie rynku spowodowało, że ustabilizował się import samochodów do Polski. Sprowadzane są pojazdy, na które istnieje największe zapotrzebowanie, a więc ciągniki Euro 5 oraz 4-, 5-letnie Euro 3. Jednak i tutaj mogą w najbliższym czasie pojawić się kłopoty. Zachodni przewoźnicy również wstrzymują się z wymianą taboru – wraz z wyczerpaniem się stoków zaczynają zatem rosnąć ceny. 

Obecnie spadek kursu euro w Polsce powoduje, że rodzimy rynek nie odczuwa tej tendencji, ale w przyszłości ceny mogą również gwałtownie skoczyć także w Polsce. W tej chwili jednak są one na całym rynku są stabilne. Pozytywne jest również to, że spadki wartości powróciły do normy sprzed kryzysu. 

Według EurotaxGlass's nie musimy się obawiać w najbliższej przyszłości gwałtownych skoków cen, które destabilizowały rynek w ostatnich latach.

Podobne wiadomości:

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Aktualności 2016-02-04

TUV 2016 - zobacz najmniej awaryjne auta

TUV 2016 - zobacz najmniej awaryjne auta

Aktualności 2015-11-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.