mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rynek europejski na wstecznym biegu

Rynek europejski na wstecznym biegu

Według organizacji ACEA badającej sprzedaż samochodów w Europie, w maju zarejestrowano o 1,6% mniej nowych aut niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. To czwarty miesiąc z rzędu, gdzie wyniki są niższe od tych z roku 2006.

Rynek europejski na wstecznym biegu
W maju w całej Europie (wraz z nowo przyjętymi do Unii Europejskiej, Rumunią i Bułgarią oraz krajami należącymi do EFTA: Norwegią, Szwajcarią, Islandią) łącznie zarejestrowano 1 442 518 nowych samochodów – informuje  w swoim raporcie ACEA.

Na rynkach dziewięciu najmłodszych państw członkowskich UE liczba zarejestrowanych samochodów wzrosła o 11,1% do 104 904 aut. W krajach Europy Zachodniej zanotowano natomiast trend spadkowy o 2,4% do poziomu 1 337 614 samochodów. Za ten majowy spadek odpowiedzialny może być zdaniem ekspertów ACEA dodatkowy dzień wolny od pracy, który miał miejsce w kilku państwach.

Wśród największych rynków samochodowych jedynie we Włoszech udało się odnotować dodanie wyniki. Wzrost o 7,3% to przede wszystkim zasługa włoskiego rządu, który uchwalił dla swoich obywateli bardziej przyjazne przepisy i podatki. Spory spadek dostrzeżono w Niemczech (-11,1%). Francja i Wielka Brytania straciły odpowiednio –2,8% i –2,2%.

Podliczając wyniki rejestracji nowych samochodów w ciągu ostatnich pięciu miesięcy ACEA odnotowała ogólny spadek w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego na poziomie –1,3%. Dla przykładu w samych Niemczech od stycznia do maja zarejestrowano łącznie o blisko 10% mniej pojazdów niż rok wcześniej.

Sprawdziły się również zeszłoroczne prognozy dotyczące Polski mówiące o powolnym podnoszeniu się ze stagnacji apetycie Polaków na zakup nowych aut.. W maju na naszym, krajowym rynku wyjechało z salonów według ACEA 25 773 samochody (+26,1%). W 2006 roku było ich 20 444.

Wśród marek liderem sprzedaży pozostaje grupa Volkswagen, mimo że niemiecki koncern odnotował minimalny spadek udziałów w rynku z 20,4 do 20,2 procent. Na kolejnych miejscach uplasował się francuski konglomerat PSA Peugeot Citroen, Ford, General Motors i Renault. Grupa PSA oraz Ford zdołały w maju lekko podbić swoje statystyki sprzedaży, straciły General Motors i Renault. Na szóstym miejscu uplasował się Fiat, który także zdołał poprawić swoje notowania. Na pozycjach od siedem do dziesięć są Toyota, DaimlerChrysler, BMW i Honda.

Czytaj także:

Znowu więcej używanych 2007-06-14

Sprzedaż w Europie o 0,6% w dół 2007-05-18

Toyota europejską marką 2007-05-08

Podobne wiadomości:

Znowu więcej używanych

Znowu więcej używanych

Aktualności 2007-06-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.