mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rynek nowych aut w UE na minusie

Rynek nowych aut w UE na minusie

Spada sprzedaż nowych samochodów w krajach Unii Europejskiej. Również w Polsce, choć na tle całej Europy nie wygląda to jeszcze tak tragicznie.

Rynek nowych aut w UE na minusie
Jak podaje europejskie stowarzyszenie ACEA, od stycznia do czerwca br. w Unii Europejskiej zostało zarejestrowanych 6,2 mln nowych samochodów  osobowych, czyli
o 6,6% mniej niż rok temu. Nieco lepszym wynikiem może pochwalić się Polska, której spadek na tle Europy jest dużo mniejszy (146 631 aut, -0,5%).

Do znacznego zmniejszenia półrocznego spadku w Polsce przyczynił się czerwiec. Jak wynika ze statystyk sprzedaży, w tym miesiącu Polacy zarejestrowali blisko 25 tys. nowych osobówek, czyli o 11,5% więcej niż w maju i o ponad 8% więcej rok do roku. Czerwcowy wynik jest jednym z najlepszych w tym roku i może być dobrym prognostykiem na kolejne miesiące.

- W trzecim kwartale spodziewam się lepszych wyników sprzedaży. Nie można przecież zbyt długo zwlekać z decyzją o zakupie nowego samochodu, gdyż koszty naprawy starego pojazdu będą wyższe niż inwestycja w nowy – komentuje Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, członek Grupy Ekspertów PIM.

Niestety, po pierwszym półroczu br. niewiele państw europejskich może pochwalić się wzrostem liczby rejestracji nowych aut osobowych. Wśród nich możemy wymienić Portugalię (+3%), Danię (+9%) oraz Wielką Brytanię, która z 10% dynamiką kontynuuje swój trend wzrostowy. Brytyjczycy dużo częściej wymieniają swój park samochodowy niż reszta państw UE. I w odróżnieniu od Polski, Czech czy Republik Nadbałtyckich, kupują nowe auta a nie z rynku wtórnego. Na minusie po sześciu miesiącach tego roku jest aż 21 członków UE, a wśród nich m.in. Niemcy (-8%), Włochy (-10%) czy Francja (-11%).

Podobnie jak mapa Europy po pierwszym półroczu, również mapa producentów prezentuje się w kolorze czerwonym. Zdecydowana większość z nich zakończyła w UE ten okres pod kreską. PSA Group, czyli Peugeot i Citroen (-13,3%), Renault Group (-4,5%) czy General Motors (-11%). Liderem tabeli, pomimo 3,4-proc. spadku, pozostaje Grupa Volkswagen z blisko 1,5 mln sprzedanymi samochodami.

- Wraz z ożywieniem gospodarki europejskiej spodziewam się niewielkiego wzrostu rejestracji nowych pojazdów a tym samym większego zapotrzebowania na części i komponenty do nich oraz zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym. W ślad za tym powinna zwiększyć się pewność konsumentów – podsumowuje Paweł Gos z Exact Systems. Widać to bardzo dobrze w Wielkiej Brytanii, gdzie wraz z minimalnymi wzrostami cen nieruchomości automatycznie zwiększyła się sprzedaż samochodów W Polsce mam nadzieję będzie podobnie. Liczba 85 tys. nowych rejestracji w trzecim kwartale wydaje się możliwa – podsumowuje Gos.

Podobne wiadomości:

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o których warto pamiętać

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o...

Aktualności 2016-12-22

Skoda bije kolejny rekord w Polsce

Skoda bije kolejny rekord w Polsce

Aktualności 2016-08-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.