mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rynek się normuje?

Rynek się normuje?

Ministerstwo Finansów opublikowało wstępne dane dotyczące liczby sprowadzonych w styczniu z zagranicy do Polski używanych aut.

Z zamieszczonego na stronie internetowej ministerstwa zestawienia wynika, iż w styczniu Polacy sprowadzili łącznie do Polski 58.066 używanych samochodów. Z tego 57.050 aut przypada na inne państwa unijne. Jest to najgorszy po majowym, wówczas sprowadziliśmy 31.421 używanych samochodów, wynik od czasu przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej. Razem wpływy z podatku akcyzowego z tego tytułu wyniosły ponad 60,7 mln zł (57,6 mln z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego).

Za wcześnie jeszcze, by wyrokować, czy słabszy wynik styczniowy jest zapowiedzią jakiejś trwalszej tendencji, czy tylko chwilowym osłabieniem napływu aut używanych z zagranicy. Z pewnością zimowe miesiące nie sprzyjają tego typu działalności i dopiero po nadejściu wiosny będzie można powiedzieć coś więcej. Jednak wydaje się, że rynek aut używanych powoli się nasyca i sprowadzanie samochodów staje się już mniej opłacalne. Potwierdzają to szacunki Eurotaxu, z których wynika, iż tylko 40% aut sprowadzonych w ubiegłym roku jeździ po naszych drogach. Reszta czeka w komisach, czy też na parkingach na swoich nabywców. I właśnie ten aspekt może okazać się decydującym w ograniczeniu fali sprowadzanych samochodów, a nie nowe regulacje prawne polskiego rządu (zastąpienie akcyzy nowym podatkiem rejestracyjnym), które może i byłyby skuteczne, ale z całą pewnością wejdą w życie o wiele za późno.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross