mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rynek się normuje?

Rynek się normuje?

Ministerstwo Finansów opublikowało wstępne dane dotyczące liczby sprowadzonych w styczniu z zagranicy do Polski używanych aut.

Z zamieszczonego na stronie internetowej ministerstwa zestawienia wynika, iż w styczniu Polacy sprowadzili łącznie do Polski 58.066 używanych samochodów. Z tego 57.050 aut przypada na inne państwa unijne. Jest to najgorszy po majowym, wówczas sprowadziliśmy 31.421 używanych samochodów, wynik od czasu przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej. Razem wpływy z podatku akcyzowego z tego tytułu wyniosły ponad 60,7 mln zł (57,6 mln z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego).

Za wcześnie jeszcze, by wyrokować, czy słabszy wynik styczniowy jest zapowiedzią jakiejś trwalszej tendencji, czy tylko chwilowym osłabieniem napływu aut używanych z zagranicy. Z pewnością zimowe miesiące nie sprzyjają tego typu działalności i dopiero po nadejściu wiosny będzie można powiedzieć coś więcej. Jednak wydaje się, że rynek aut używanych powoli się nasyca i sprowadzanie samochodów staje się już mniej opłacalne. Potwierdzają to szacunki Eurotaxu, z których wynika, iż tylko 40% aut sprowadzonych w ubiegłym roku jeździ po naszych drogach. Reszta czeka w komisach, czy też na parkingach na swoich nabywców. I właśnie ten aspekt może okazać się decydującym w ograniczeniu fali sprowadzanych samochodów, a nie nowe regulacje prawne polskiego rządu (zastąpienie akcyzy nowym podatkiem rejestracyjnym), które może i byłyby skuteczne, ale z całą pewnością wejdą w życie o wiele za późno.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jazda po zmierzchu - jak korzystać z zalet reflektorów?
Jazda po zmierzchu - jak korzystać z zalet reflektorów?
Zimą noc zapada szybko, a dzień jest bardzo krótki. Jak zadbać o możliwie najlepszą widoczność za kierownicą?