mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rząd będzie wspierać inwestorów

Rząd będzie wspierać inwestorów

W 2008 roku rząd chce przeznaczyć 220 mln zł na wspieranie nowych inwestycji. W tym celu Ministerstwo Gospodarki opracowało nowy system pomocy dla zagranicznych inwestorów w ramach wieloletnich programów.

Rząd będzie wspierać inwestorów
Pozyskiwanie nowych inwestorów zagranicznych jest bardzo istotne, jeśli chcemy konkurować z innymi państwami w naszym regionie. Aby jednak udało się przyciągnąć kolejne inwestycje, konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków dla potencjalnych inwestorów. Przede wszystkim chodzi tu o długofalowe programy, ułatwiające firmom rozpoczęcie działalności. Do tej pory odpowiednie warunki oferowały specjalne strefy ekonomiczne.

Teraz Ministerstwo Gospodarki opracowało nowy system wspierania inwestycji zagranicznych w ramach programów wieloletnich i już w tym roku rząd przeznaczy na ten cel 220 mln zł. Celem tego systemu jest stworzenie finansowego instrumentu wsparcia, który ma przekonać przedsiębiorców zagranicznych planujących inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej, aby ulokowali je właśnie w Polsce.

Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji, na podstawie umowy zawieranej pomiędzy inwestorem, a Ministrem Gospodarki. Pomoc finansowa trafi do inwestora w rocznych transzach, wypłacanych przez okres od 1 do 5 lat, w miarę realizacji zobowiązań inwestycyjnych. Inwestując na obszarze specjalnych stref ekonomicznych (SSE) można ubiegać się o dotację w wysokości 15% wartości przedsięwzięcia, a na terenie położonym poza SSE - do 30% wartości nakładów.

Pomoc w ramach dotacji rządowej będzie udzielana na dwa sposoby. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania części początkowych kosztów nowej inwestycji lub na utworzenie nowych miejsc pracy. O dotację z tytułu wparcia nowej inwestycji może ubiegać się firma, która działa w jednym z obszarów priorytetowych (m.in. motoryzacja) i zobowiąże się do zainwestowania w taką działalność co najmniej 160 mln zł oraz utworzenia minimum 50 miejsc pracy. Natomiast do ubiegania się o wsparcie z tytułu kosztów utworzenia nowych miejsc pracy uprawnia utworzenie 250 miejsc pracy i zainwestowanie minimum 40 mln zł lub 500 miejsc pracy przy realizacji inwestycji o wartości 1 mld zł bądź utworzenie 250 miejsc pracy przy realizacji inwestycji w sektorze nowoczesnych usług. O dotację może się także ubiegać firma, która zainwestuje 3 mln zł w przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe i zatrudni co najmniej 35 osób z wyższym wykształceniem.

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Skoda świętuje 12 mln

Skoda świętuje 12 mln

Aktualności 2015-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.