mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rząd będzie wspierać inwestorów

Rząd będzie wspierać inwestorów

W 2008 roku rząd chce przeznaczyć 220 mln zł na wspieranie nowych inwestycji. W tym celu Ministerstwo Gospodarki opracowało nowy system pomocy dla zagranicznych inwestorów w ramach wieloletnich programów.

Rząd będzie wspierać inwestorów
Pozyskiwanie nowych inwestorów zagranicznych jest bardzo istotne, jeśli chcemy konkurować z innymi państwami w naszym regionie. Aby jednak udało się przyciągnąć kolejne inwestycje, konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków dla potencjalnych inwestorów. Przede wszystkim chodzi tu o długofalowe programy, ułatwiające firmom rozpoczęcie działalności. Do tej pory odpowiednie warunki oferowały specjalne strefy ekonomiczne.

Teraz Ministerstwo Gospodarki opracowało nowy system wspierania inwestycji zagranicznych w ramach programów wieloletnich i już w tym roku rząd przeznaczy na ten cel 220 mln zł. Celem tego systemu jest stworzenie finansowego instrumentu wsparcia, który ma przekonać przedsiębiorców zagranicznych planujących inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej, aby ulokowali je właśnie w Polsce.

Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji, na podstawie umowy zawieranej pomiędzy inwestorem, a Ministrem Gospodarki. Pomoc finansowa trafi do inwestora w rocznych transzach, wypłacanych przez okres od 1 do 5 lat, w miarę realizacji zobowiązań inwestycyjnych. Inwestując na obszarze specjalnych stref ekonomicznych (SSE) można ubiegać się o dotację w wysokości 15% wartości przedsięwzięcia, a na terenie położonym poza SSE - do 30% wartości nakładów.

Pomoc w ramach dotacji rządowej będzie udzielana na dwa sposoby. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania części początkowych kosztów nowej inwestycji lub na utworzenie nowych miejsc pracy. O dotację z tytułu wparcia nowej inwestycji może ubiegać się firma, która działa w jednym z obszarów priorytetowych (m.in. motoryzacja) i zobowiąże się do zainwestowania w taką działalność co najmniej 160 mln zł oraz utworzenia minimum 50 miejsc pracy. Natomiast do ubiegania się o wsparcie z tytułu kosztów utworzenia nowych miejsc pracy uprawnia utworzenie 250 miejsc pracy i zainwestowanie minimum 40 mln zł lub 500 miejsc pracy przy realizacji inwestycji o wartości 1 mld zł bądź utworzenie 250 miejsc pracy przy realizacji inwestycji w sektorze nowoczesnych usług. O dotację może się także ubiegać firma, która zainwestuje 3 mln zł w przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe i zatrudni co najmniej 35 osób z wyższym wykształceniem.

Podobne wiadomości:

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2 rusza na wschód
Autostrada A2 rusza na wschód
GDDKiA podpisała umowy na budowę kolejnego odcinka autostrady A2. Tym razem chodzi o 15-kilometrowy fragment z Warszawy do obwodnicy Mińska Mazowieckiego i na węzeł u zbiegu południowej obwodnicy stolicy, trasy A2 i drogi wylotowej na Lublin.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech