mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rząd wesprze motoryzację

Rząd wesprze motoryzację

Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział, że Ministerstwo Gospodarki jeszcze w grudniu bieżącego roku przedstawi projekt pierwszych działań mających na celu wsparcie motoryzacji. Branża mocno dotknięta ogólnoświatowym kryzysem potrzebuje radykalnych zmian.

Rząd wesprze motoryzację
O pomoc do rządów zwróciły się niedawno zarządy międzynarodowych koncernów motoryzacyjnych, pogrążonych w kłopotach w związku ze spadkiem zapotrzebowania na samochody i kryzysem finansowym. Politycy starają się pomóc branży motoryzacyjnej, która jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki. Polski rząd także chce wesprzeć przemysł motoryzacyjny. Prawdopodobnie projekt pierwszych mechanizmów Ministerstwo Gospodarki przedstawi jeszcze w grudniu bieżącego roku. Według wicepremiera Waldemara Pawlaka chodzi zarówno o możliwość m.in. bezpośredniego wspierania zatrudnienia u producentów aut, jak i rozwiązania pobudzające popyt na samochody (np. promocję leasingu). Pierwsze szczegóły mają być znane w grudniu, pozostałe na początku przyszłego roku.

Jak powiedział Waldemar Pawlak, dyskutowane są rozwiązania o specyficznym charakterze, wykorzystujące także doświadczenia amerykańskie, gdzie np. w okresie, kiedy firma nie prowadzi produkcji, pracodawca płaci pracownikom część wynagrodzenia, dostając jednocześnie wsparcie ze specjalnych funduszy, pozwalających mimo braku produkcji utrzymać zatrudnienie pracowników o wysokich kwalifikacjach.

Oprócz zaproponowania mechanizmów wsparcia dla pogrążonych w kłopotach firm motoryzacyjnych, za celowe Pawlak uznał działania służące wzmacnianiu popytu na samochody. Jego zdaniem, należy zmienić sposób myślenia o samochodach. W przypadku problemów z dostępnością kredytu, trzeba wzmacniać leasing, szczególnie z dużą wartością końcową. To pozwoli na utrzymanie popytu konsumenckiego na nowe samochody.

Podobne wiadomości:

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Komentuj:

~Zyg 2008-12-07

Ten rząd to się nadaje !! hehe

~johnny 2008-12-06

oni pomogą jak się już wszystko będzie walić i wtedy nic nie da to ich wsparcie, nasi politycy to zawsze są mocni w gadaniu, a to co robią nikomu nie pomaga (no prawie nikomu, sobie i swoim rodzinom pomagają)

~PINTO 2008-12-06

Niech wprowadzą pełne odliczenie VATu, również z paliwa, to dopiero się ruszy!!!

~aaa 2008-12-05

Dokładnie maciej, dobrze napisane. Zamiast wspierać motoryzację dowalają akcyzję.... i to zależną od pojemności silnika, dobrze, że nie od długości antenki czy koloru tylnej klapy. Zamiast zrównać akcyzę na 3% i wprowadzić możliwość odliczenia pełnego VAT od samochodów w firmie oni się kompromitują.... ale zaraz, zaraz czy to nie Pawlak taki numer już kiedyś zrobił? Pamiętacie jak jego rząd namieszał poprzednio i utrudnił biznes w Polsce?

~maciej 2008-12-05

Jak wesprze motoryzacje, gdy od nowego roku ma być wyższa akcyza na auto pow. 2000 cm3. Proszę obniżyć VAT do np. 20%. Zwiększyć pulę pieniędzy na inwestycje drogowe i przyspieszyć je. Będzie praca to zapłacą podatki i bilans się wyrówna. Jeśli brakuje pieniędzy i rząd chce ograniczyć deficyt to proszę zreformować KRUS aby rolnicy nie płacili groszowych stawek i śmiali się z głupich robotników i przedsiębiorców którzy płaca pełną stawkę. tak samo z przywilejami dla różnych grup zawodowych. To wtedy będzie lepiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja podsumowuje długi weekend
Policja podsumowuje długi weekend
Kolejny długi weekend za nami. Pomimo tego, że nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało kilka tysięcy funkcjonariuszy - statystyki nadal są przerażające.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech