mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rząd wesprze motoryzację

Rząd wesprze motoryzację

Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział, że Ministerstwo Gospodarki jeszcze w grudniu bieżącego roku przedstawi projekt pierwszych działań mających na celu wsparcie motoryzacji. Branża mocno dotknięta ogólnoświatowym kryzysem potrzebuje radykalnych zmian.

Rząd wesprze motoryzację
O pomoc do rządów zwróciły się niedawno zarządy międzynarodowych koncernów motoryzacyjnych, pogrążonych w kłopotach w związku ze spadkiem zapotrzebowania na samochody i kryzysem finansowym. Politycy starają się pomóc branży motoryzacyjnej, która jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki. Polski rząd także chce wesprzeć przemysł motoryzacyjny. Prawdopodobnie projekt pierwszych mechanizmów Ministerstwo Gospodarki przedstawi jeszcze w grudniu bieżącego roku. Według wicepremiera Waldemara Pawlaka chodzi zarówno o możliwość m.in. bezpośredniego wspierania zatrudnienia u producentów aut, jak i rozwiązania pobudzające popyt na samochody (np. promocję leasingu). Pierwsze szczegóły mają być znane w grudniu, pozostałe na początku przyszłego roku.

Jak powiedział Waldemar Pawlak, dyskutowane są rozwiązania o specyficznym charakterze, wykorzystujące także doświadczenia amerykańskie, gdzie np. w okresie, kiedy firma nie prowadzi produkcji, pracodawca płaci pracownikom część wynagrodzenia, dostając jednocześnie wsparcie ze specjalnych funduszy, pozwalających mimo braku produkcji utrzymać zatrudnienie pracowników o wysokich kwalifikacjach.

Oprócz zaproponowania mechanizmów wsparcia dla pogrążonych w kłopotach firm motoryzacyjnych, za celowe Pawlak uznał działania służące wzmacnianiu popytu na samochody. Jego zdaniem, należy zmienić sposób myślenia o samochodach. W przypadku problemów z dostępnością kredytu, trzeba wzmacniać leasing, szczególnie z dużą wartością końcową. To pozwoli na utrzymanie popytu konsumenckiego na nowe samochody.

Podobne wiadomości:

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Skoda świętuje 12 mln

Skoda świętuje 12 mln

Aktualności 2015-12-01

Komentuj:

~Zyg 2008-12-07

Ten rząd to się nadaje !! hehe

~johnny 2008-12-06

oni pomogą jak się już wszystko będzie walić i wtedy nic nie da to ich wsparcie, nasi politycy to zawsze są mocni w gadaniu, a to co robią nikomu nie pomaga (no prawie nikomu, sobie i swoim rodzinom pomagają)

~PINTO 2008-12-06

Niech wprowadzą pełne odliczenie VATu, również z paliwa, to dopiero się ruszy!!!

~aaa 2008-12-05

Dokładnie maciej, dobrze napisane. Zamiast wspierać motoryzację dowalają akcyzję.... i to zależną od pojemności silnika, dobrze, że nie od długości antenki czy koloru tylnej klapy. Zamiast zrównać akcyzę na 3% i wprowadzić możliwość odliczenia pełnego VAT od samochodów w firmie oni się kompromitują.... ale zaraz, zaraz czy to nie Pawlak taki numer już kiedyś zrobił? Pamiętacie jak jego rząd namieszał poprzednio i utrudnił biznes w Polsce?

~maciej 2008-12-05

Jak wesprze motoryzacje, gdy od nowego roku ma być wyższa akcyza na auto pow. 2000 cm3. Proszę obniżyć VAT do np. 20%. Zwiększyć pulę pieniędzy na inwestycje drogowe i przyspieszyć je. Będzie praca to zapłacą podatki i bilans się wyrówna. Jeśli brakuje pieniędzy i rząd chce ograniczyć deficyt to proszę zreformować KRUS aby rolnicy nie płacili groszowych stawek i śmiali się z głupich robotników i przedsiębiorców którzy płaca pełną stawkę. tak samo z przywilejami dla różnych grup zawodowych. To wtedy będzie lepiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.