mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rząd zablokuje Ubera?

Rząd zablokuje Ubera?

Rząd przygotowuje nowelizację ustawy o transporcie drogowym, która może skutecznie ograniczyć działalność Ubera w Polsce. Kierowcy pracujący na rzecz amerykańskiej firmy będą musieli uzyskać licencję jak taksówkarze, a w dowodzie rejestracyjnym samochodu będzie musiała pojawić się odpowiednia adnotacja.

Rząd zablokuje Ubera?
 „Rzeczpospolita” donosi, że nad projektem ustawy pracuje zespół roboczy, w skład którego wchodzą wyłącznie przedstawiciele środowiska taksówkarzy. Ani Uber ani inne firmy przewozowe nie zostały zaproszone przez resort do konsultacji. Projekt ustawy zakłada, że kierowcy pracujący dla firm takich jak Uber będą musieli uzyskać taką samą licencję jak taksówkarze, a także adnotację w dowodzie rejestracyjnym samochodu, która potwierdzi, że auto jest przeznaczone do prowadzenia działalności transportowej.

Aplikacja stworzona przez Amerykanów zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jej działanie w wielkim skrócie opiera się na kojarzeniu pasażerów z kierowcami samochodów, które nie są taksówkami. Dlatego koszt takiego przejazdu jest konkurencyjny cenowo w stosunku do korporacji. Nierzadko za kurs Uberem zapłacimy o połowę mniej niż w przypadku tradycyjnej taksówki.

Eksperci oceniają, że nałożenie nowych wymogów na kierowców Ubera oznacza w zasadzie koniec działania tej usługi na terenie naszego kraju. Podobne przepisy wdrożono kilka miesięcy temu na Węgrzech, czego efektem jest zawieszenie działalności Ubera w tym kraju. Projekt ustawy jest bardzo podobny do złożonego w ubiegłym roku przez posłów PO, który finalnie utknął w sejmowej komisji. Resort Infrastruktury twierdzi, że nowe przepisy są na razie przedmiotem analiz, a dopiero w późniejszym etapie zostaną poddane konsultacjom publicznym. Eksperci oceniają, że nowa ustawa uderzy nie tylko w Ubera, ale również w firmy świadczące usługi kurierskie.

Aplikacja Uber dostępna na smartfony jest coraz popularniejsza w Polsce. W tej chwili korzysta z niej 300 tys. pasażerów, a także kilka tysięcy kierowców.
Tematy w artykule: Uber

Podobne wiadomości:

Rząd szykuje nowe prawo - to koniec Ubera?

Rząd szykuje nowe prawo - to koniec Ubera?

Finanse i prawo 2017-05-01

Autonomiczna ciężarówka i 50 tys. puszek Budweisera

Autonomiczna ciężarówka i 50 tys. puszek...

Ciężarówki i Autobusy 2016-10-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.