mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rządowy Chevrolet z czasów PRL odnaleziony i na aukcji

Rządowy Chevrolet z czasów PRL odnaleziony i na aukcji

Jeśli jesteś fanem klasycznej motoryzacji, to może to być dla Ciebie nie lada gratka. Chevrolet Deluxe, który w latach 50. minionego stulecia służył władzom PRL, będzie do kupienia na aukcji w Warszawie.

Rządowy Chevrolet z czasów PRL odnaleziony i na aukcji
Posiadanie historycznych modeli, które na karku mają już po kilkadziesiąt lat, staje się nie tylko coraz bardziej modne, ale może stanowić również niezwykle intratny biznes. Kupno jednak takiego klasyka, w dodatku w dobrym stanie, to spory wydatek. Modne w ostatnich latach stało się również poszukiwanie zapomnianych okazów, co zyskało nawet swoje określenie jako "znaleziska z szopy". Odnalezienie samochodu, o którym już wszyscy zapomnieli, podobnie jak jest to z dziełami sztuki, budzi ogromne emocje i daje wiele satysfakcji. No i może stać się źródłem sporych dochodów.

Takim najbardziej spektakularnym przypadkiem ostatnich lat było odnalezienie we Francji kolekcji aż 60 samochodów, wśród których znalazły się takie perełki jak choćby Ferrari 250 GT California, należący kiedyś do Alaina Delona, Bugatti – m.in. model 57 Ventoux, Maserati A6G 2000 z karoserią typu Frua. Właścicielem tej unikatowej kolekcji był francuski przedsiębiorca, właściciel firmy transportowej i wielki pasjonat motoryzacji Roger Baillon.

Również i w Polsce mają miejsce takie znaleziska. W 2013 roku w jednym z warszawskich garaży w samym centrum miasta przy ul. Mokotowskiej znaleziono Chevroleta Deluxe z początku lat 50. I to w bardzo dobrym stanie. Egzemplarz ten dodatkowo, co jest w takich przypadkach bardzo cenne, posiadał pełną swoją "warszawską" historię, spisaną pieczołowicie w skrupulatnie gromadzonych dokumentach. Jak się okazało, był to pojazd służący w najwyższych kręgach władzy PRL – najpierw w strukturach BOR-u a później w KC PZPR.- Beżowy Chevrolet Deluxe wyprodukowany w 1952 roku całe swoje życie spędził w Warszawie. Jest jednym z tych mitycznych samochodów, o których opowiada się w długie zlotowe wieczory: że ktoś gdzieś ma taki wóz przechowywany w ciepłym garażu, nie używany od kilkudziesięciu lat w stanie prawie oryginalnym - mówi Wojciech Jurecki z Classicauto.

Sam początek historii tego klasyka nie jest do końca znany. Wiadomo, że należał do transzy aut sprowadzonych oficjalnie na potrzeby polskiego powojennego rządu. Najstarszy dokument, protokół zdawczo-odbiorczy, nosi datę 4 czerwca 1959 roku. Wtedy to pojazd marki "Chevrolet De-Lux" zgodnie ze zleceniem dyrektora transportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, 19 maja 1959 roku został przekazany przez Wydział V Biura Ochrony Rządu na potrzeby Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Niewielki dokument z 8 czerwca 1959 roku, załącznik Nr 4, jest potwierdzeniem zgłoszenia do ewidencji pojazdu mechanicznego marki "Chevrolet De Lux", który był pojazdem służbowym w KC PZPR. Chevrolety Deluxe, zwane "demokratkami", były autami rządowymi już od przełomu lat 40. i 50. i widać je na wielu zdjęciach z tamtego okresu.

"De Lux" – jak uparcie opisywano go w rządowo-partyjnych dokumentach - na służbie w KC pozostał zaledwie dwa lata. Auta amerykańskie, mimo że należały do niezwykle wygodnych, były symbolem zgniłego imperializmu amerykańskiego, którego wszelkie przejawy należało tępić. W 1956 roku pojawiła się Wołga GAZ-21, co między innymi było impulsem do wymiany parku maszynowego ze zbieraniny amerykańsko-francuskiej (Chevrolety, Citroeny BL) na jedynie słuszne auta wyprodukowane w ZSRR. Mniej lub bardziej zużyte wozy trafiały na przetargi organizowane przez dotychczasowych właścicieli. Tak samo stało się z Chevroletem.7 czerwca 1961 roku w KC miał miejsce przetarg nieograniczony, na którym dokonano sprzedaży tego Chevroleta, a nowy właściciel zapłacił za niego niebagatelną wówczas kwotę 53.150 zł. Od tego momentu samochód posiada pełną historię właścicielską, aż do jego unieruchomienia.
   
3 sierpnia 1971 Chevrolet trafił do rąk pewnego fryzjera, prowadzącego własny zakład w Alejach Ujazdowskich. Ten trzeci po przetargu właściciel w zamian za "De Luxa" dał Fiata 600 wyprodukowanego w 1957 roku. Strony ustaliły wartości obu pojazdów na 25.000 zł.

Nieco więcej światła na prawdopodobną przyczynę zamiany auta może rzucić dokument z 10 grudnia 1972 roku. Jest to oświadczenie o sprzedaży właścicielowi bloku silnika marki "Chevrolet De Lux". Po dwudziestu latach użytkowania silnik wymagał remontu, który faktycznie został wykonany, bo w późniejszych dokumentach dotyczących auta pojawia się już nowy numer silnika.Od lata 1971 roku samochód pozostawał w jednych rękach. Nowy właściciel raczej nie jeździł nim do pracy – jego zakład fryzjerski mieścił się bowiem nie dalej jak 300 metrów od miejsca garażowania Chevroleta. Tym niemniej musiał go używać dość intensywnie. Na liczniku widnieje przebieg ponad 33 tys. km, należy przypuszczać, że chodzi tu o 233 tys. km. W garażu, oprócz materiałów eksploatacyjnych, prostowników i narzędzi wraz z pojazdem znaleziono sporo prądnic, rozruszników oraz wiele głowic do sześciocylindrowego silnika.

Najpóźniejszy znaleziony dowód opłaty OC pochodzi z 1986 roku – prawdopodobnie niedługo potem Chevrolet na stałe zamieszkał w garażu przy ul. Mokotowskiej i nie wyjechał z niego przez następne 27 lat.

- 17 września na stadionie PGE Narodowym odbędzie się pierwsza w Polsce tak duża aukcja pojazdów klasycznych. Bardzo się cieszymy, że pośród sześćdziesięciu obiektów będzie również ten nader interesujący egzemplarz Chevroleta Deluxe. Ze względu na jego niesamowitą historię myślę, że będzie się cieszył dużym zainteresowaniem wśród licytujących i nowy właściciel z dumą postawi go w swoim garażu – mówi Michał Wróbel, dyrektor zarządzający Ardor Auctions.

Podobne wiadomości:

Bliźniacza akcja serwisowa Captivy i Antary

Bliźniacza akcja serwisowa Captivy i Antary

Aktualności 2015-07-24

Camaro zaparkowało na dachu Subaru Outback

auto motor i sport 2015-07-24

Policja wciąż ustala jak doszło do tego niecodziennego wypadku. W USA, w stanie Tennessee Chevrolet Camaro w niewytłumaczalny sposób zakończył swoją podróż na dachu Subaru Outback. 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.