mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > SEAT świętuje 50 lat na kołach

SEAT świętuje 50 lat na kołach

SEAT świętuje właśnie 50-tą rocznicę pierwszego modelu SEAT-a 1400, jaki opuścił Fabrykę Zona Francka 13 listopada 1953 r. W tamtym okresie był to bardzo luksusowy model, który okazał się być zwiastunem przyszłych udanych przedsięwzięć produkcyjnych i planów motoryzacyjnych SEAT-a

SEAT świętuje 50 lat na kołach

Aby uczcić1964, wyprodukowano ponad 98,000 sztuk modelu SEAT-a 1400. Był to 4-drzwiowy, przestronny, komfortowy i bardzo nowoczesny, jak na te czasy, samochód. Stylistyka auta oraz wewnętrzny design przypominały w pełni styl amerykańskich samochodów z tego okresu.

W momencie pojawienia się na rynku modelu 1400, fabryka SEAT-a zatrudniała ponad 900 pracowników, którzy dziennie produkowali 5 samochodów. Obecnie w całej firmie pracuje 14,300 osób, włączając pracowników skupionych w Centrum Technicznym SEAT-a, a produkcja dzienna Fabryki Martorell sięga poziomu ponad 2000 aut. Od 1953 roku do tej pory SEAT wyprodukował ponad 14,000 milionów samochodów sprzedając je na całym świecie, w międzyczasie produkcja została przesunięta z Zona Franca do Martorell, gdzie skupia się obecnie jej większa część. Fabrykę w Martorell otworzył Król Juan Carolos w 1993 roku, obecnie produkuje ona 450,000 aut w skali roku.

Produkcja pierwszych samochodów SEAT-a na rynku pozwoliła, zwłaszcza w Hiszpanii, na pojawienie się samochodów w wielu gospodarstwach domowych na wszystkich poziomach zamożności.

Obecnie 50 lat po wprowadzeniu na rynek pierwszych SEAT-ów i ciągłej ewolucji marki SEAT wyraźnie się wyróżnia posiadając atrakcyjną i odnowioną gamę samochodów, gdzie design i sportowy charakter samochodów są podstawowymi wartościami dla firmy układając się w hasło przewodnie „SEAT auto emocion”. Te charakterystyczne cechy są wyraźnie widoczne i znajdują przełożenie w sprzedaży, przykładem jest SEAT Ibiza, model  to wydarzenie zorganizowano w fabryce SEAT-a w Martorell pamiątkowe spotkanie z przedstawicielami pracowników firmy – zaproszono tych młodych i tych nieco starszych, a wśród nich znalazły się także osoby, które pracowały przy produkcji auta w roku 1953.

W sumie do roku którego od 1984r. sprzedano w ilości ponad 3,000,000 sztuk.

Obchody 50-tej rocznicy sprzedaży samochodów marki SEAT zbiegają się z ważnym dla SEAT-a wydarzeniem, jakim jest wyraźne pojawienie się SEAT-a w Grupie Audi obok marek Audi i Lamborghini, a także wprowadzenie na rynek nowego modelu Altea.

SEAT Altea jest pierwszym modelem SEAT-a stworzonym w ramach Grupy Audi, będąc jednocześnie punktem zwrotnym w całej historii marki. Bowiem Altea jest początkiem nowej generacji SEAT-ów i wspólnie z SEAT-em Ibiza i Leon będzie stanowić podstawy do kierunku dalszego rozwoju marki. Altea pokazuje więc, w którą stronę pójdzie SEAT w swej najbliższej przyszłości, przyszłości która nie byłaby możliwa bez udziału ludzi i technologicznego doświadczenia, jakie firma zdobywała przez lata od momentu wyprodukowania pierwszego modelu, którego rocznicę obchodzi.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!