mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Są już pozytywy nowych przepisów

Są już pozytywy nowych przepisów

Wprowadzenie nowych przepisów, które zakładają odbieranie prawa jazdy na 3 miesiące piratom drogowym, już przynoszą pierwsze efekty. Nie tylko w postaci większej liczby odebranych praw jazdy, ale także w mniejszej liczbie wypadków drogowych.

Są już pozytywy nowych przepisów
Wczoraj informowaliśmy o 694 odebranych prawach jazdy w tydzień od wejścia w życie nowych, bardziej restrykcyjnych przepisów. Policja dostała do ręki oręż do walki z tymi kierowcami, którzy podczas jazdy samochodem przesadzą już wybitnie. Przyłapani na przekroczeniu dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h tracą uprawnienia do prowadzenia auta automatycznie na trzy miesiące. I, jak pokazuje życie, policja skrzętnie z nowych możliwości korzysta.

Okazuje się, że zmiana przepisów przyniosła nie tylko negatywne następstwa dla niektórych kierowców, ale również pozytywne. I to dla nas wszystkich. Jak wynika z policyjnych statystyk, już można zauważyć pierwsze pozytywne efekty wprowadzonych zmian. W minionym tygodniu na polskich drogach doszło do 516 wypadków, podczas gdy tydzień wcześniej liczba ta wyniosła 644. Pod rządami nowych przepisów zginęło w ubiegłym tygodniu 36 osób, tydzień wcześniej - 39. Liczba rannych zmniejszyła się z 737 do 636. Zatrzymano też mniej o blisko 400 pijanych kierowców.

Najwięcej praw jazdy stracili kierowcy z Warszawy. Stołeczni policjanci zatrzymali 115 osób, które znacznie przekroczyły dozwoloną prędkość i zostały ukarane odebraniem prawa jazdy. Podobny los spotkał 72 piratów drogowych z Wielkopolski oraz 69 z Dolnego Śląska.

Najmniej kierowców, którzy stracili prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, odnotowali funkcjonariusze z woj. podlaskiego (7 osób) i woj. lubuskiego (16 osób).
Policjanci zatrzymali również 9 kierowców, którzy przewozili zbyt dużą liczbę osób w swoich autach. Przypomnijmy, że według nowych przepisów takim kierowcom również prawo jazdy może zostać odebrane na 3 miesiące bezpośrednio przez kontrolującego policjanta.

Zaostrzono także przepisy wobec młodych kierowców. Jeśli popełnią oni jedno przestępstwo drogowe lub trzy wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, również stracą prawo jazdy. W ciągu ubiegłego tygodnia 4 młodym kierowcom funkcjonariusze odebrali dokumenty do jazdy.

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Prawo jazdy możesz stracić też przez...

auto motor i sport 2015-05-19

Kto myślał, że zdjęcie zrobione przez fotoradar, na którym dozwolona prędkość jest wyższa o ponad 50 km/h nie uprawnia organów ścigania do zabrania prawa jazdy jest niestety w błędzie. Zdjęcie z fotoradaru też może być powodem odbioru uprawnień.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.