mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Saab BioPower nagrodzony

Saab BioPower nagrodzony

Saab BioPower zdobył tegoroczną nagrodę za innowacyjność FuturAuto, przyznawaną przez zespół Profesjonalnych Dziennikarzy Prasy Motoryzacyjnej (Beroepsjournalisten van de AutomobielPers; BJAP) w Belgii.

Saab jako pierwsza marka w segmencie premium zaoferował model napędzany etanolem, czyli ekologicznym paliwem ze źródeł odnawialnych. Saab 9-5 2.0t BioPower jest nie tylko samochodem przyjaznym dla środowiska naturalnego, ale także rozwija większą moc i ma lepsze osiągi niż jego benzynowy odpowiednik. Model ten już cieszy się wielkim powodzeniem w Szwecji, gdzie od premiery rynkowej w lipcu 2005 r. zamówiono ponad 5.500 egzemplarzy tego auta.
 
Paliwo etanolowe produkowane jest na skalę komercyjną z roślin uprawnych, takich jak kukurydza czy trzcina cukrowa. W przeciwieństwie do benzyny, jego zużywanie nie powoduje wzrostu zawartości dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze. Dwutlenek węgla jest "gazem cieplarnianym", przyczyniającym się do globalnego ocieplenia klimatu. Wprawdzie podczas spalania etanolu powstaje dwutlenek węgla, ale jest go dokładnie tyle samo, ile najpierw wchłonęły z atmosfery rośliny, z których wyprodukowano paliwo. Mieszanka składająca się w 85% z etanolu i w 15% z benzyny jest obecnie sprzedawana w Szwecji jako paliwo E85.
 
Trionic monitoruje jakość paliwa po każdym tankowaniu i automatycznie dokonuje korekt pod kątem zasilania paliwem E85 i/lub benzyną w dowolnej proporcji. Oznacza to, że Saab BioPower może być napędzany także tradycyjną benzyną, gdyby paliwo E85 było aktualnie niedostępne.
 
Nagroda FuturAuto to dowód uznania dla jak najszerzej rozumianej innowacyjności produktu lub technologii, z której korzystają zmotoryzowani. Innowacja może odnosić się do poziomu bezpieczeństwa, parametrów ekologicznych, zużycia paliwa i/lub komfortu.
 
Spośród dwudziestu zgłoszonych kandydatów do finału plebiscytu zakwalifikowano
5 produktów. Nagroda FuturAuto 2006 została wręczona na stoisku Saaba podczas Salonu Motoryzacyjnego w Brukseli (Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego Bruksela 2006).

Czytaj także:
Ekologia i moc Saaba (2005-12-29)

Dobry start Saaba 9-5 BioPower (2005-12-28)

Zobacz także więcej o modelu Saab 9-5
Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab 9-5 Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab Saab 9-5

Podobne wiadomości:

Turcja kupiła prawa do Saaba 9-3!

Turcja kupiła prawa do Saaba 9-3!

Aktualności 2015-10-19

Top 10 wydarzeń 2014

Top 10 wydarzeń 2014

Aktualności 2014-12-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando