mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Saab buduje nową Astrę

Saab buduje nową Astrę

Prezes General Motors Europe poinformował, że Saab ma duże szanse na przygotowanie nowej generacji modelu Astra. Jednak ta kwestia nie została jeszcze do końca rozwiązana. Walka o kontrakt nadal trwa.

Saab buduje nową Astrę

Fabryka w Trollhattan zatrudnia ponad 5 tysięcy pracowników i jest uznawana za jedną z najbardziej produktywnych. Do tego posiada własną tłoczarnię blach oraz nowoczesną lakiernię.

Rozstrzygnięcie, gdzie w 2010 roku zostanie produkowany nowy model zapadnie prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Może ono doprowadzić do zamknięcia jednej z dzisiejszych fabrych Opla Astry. Szczególnie zagrożona jest najmniejsza fabryka w Bochum, z powodu wysokich kosztów jej utrzymania. W 2005 roku zjechało tam z taśmy 71 300 modeli Astry oraz 173 tysiące zbudowanej na tej samej płycie Zafiry. Dla porównania w Antwerpii produkuje się 253 tysiące jednostek Astry, a w Ellesmere 189 tysięcy.

Natępca konkurenta Golfa będzie zbudowany po raz pierwszy na architekturze "Delta". Na niej także będzie tworzony przyszły model Saaba 9-1. Najwcześniej ukaże się on pod koniec 2010 roku. Szwedzki koncern zaakcentował, że dwie trzecie fabryki Trollhattan są obecnie wolne. W 2005 roku przygotowano tam 103 tysiące modeli 9-3 oraz 9-5. By zacząć nową produkcję, nie są potrzebne żadne drogie przygotowania oraz inwestycje. Fabryka została juz dostatecznie zmodernizowana, by być w stanie wytworzyć pięć różnych opcji na jednej linii produkcyjnej. W porównaniu do niemieckich fabryk, Trollhattan produkuje o 25 procent taniej. W zeszłym roku zwięszkono tam możliwości produkcyjne o 15 procent. W tym roku planowane jest powiększenie od trzech do pięciu procent.

Na Polsce również może się odbić sytuacja w Bochum. W Gliwicach produkowana jest obecnie Agila, ale koncern zakłada, iż są realne szanse by przekształcić ten zakład, tak aby mógł produkować nową generację samochodu. W zeszłym roku udało się tam wypuścić z taśmy 29 tysięcy modeli Zafira, a także 63 tysiące Astry Classic.

Czytaj także:

Nowa Astra III z Gliwic 2006-03-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.