mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Saab jednak uratowany!

Saab jednak uratowany!

Choć już wydawało się, iż nie ma żadnej nadziei dla marki Saab, to jednak w ostatniej chwili ponowiona oferta holenderskiej firmy Spyker Cars została przyjęta przez General Motors. Tym samym szwedzka marka została uratowana przed całkowitą likwidacją.

Saab jednak uratowany!
Przypomnijmy, że pierwsze informacje o sprzedaży marki Saab przez General Motors pojawiły się już ponad rok temu, kiedy to amerykański gigant motoryzacyjny musiał stawić czoła potężnemu kryzysowi, przez który omal sam nie zbankrutował. Saab znalazł się w gronie kilku marek, które miały zostać albo zlikwidowane, albo sprzedane. W przypadku szwedzkiej marki, będącej w posiadaniu Amerykanów od ponad 20 lat, mówiło się jednak raczej o sprzedaży.

Wśród pierwszych poważnych kandydatów do przejęcia Saaba znalazł się szwedzki producent sportowych samochodów, firma Koenigsegg. Jeszcze w połowie ubiegłego roku wszystko wskazywało na to, że Saab będzie miał ponownie szwedzkich właścicieli. Jednak jesienią dosyć niespodziewanie z ostatecznych już wydawało się rozmów Koenigsegg wycofał się, argumentując swoją decyzją brakiem odpowiednich środków finansowych.

General Motors zapowiedział wówczas, że czeka na nowego inwestora do końca roku. Jeśli taki się nie pojawi, to marka Saab zostanie zlikwidowana. Wśród nowych oferentów pojawił się wówczas Spyker oraz Bernie Ecclestone, szef Formuły 1, który wspólnie z firmą Genii Capital złożył ofertę przejęcia Saaba. Obie oferty, jak się okazało, zostały odrzucone przez GM, a na styczniowej wystawie w Detroit prezes amerykańskiego koncernu, Ed Whitacre, zapowiedział rozpoczęcie procesu likwidacji Saaba.

Na całe szczęście dla wszystkich fanów tej szwedzkiej marki wciąż trwały negocjacje ze Spyker Cars, które na początku tego tygodnia zakończyły się sukcesem.

Wprawdzie cała transakcja nabycia Saaba ma zakończyć się do połowy lutego, to już teraz wiadomo, że Holendrzy zapłacą 74 mln dolarów w dwóch ratach. Pierwszą, w wysokości 50 mln USD, w momencie ostatecznej finalizacji transakcji, czyli najpóźniej do 15 lutego, natomiast druga transza zostanie przelana na konto GM do połowy lipca br.

Ponadto Europejski Bank Inwestycyjny udzieli pożyczki w wysokości 400 mln euro, gwarantowaną przez szwedzki rząd. Zgodę na gwarancje rządowe musi udzielić jeszcze Komisja Europejska, ale wydaje się to być tylko formalnością. W ramach nabycia Saaba zostanie utworzona nowa spółka Saab Spyker Automobiles.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab General Motors Spyker bankructwo

Podobne wiadomości:

Właściciele Saab'a nie mogą korzystać z nazwy

Właściciele Saab'a nie mogą korzystać z nazwy

Aktualności 2016-02-02

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Aktualności 2016-12-02

Komentuj:

~olo 2010-01-28

szkoda saaba. cos mi sie wydaje, ze spyker nie pociganie dlugo i tez zrezygnuje z saaba. A koegnisegg to nigdy go na serio nie chail kupić, tylko robił sobie promocję. Po kiego ch... startowali skoro nie mieli kasy? Zeby bylo o nich glosno.

~alek 2010-01-28

nic wspólnego z Insignią??? nie chcę być niemiły ale gadasz gupoty

~Pezet 2010-01-27

9-5 nie ma nic wspólnego z Insignią, nie ujmując nic Oplowi I.

~chychak 2010-01-27

też nie wierze że Spyker da radę na dłuższą metę. wykorzystają forsę z pożyczki od EBI i za jakiś czas usłyszymy, że jest ciężko. Ratunkiem byłoby wypuszczenie na rynek nowych modeli, ale skąd je wziąć? teraz wejdzie nowe 9-5, ale tak naprawdę to insignia, tyle że dwa razy droższa. A stworzenie całkiem nowych modeli to kwestia kilku lat, a tyle Saab i Spyker nie będą mieć

~sdf 2010-01-27

Jak długo będzie się przeciągać ta agonia?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.