Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Saab (prawie) sprzedany

Saab (prawie) sprzedany

Podpisane w czerwcu wstępne porozumienie w sprawie sprzedaży Saaba szwedzkiemu producentowi super-samochodów, firmie Koenigsegg Group, wchodzi w fazę finalnej realizacji. GM i Koenigsegg podpisały dziś umowę w tej sprawie.

Saab (prawie) sprzedany
Zgodnie z umową General Motors pozbywa się 100% udziałów, jakie posiada w szwedzkiej marce. Do końca roku sfinalizowane mają zostać wszystkie szczegóły umowy, w tym te najważniejsze dotyczące finansowania i gwarancji państwowych.

Do sfinalizowania umowy niezbędne będą bowiem środki finansowe na dalszą działalność firmy, jakich w wysokości 600 mln dolarów udzielić ma Europejski Bank Inwestycyjny. Ten jednak uzależnia udzielenie pożyczki od poręczenia, jakie miałby udzielić szwedzki rząd. Wydaje się, iż jest to ostatnia przeszkoda, po pokaniu której nic już nie powstrzyma przejęcia marki Saab przez Koenigsegg Group.

Najbliższe tygodnie będą także okresem rozmów w sprawie dalszej współpracy Saaba z General Motors. Aktualnie np. kilka nowych modeli szwedzkiej marki jest w trakcie realizacji na różnym etapie. Według proponowanej umowy przez pewien określony czas Saab miałby korzystać na zasadzie udzielonych licencji z technologii amerykańskiego koncernu. Umowa o kontynuowaniu współpracy miała by też dotyczyć serwisowania modeli Saaba.

Podpisana dziś umowa jest kolejnym etapem w restrukturyzacji GM. Wkrótce do Saaba najprawdopodobniej dołączą również takie marki jak Opel, Saturn oraz Hummer, w sprawie których już toczą się rozmowy z potencjalnymi inwestorami.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Koenigsegg Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab General Motors Koenigsegg

Podobne wiadomości:

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta autonomiczne

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta...

Aktualności 2016-03-15

Właściciele Saab'a nie mogą korzystać z nazwy

Właściciele Saab'a nie mogą korzystać z nazwy

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

~nikt 2009-08-19

oj sie czepiasz, jeszcze napisz że nie Chinoli, a Chińczyków, w końcu tak jest chyba poprawnie, czyż nie?????????

~Rem 2009-08-18

Matko jedyna, to już jest jakaś plaga - HINDUSÓW ma być!!

~nikt 2009-08-18

wydaje mi sie że to dobrze dla Saaba. W amerykańskich rękach stracił sporo ze swojej świetności.Dobrze też że nie trafił w ręce Chinoli, Indusów czy innych tego typu popaprańców. Szwedzka marka, szwedzki właściciel, myśle że jest szansa na odrodzenie Saaba. O ile czegoś tam nie spieprzą po drodze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota C-HR - bez silnika Diesla
Toyota C-HR - bez silnika Diesla
Wszytsko wskazywało na to, że już niedługo usłyszymy o nowym silniku wysokopręznym pod maską nowego crossovera C-HR. Jednak kierownictwo Toyoty wycofało się z tego pomysłu.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj