mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Saab też na sprzedaż

Saab też na sprzedaż

Wyprzedaży ciąg dalszy. Po ogłoszeniu przez Forda, iż trwają poszukiwania potencjalnego nabywcy innej szwedzkiej marki - Volvo, tym razem General Motors ogłosił, iż zamierza odsprzedać część udziałów w koncernie Saab.

Saab też na sprzedaż
Jan-Ake Jonsson, dyrektor zarządzający tą szwedzką marką, potwierdził w rozmowie z Automotive News Europe, iż General Motors szuka potencjalnych inwestorów, którzy byliby zainteresowani objęciem części udziałów w Saabie. Nie zdradził wprawdzie, z kim prowadzone były wstępne rozmowy, jednak najprawdopodobniej zainteresowanie wyraziło kilku producentów samochodów. Nie wykluczone też, że szwedzkie państwo mogłoby przejąć część udziałów w Saabie, który tylko na terenie Szwecji zatrudnia ok. 5 tys. pracowników.

General Motors zaprzecza jednak zdecydowanie, iż w grę wchodzi sprzedaż wszystkich udziałów w szwedzkiej firmie. Sprzedaż części udziałów ma zapewnić dodatkowe środki na niektóre działania, w tym na przyspieszenie rozwoju niektórych nowych modeli marki.

Według Jonssona decyzja o dalszych losach Saaba ma zostać podjęta w przeciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy. Wówczas dowiemy się, kto i za ile przejmie część udziałów w Saabie, czy może jednak struktura własnościowa pozostanie bez zmian.

Wprawdzie szwedzka marka od dłuższego już czasu przynosi straty (w 2007 roku straty wyniosły 360 mln USD, w 2006 - 474 mln USD), to jednak w przyszłym roku liczą, że zła passa się odwróci. Na rynku pojawi się kilka ciekawych nowości, w tym m.in. nowa generacja modelu 9-5, co stwarza szanse, że 2009 rok nie musi przynieść kolejnych ujemnych wyników.

Wspólna historia Saaba i General Motors rozpoczęła się w 1990 roku, kiedy to amerykański koncern nabył połowę udziałów w Saab Automobile, będącym niejako działem zajmującym się budową samochodów osobowych w koncernie Saab-Scania. W 2000 roku General Motors stał się już jedynym właścicielem Saaba, dokupując pozostałe akcje szwedzkiej firmy.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab General Motors

Podobne wiadomości:

Cadillac oddzieli się od General Motors

Cadillac oddzieli się od General Motors

Aktualności 2015-08-14

Właściciele Saab'a nie mogą korzystać z nazwy

Właściciele Saab'a nie mogą korzystać z nazwy

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.