mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Samochody będą spalać 3-4 l/100 km?

Samochody będą spalać 3-4 l/100 km?

Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego opowiedziała się w dniu wczorajszym za dalszym ograniczaniem poziomu dwutlenku węgla emitowanego przez nowo sprzedawane na rynku europejskim samochody.

Samochody będą spalać 3-4 l/100 km?
Głosami 47 europosłów, przy 17 będących przeciw (1 osoba nieobecna), przyjęta została propozycja dalszych redukcji w poziomie emisji dwutlenku węgla przez samochody sprzedawane na europejskim rynku. Według propozycji od 2020 roku średni poziom emisji całego parku nowych aut osobowych wyprodukowanych przez dany koncern samochodowy ma wynieść nie więcej niż 95 g/km. Te firmy, które nie dotrzymają założonych limitów będą musiał płacić kary.

Komisja przyjęła już także wstępne założenia co do dalszych ograniczeń CO2. Od 2025 roku ten maksymalny poziom będzie oscylował w granicach 68-78 g CO2/km.

Z powyższych limitów CO2 wyłączeni będą ci producenci, którzy rocznie wytwarzają mniej niż 1.000 aut.

Firmy produkujące bardzo ekologiczne pojazdy, których emisja CO2 wynosi już teraz 50 g CO2/km albo i mniej, będą mogły skorzystać z tzw. "super-kredytu". Dla wyliczenia średniego poziomu emisji CO2 dla całego parku danego koncernu, te ekologiczne auta będą liczone wielokrotnie. I tak, w tym roku i kolejnych jako 3,5 samochodu, od 2016 roku jako 1,5 samochodu i dopiero od 2024 roku jako jedno auto.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku średni poziom emisji CO2 przez nowe samochody w Europie wyniósł 132,3 g/km i był nieco niższy niż w 2011 roku (136,2 g/km).

Niższa emisja dwutlenku węgla to przede wszystkim niższe spalanie. Jeśli uda się osiągnąć zakładane redukcje poziomów CO2, będzie to oznaczać, że w 2020 roku nowe auta na rynku powinny spalać średnio na każde 100 kilometrów zaledwie 4 litry paliwa. Dziś te średnie są ok. 1,5-2,0 litra wyższe. Kolejny jeszcze szacunkowy poziom, przyjęty wczoraj przez Komisję ds. Środowiska na 2025 roku, będzie zmuszał producentów, by średni poziom spalania ich nowych na rynku modeli zbliżał się już do granicy 3 l/100 km.

Nic, tylko się cieszyć. Pamiętajmy jednak, że nic nie jest za darmo. Osiągnięcie tak niskich poziomów emisji CO2 i spalania będzie się musiało wiązać z nowymi, jeszcze bardziej wydajnymi technologiami, a to pociągnie za sobą konieczność potężnych nakładów finansowych na prace nad nimi.

Podobne wiadomości:

Kolejne 1000 km dróg - nowe umowy GDDKiA

Kolejne 1000 km dróg - nowe umowy GDDKiA

Polskie drogi 2016-02-23

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła do Unii Europejskiej o dotację na budowę nowego systemu zarządzania ruchem drogowym. Wygląda też na to, że w najbliższych latach Polska zamieni się w wielki plac budowy, ponieważ do 2019 roku ma powstać 1000 km nowych dróg.

Jaguar XF ze zmodernizowanym dieslem

auto motor i sport 0000-00-00

2,2-litrowa jednostka wysokoprężna w Jaguarze XF jest teraz oszczędna jak nigdy.

Komentuj:

e-Wycieraczki_pl 2013-06-04

Podwyżki aut to raz,a dwa podwyżki cen benzyny i to znaczne. Wg mnie musi mieć to przełożenie właśnie w ten sposób. Inaczej każda branza na tym ucierpi,chociaż poczekajmy czy w ogóle spalanie zejdzie do poziomu 3 litrów. Moim zdaniem to mało realne.

~q 2013-05-01

mniejsze spalanie? niekoniecznie. Latwiej będzie firmom motoryzacyjnym ograniczyć CO2 przez dokładanie przeróżnych filtrów,zaworów recyrkulacji spalin, przeróżnych czujników i innych psujących się części. na tym można zarobić wielokrotnie

~Telo 2013-04-25

Nic sie nie zmieni. Spalać będą 3-4 litry, ale benzyna będzie po 15-20 zl / litr :) W rezultacie będą kosztować więcej niż dziś.

~Jurgen 2013-04-25

Małe spalanie to OK. KE mogła by się zająć jednak NOx które są szkodliwe dla środowiska duuużo bardziej. Ale na to nie pozwalają koncerny motoryzacyjne (w końcu to one sponsorują nierobów w Brukseli). A wyrażanie zużycia paliwa przez emisję CO2 to ewidentna nowomowa (czyli mowa dla debili). Samochody idą teraz w kierunku jednorazówek i coraz bardziej nowy oznacza kiepski, drogi - często wizytujący ASO. Stare auta będą niedługo w cenie......

~polak 2013-04-25

mniejsze spalanie ok jak najbardziej, ale jak za tym pójdą, a pójdą na bank, podwyżki cen nowych aut to i tak w takiej biednej Polsce nie będzie nikogo stać na nowy samochód

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.