mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Samochody ciężarowe Volvo w służbie na rzecz bezpieczeństwa

Samochody ciężarowe Volvo w służbie na rzecz bezpieczeństwa


Volvo Trucks uczestniczy w projekcie badawczym pod nazwą euroFOT, w który zaangażowanych jest 28 europejskich firm i organizacji. Celem Volvo jest wprowadzenie do eksploatacji, do 2010 roku, 80 pojazdów ciężarowych Volvo, wyposażonych w sprzęt monitorujący. Projekt ukierunkowany jest na zapewnienie bezpieczniejszego i bardziej efektywnego transportu drogowego.

Samochody ciężarowe Volvo w służbie na rzecz bezpieczeństwa
“Projekt w pełni zgadza się z naszą ambicją budowania najbezpieczniejszych na świecie samochodów ciężarowych” powiedział Carl Johan Almqvist, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Produktu i Ruchu Drogowego w Volvo Trucks.

EuroFOT (Field Operation Test) jest pierwszym tego typu projektem na dużą skalę w Unii Europejskiej. W przeszłości, większość projektów FOT prowadzonych było w Ameryce Południowej i w Japonii. Podstawowym założeniem projektu jest zebranie, przy pomocy zamontowanych na samochodzie ciężarowym kamer i innych systemów monitorujących, cennych informacji dotyczących różnych sytuacji i warunków występujących w ruchu drogowym.

Zespół Volvo Trucks ds. Badania Przyczyn Wypadków Drogowych (ART, Accident Research Team) od czterdziestu już lat zajmuje się analizą wypadków z udziałem samochodów ciężarowych oraz badaniem czynników, które je powodują. Udział w projekcie EuroFOT oferuje Volvo Trucks nową możliwość szczegółowego zarejestrowania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drodze, oszacowania prawdopodobieństwa zadziałania nowych systemów zapobiegających wypadkom, a także zgromadzenia wiedzy niezbędnej do dalszego rozwoju prac nad tymi systemami.

"Chcemy dowiedzieć się jak najwięcej o sytuacjach i zachowaniach na drodze, które mogą stać się przyczyną wypadku, po to, by w dalszym ciągu być motorem postępu w zakresie prac nad bezpieczeństwem ruchu drogowego”, wyjaśnia Carl Johan Almqvist.

30 samochodów ciężarowych będących przedmiotem testu w ramach projektu będzie wyposażonych w opracowane przez Volvo Trucks systemy bezpieczeństwa czynnego, takie jak aktywny tempomat ACC i Układ Monitorowania Pasa Ruchu, podczas gdy pozostałe 50 pojazdów będzie posiadało na pokładzie dodatkowe systemy umożliwiające zmierzenie efektywności paliwowej.

Karsten Heinig z Volvo Technology będzie menedżerem projektu, w którym obok Volvo Trucks uczestniczyć będą również Volvo 3P, Volvo Logistics i Volvo Powertrain. “Nowe systemy, takie jak aktywny tempomat oraz układ monitorowania reakcji kierowcy, przyczynią się do znacznej poprawy bezpieczeństwa kierowców i innych użytkowników drogi, jak również samego pojazdu i przewożonego przez niego ładunku. Dane, jakie uzyskamy z EuroFOT, dadzą nam nową możliwość zaprezentowania tego”, powiedział.

Cztery kamery wideo
Samochody ciężarowe Volvo uczestniczące w projekcie będą gromadziły dane przez okres jednego roku. Każdy pojazd będzie wyposażony w komputerową jednostkę centralną oraz cztery kamery wideo:
• Jedną monitorującą obszar przed pojazdem (przedni widok kierowcy).
• Jedną rejestrującą obszar martwego pola z prawej strony pojazdu ciężarowego.
• Jedną nagrywającą od góry wnętrze kabiny.
• Jedną skierowaną na twarz kierowcy.
Kamery będą pracować w każdej sekundzie czasu, w którym pojazd będzie znajdował się w ruchu, co pozwoli na zaobserwowanie i szczegółową analizę każdego incydentu, jaki wydarzy się w trakcie jazdy. Szacuje się, że testy, do momentu ich zakończenia, pozwolą na zgromadzenie ponad 70 000 000 megabajtów materiałów dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego, które poddane zostaną dalszej analizie.

“Projekt znajduje się obecnie w fazie początkowej. Testy będą prowadzone przy współpracy z kilkoma firmami transportowymi, zorientowanymi na kwestie bezpieczeństwa i nadal istnieje możliwość, aby zainteresowani tematem przewoźnicy przyłączyli się do niego”, powiedział Karsten Hernig, przekonany o tym, że na doświadczeniu i informacjach zdobytych dzięki udziałowi w EuroFOT mogą znacząco skorzystać również uczestniczące w nim firmy transportowe.

Podobne wiadomości:

Volvo – akcja przywoławcza

auto motor i sport 0000-00-00

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.