mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Samochody ciężarowe w rolach głównych

Samochody ciężarowe w rolach głównych

Samochody ciężarowe są duże. Samochody osobowe są małe. Te stwierdzenia bardzo dobrze oddają sposób, w jaki kino przedstawia pojazdy ciężarowe i ich kierowców.

Samochody ciężarowe w rolach głównych

Filmowy debiut Stevena Spielberga, "Pojedynek na szosie", można z wielu względów uznać za obraz, który wykreował standardowy sposób pokazywania w kinie samochodów ciężarowych i ich kierowców. Pewien kierowca (grany przez Dennisa Weavera) zdenerwował osobnika prowadzącego pojazd ciężarowy. Rozwścieczył go do tego stopnia, że postanowił on zabić Weavera – pozostała część filmu to jeden długi pojedynek między samochodem osobowym i ciężarowym. Pojedynek na szosie wszedł na ekrany kin ponad trzydzieści lat temu, ale tradycja przedstawiania kierowców samochodów ciężarowych, która wtedy powstała, przetrwała do dziś. Kilka lat temu pojawił się w kinach film "Śmierć w obiektywie", w którym kilku nastolatków chce dla zabawy ściągnąć na siebie gniew maniakalnego kierowcy samochodu ciężarowego.

Pierwowzór rasistowskiego, męskiego szowinisty za kierownicą samochodu ciężarowego można odnaleźć w filmie drogi Ridleya Scotta "Thelma i Louise". Po sprowokowaniu kierowcy nieprzyzwoitymi gestami bohaterki zwabiają go do siebie, a następnie wysadzają jego samochód-cysternę, strzelając do niej z pistoletu. Warto jednak zapomnieć na chwilę o złych kierowcach i zauważyć, jak efektownie są wykorzystywane samochody ciężarowe w filmach akcji. Zderzenie dwóch samochodów osobowych bywa widowiskowe, ale w żaden sposób nie może się równać z widokiem gigantycznego samochodu ciężarowego taranującego na swojej drodze budynki i mniejsze pojazdy.

Świetne przykłady takich scen można znaleźć w "Terminatorze 2: Dzień sądu" i "Terminatorze 3: Bunt Maszyn". Pierwszy z nich jest znacznie lepszy niż drugi, ale początkowa scena pościgu w Terminatorze 3 zawiera efektowne obrazy destrukcji. Koszt rzeczy zniszczonych przez samochody ciężarowe w tej scenie wynosi pewnie więcej niż łączne roczne wydatki na produkcję filmów, ponoszone w Polsce!

Kulminacyjnym momentem filmu "Matrix. Reaktywacja" był długi pościg samochodowy. Samochody ciężarowe ogrywały w nim rolę platform, na których mogli przez moment odpocząć walczący. Nie można również nie wspomnieć o filmie "Mad Max 2", w którym Mel Gibson siedzący za kierownicą pojazdu ciężarowego walczy z przeciwnikami na motocyklach i w innych pojazdach. Wspomniane wcześniej sceny to igraszka w porównaniu z finałowym pościgiem z tego filmu.

Europejskie obrazy, w których istotną rolę odgrywały samochody ciężarowe, należą do rzadkości. Chyba można wymienić tylko "Życie, miłość i śmierć", w którym Yves Montand zostaje zmiażdżony w swoim małym samochodzie osobowym przez dwa samochody ciężarowe. Drugi film to "Z biegiem czasu", w którym w jednej ze scen główny aktor jeździ po drogach swoim samochodem ciężarowym z dużym projektorem filmowym.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Największy SUV czeskiego producenta został niedawno rozbity przez organizację Euro NCAP. Model Kodiaq został nagrodzony maksymalną notą pięciu gwiazdek. To już siódmy model Skody, który otrzymał taką ocenę.