mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Samochody jak papierosy

Samochody jak papierosy

Producenci samochodów reklamują swoje produkty przeważnie wytłuszczając ich największe zalety. Liczba koni mechanicznych pod maską, pięć gwiazdek sugerujących wysoką notę w testach zderzeniowych czy cena to tylko kilka z nich. Na polu reklamy samochodów szykuje się jednak mała rewolucja. Unia Europejska, opierając się na przykładzie koncernów tytoniowych, zastanawia się nad wprowadzeniem ograniczeń w reklamie także dla marek motoryzacyjnych.

Samochody jak papierosy
Głównym inicjatorem proponowanych zmian w sposobie reklamowania samochodów jest w tym przypadku grecki eurodeputowany, Stavros Dimas, w strukturach Parlamentu UE pełniący funkcję komisarza ds. ochrony środowiska. Na czym miałyby polegać owe zmiany? Według planu forsowanego przez Dimasa koncerny motoryzacyjne miałyby zostać zmuszone do większego i bardziej czytelnego eksponowania w czasopismach i innych pochodnych drukowanych mediach informacji na temat konkretnej ilości paliwa spalanego przez reklamowany model oraz poziomu emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery.

Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że proponowany przez greckiego europosła projekt mówi, że na potrzeby ekspozycji tych danych każdy z producentów chcących prezentować swój produkt miałby przeznaczyć 20 procent całej powierzchni reklamowej. Za graficzny przykład mogą posłużyć tutaj obostrzenia, jakie spotkały kilka lat temu koncerny tytoniowe. Poza całkowitym odebraniem im prawa do reklamowania swoich produktów zostały one dodatkowo zmuszone do umieszczenia na paczkach papierosów czarnych ramek przypominających nekrologi, a informujące o szkodliwości tych używek.

To jednak nie koniec propozycji europarlamentarzystów z komisji ds. ochrony środowiska. O ile w pierwszej chwili przykład papierosów może się wydawać zbyt drastycznym i nieodpowiednim do samochodów, o tyle po dokładniejszym przestudiowaniu wstępnych założeń projektu Dimasa, producenci mogą jednak zacząć szukać nowych sposobów reklamowania swoich modeli. Dostęp do takich informacji uzyskała niemiecka gazeta WirtschaftsWoche (WiWo), według której kolejne ograniczenia mają dotknąć także samą formę prezentacji reklamowanego samochodu. Gazeta powołując się na notatki Dimasa sugeruje, że według nowych zasad auta nie będą mogły być przedstawione „w ruchu”, ponieważ zdaniem europosła ich dynamiczna forma może zachęcać potencjalnych klientów w przyszłości do szybkiej jazdy. A konsekwencją tego będzie, jak nie trudno się domyślić, produkcja większej ilości szkodliwych związków i emisji CO2.

Po ujawnieniu tych rewelacji, ze strony koncernów motoryzacyjnych posypały się już pierwsze negatywne komentarze. Według jednych jest to czysty przykład nakładania cenzury i ograniczania swobód reklamy, według jeszcze innych kolejny bezsensowny i mało skuteczny pomysł na realizację polityki ochrony środowiska. Nie brakuje również głosów mówiących już o szukaniu nowych dróg komunikacji z klientami, w Internecie czy też poprzez sponsoring lub udział w innych imprezach.

Przez nowe propozycje UE dużo stracić może więc środowisko fachowych gazet i czasopism motoryzacyjnych. W całej Europie zyski z reklam liczone nawet w setkach milionów euro, wśród tych mediów stanowią często jedno z ważniejszych źródeł ich dochodów.

Kiedy, w jakiej formie lub czy wogóle proponowane przez Stavrosa Dimasa propozycje otrzymają moc prawną jeszcze nie jest do końca jasne. Póki co, w kwietniu według zapowiedzi eurodeputowanego projekt ma nabrać ostatecznych kształtów i zostać poddany pod szeroką dyskusję w Parlamencie Europejskim.
Tematy w artykule: CO2

Podobne wiadomości:

Peugeot sadzi drzewka

Peugeot sadzi drzewka

Aktualności 2014-12-11

Audi szykuje e-paliwa z wody, powietrza i prądu

Audi szykuje e-paliwa z wody, powietrza i...

Technika 2014-11-14

Komentuj:

~POPIERAM cd. 2008-02-14

KONTYNUUJAC WąTEK: NIE PRZESADZAJMY Z TYMI ZARZUTAMI O OGRANICZANIU SWOBODY. UBEDZIE NAS OD TEGO, JESLI REKLAMA TROCHE INACZEJ BEDZIE WYGLADAC??? SKUPMY SIE NA WAZNIEJSZYCH RZECZACH A NIE NA, NAWET NIEśWIADOMEJ, OBRONIE PRODUCENTOW (BO TO ONI MAJA NAJWIEKSZY INTERES W TYM, ZEBY NIE BYLO TAKIEJ ZMIANY)

~POPIERAM 2008-02-14

MOIM ZDANIEM UE IDZIE W DOBRYM KIERUNKU. JUZ TERAZ TRZEBA MYSLEC O PRZYSZLOSCI I O TYM JAK SRODOWISKO BEDZIE WYGLADALO ZA 20 I 50 LAT. JASNE ZE SA WATPLIWOSCI CO DO SZKODLIWOSCI NASZYCH DZIALAN NA SRODOWISKO ALE LEPIEJ CHBA TERAZ ZAPOBIEGAC NIZ OBUDZIC SIE Z REKA W NOCNIKU??? GWARANTUJE ZE ZA 30 LAT KOLEJNE POKOLENAI BEDA SIE ZASTANAWIAC JAK MOZNA BYLO BYC TAK GLUPIM JAK MY TERAZ I EMITOWAC TYLE ZANIECZYSZCZEN (AURAT TO DOTYCZY WSZYSTKICH PóL DZIAłALNOSCI CZLOWIEKA). POZDRO DLA TYCH , KTORYCH STAC NA REFLEKSJE NAD CODZIENNOSCIą

~PP 2008-02-14

I po co nam ta komunistyczna UE, Takich bzdur to nawet w ZSRR nie wymyślali...

~robin 2008-02-14

chyba ten Dimas upadł na głowe z baaaardzo wysoka ;)

~Artur 2008-02-13

Sądzę, że Grecy powinni siedzieć w Grecji i robić gyrosy. To wszystko na czym się znają. Wstyd

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando