mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Samochody, silniki, części - motoryzacyjne 'ciepłe bułeczki'

Samochody, silniki, części - motoryzacyjne 'ciepłe bułeczki'

W okresie styczeń-lipiec br. przemysł motoryzacyjny w Polsce wyeksportował produkty na łączną wartość ponad 8 mld euro. Największym popytem na rynkach europejskich cieszą się samochody osobowe i samochody towarowo-osobowe, części i komponenty oraz silniki wysokoprężne. Ich łączny udział w eksporcie branży wyniósł prawie 87 proc.

Samochody, silniki, części - motoryzacyjne 'ciepłe bułeczki'

Przemysł motoryzacyjny w Polsce jest silnie związany z gospodarką krajów Unii Europejskiej. W okresie 7 miesięcy 2006 r. do krajów UE trafiło aż 87,9 proc. całości eksportu branży. Nadal najważniejszym rynkiem są Niemcy. Na kolejnych miejscach plasują się: Włochy, Hiszpania i Wlk. Brytania. Pierwszą "piątkę" zamyka Francja. Na wymienione rynki przypada blisko 64,26 proc. całości eksportu polskiego przemysłu motoryzacyjnego.
 
Największy udział od lat stanowi eksport samochodów osobowych i towarowo-osobowych. W okresie styczeń-lipiec br. wartość ich eksportu wyniosła ponad 3,18 mld euro, co stanowiło 39,58% udziału w całości eksportu branży. Drugim fundamentem eksportu sektora są części i komponenty. Przez 7 miesiecy br. wyeksportowano ich za wartosć przekraczajacą 2,14 mld euro, co oznacza wzrost o blisko 1/5. Trzecia pozycja to silniki wysokoprężne. Wartosć eksportu silników wyniosła ponad 1,65 mld euro.


Przeczytaj także:

Motoryzacja przebojem polskiego eksportu (2006-09-28)

Polskie auta za granicą (2006-10-16)

Astra III z Gliwic na rynki Europy Środkowo-Wschodniej (2006-10-20)

Silniki - polska specjalność (2006-01-24)

 

 


Podobne wiadomości:

Astra III z Gliwic na rynki Europy Środkowo-Wschodniej

Astra III z Gliwic na rynki Europy...

Aktualności 2006-10-20

Polskie auta za granicą

Polskie auta za granicą

Aktualności 2006-10-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy
Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy
Kierowcy z kategorią B prawa jazdy mogą od 2014 roku prowadzić lekkie motocykle. Teraz zakres uprawnień znów się zwiększa, umożliwiając prowadzenie motocykli trójkołowych.