mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Samochody, silniki, części - motoryzacyjne 'ciepłe bułeczki'

Samochody, silniki, części - motoryzacyjne 'ciepłe bułeczki'

W okresie styczeń-lipiec br. przemysł motoryzacyjny w Polsce wyeksportował produkty na łączną wartość ponad 8 mld euro. Największym popytem na rynkach europejskich cieszą się samochody osobowe i samochody towarowo-osobowe, części i komponenty oraz silniki wysokoprężne. Ich łączny udział w eksporcie branży wyniósł prawie 87 proc.

Samochody, silniki, części - motoryzacyjne 'ciepłe bułeczki'

Przemysł motoryzacyjny w Polsce jest silnie związany z gospodarką krajów Unii Europejskiej. W okresie 7 miesięcy 2006 r. do krajów UE trafiło aż 87,9 proc. całości eksportu branży. Nadal najważniejszym rynkiem są Niemcy. Na kolejnych miejscach plasują się: Włochy, Hiszpania i Wlk. Brytania. Pierwszą "piątkę" zamyka Francja. Na wymienione rynki przypada blisko 64,26 proc. całości eksportu polskiego przemysłu motoryzacyjnego.
 
Największy udział od lat stanowi eksport samochodów osobowych i towarowo-osobowych. W okresie styczeń-lipiec br. wartość ich eksportu wyniosła ponad 3,18 mld euro, co stanowiło 39,58% udziału w całości eksportu branży. Drugim fundamentem eksportu sektora są części i komponenty. Przez 7 miesiecy br. wyeksportowano ich za wartosć przekraczajacą 2,14 mld euro, co oznacza wzrost o blisko 1/5. Trzecia pozycja to silniki wysokoprężne. Wartosć eksportu silników wyniosła ponad 1,65 mld euro.


Przeczytaj także:

Motoryzacja przebojem polskiego eksportu (2006-09-28)

Polskie auta za granicą (2006-10-16)

Astra III z Gliwic na rynki Europy Środkowo-Wschodniej (2006-10-20)

Silniki - polska specjalność (2006-01-24)

 

 


Podobne wiadomości:

Astra III z Gliwic na rynki Europy Środkowo-Wschodniej

Astra III z Gliwic na rynki Europy...

Aktualności 2006-10-20

Polskie auta za granicą

Polskie auta za granicą

Aktualności 2006-10-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Japoński producent poszerza ofertę swojego najpopularniejszego modelu. Nowa generacja Suzuki Swift będzie dostępna w wersji Sport. Samochód zadebiutuje już jesienią na salonie we Frankfurcie.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech