mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Samodzielne tankowanie LPG - mamy obawy

Samodzielne tankowanie LPG - mamy obawy

Choć ziściły się marzenia wielu użytkowników aut napędzanych gazem LPG o możliwości samodzielnego tankowania tego paliwa, to jednak okazuje się, iż większość kierowców ma obawy z tym związane.

Samodzielne tankowanie LPG - mamy obawy
Z sondażu TNS Polska wynika, że co czwarty kierowca (24%) i co trzeci tankujący LPG (33%) słyszał o planach wprowadzenia tych zmian.
 
- Dużo, czy nie? Z jednej strony, biorąc pod uwagę ważność tych zmian, szczególnie dla posiadaczy samochodów z instalacją gazową, można uznać, że ich świadomość na poziomie jednej trzeciej jest na niskim poziomie. Jest to niewątpliwie wynik okresu, w jakim były one zatwierdzane (okres wakacyjny), jak również brak większego zaangażowania się w komunikację tematu przez samą branżę paliwową, która zanim umożliwi klientom samodzielnie tankowanie musi się do tego odpowiednio przygotować, chociażby poprzez zmianę dysz wlewowych (tzw. pistoletów). Z drugiej strony wskaźnik ten jest na tyle wysoki, że działania komunikacyjne w obszarze bezpieczeństwa korzystania powinny być prowadzone niezależnie od tego, czy na danej stacji można, czy nie można tankować samodzielnie. Konieczne do samoobsługi zmiany na stacjach będą wprowadzane stopniowo, do tego czasu należy dbać, by nie zdarzały się sytuacje, gdy świadomy nowych przepisów kierowca, będzie chciał samodzielnie zatankować swój samochód, na stacji jeszcze do tego niedostosowanej – tłumaczy Agnieszka Janków, lider obszaru paliwowego w TNS Polska.

Niezależnie od momentu, kampania informacyjna o możliwości samodzielnego tankowania LPG będzie musiała mieć miejsce. Okazuje się bowiem, że aż 40% badanych uznaje wprowadzenie samoobsługi jako nie najlepszy pomysł. Kierowcy mają wątpliwości, czy zmiany będą dla nich korzystne. Podnoszą tu głównie kwestie bezpieczeństwa, ale również wygody (trudno dostępne miejsce wlewu paliwa). Dodatkowo, ponad połowa tankujących LPG ma obawy, czy potrafiliby samodzielnie zatankować swój samochód. Oznacza to, że działania komunikacyjne w obszarze bezpieczeństwa jak i edukacji klientów w tym temacie są konieczne.  

Obawy związane z samodzielnym tankowaniem, w większym stopniu dotyczą kobiet (85%), które w sytuacji pojawienia się na ich stacji samoobsługi deklarują, że i tak będą prosić o pomoc pracownika stacji (69%). Tak więc, pomimo planów, ograniczenie zatrudnienia na stacjach wynikające z nowych przepisów jest raczej mało prawdopodobne, szczególnie w krótkim okresie.  

Co ciekawe, kierowcy uważają, że mimo zmian przepisów ceny gazu nie zmienią się (74%). Można powiedzieć, że intuicyjnie zdają sobie sprawę z tego, że zmiana przepisów nie wpłynie diametralnie na obniżenie kosztów stacji lub też czują, że nie wpłynie to na zmianę ich nawyków i postaw odnośnie tankowania, a co zatem idzie sieci paliw będą musiały zachować dotychczasowy standard obsługi na podjeździe w odpowiedzi na potrzeby swoich klientów.

Podobne wiadomości:

Opel Adam LPG: oszczędne auto do miasta

auto motor i sport 0000-00-00

Opel do swojej oferty wprowadza Adama napędzanego benzyną i LPG - dzięki butli gazu zasięg auta jest niesamowity!

Samoobsługa podczas tankowania LPG: już w...

auto motor i sport 0000-00-00

W końcu kierowcy korzystający z paliwa LPG będą mogli zatankować je samemu bez konieczności wołania obsługi stacji - nowe przepisy zostały wprowadzone.

Komentuj:

KittRoad 2013-09-27

O ile jest przystojny xD! Jak się ma diesla to nie ma się takich problemów. W dieslu nie ma sensu montować LPG. Jeździłem ostatnio Dmaxem z dieslem, przy tankowaniu można poznać fajne dziewczyny, jak się ma duży czerwony samochód :)

hjokiel 2013-09-25

Proponuję proste rozwiązanie. Za usługę napełnienia zbiornika samochodu gazem przez pracownika stacji wprowadzić opłatę, np. 5 zł. Poza czystymi rękami pozostanie klientom (przeważnie paniom) przyjemność rozmowy z przystojnym panem od nalewania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.