Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Samoobsługa przy LPG

Samoobsługa przy LPG

Zdaniem POPiHN (Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego), z prawnego punktu widzenia nie ma żadnych przeszkód, aby na stacjach benzynowych wprowadzić samoobsługowe stanowiska z gazem LPG

Samoobsługa przy LPG
– Kwestię tą rozstrzygnął w roku 2005 wyrok WSA w Białymstoku i potwierdziło Ministerstwo Gospodarki w toku prowadzonych konsultacji społecznych związanych z naszym wnioskiem. Nasze stanowisko wydaje się podzielać także w znacznym stopniu m.in. Polska Organizacja Gazu Płynnego oraz Urząd Dozoru Technicznego – mówi Marcin Szponder, dyrektor w POPiHN.

Oznacza to, że praktycznie już teraz na stacjach paliw mogą zacząć pojawiać się samoobsługowe stanowiska tankowania LPG. Jednak większość operatorów stacji ma dalej obawy w kwestii bezpieczeństwa przy samodzielnym tankowaniu, zatem woli zostawać przy znanym scenariuszu, czyli przeszkolonym pracowniku. Z tego m.in. względu POPiHN opracowała specjalną rekomendację, w której mowa o dodatkowych zabiegach, które mają poprawić poziom zabezpieczeń przy samodzielnym tankowaniu gazu. Jedną z propozycji jest użycie nowego typu pistoletu, dzięki któremu wypływ gazu podczas podłączania i odłączania jest znacznie mniejszy, a to właśnie te dwa momenty są najbardziej newralgiczne.

Naturalnie takie zmiany łączą się z kosztami dla stacji benzynowych. Cena nowego pistoletu jest o około 30% wyższa niż dzisiaj już używanego, jednak to koszt znacznie mniejszy od zatrudniania dodatkowego personelu stacji.

Prace na prawnym dopuszczeniem samoobsługi zaczęły się w 2008 roku. POPiHN przeprowadziła wtedy konsultacje z wieloma podmiotami administracyji państwowej oraz niezależnymi ekspertami i organizacjami. - Konsultowaliśmy zarówno podmioty krajowe jak i zagraniczne. W styczniu 2010 złożyliśmy oficjalny wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Gospodarki. Podjęliśmy też działania na rzecz wprowadzenia do odpowiednich przepisów obostrzeń w zakresie sposobu montażu końcówek wlewów do baków pojazdów, tak aby tankujący nie musiał klękać i kłaść się na ziemi podczas podłączania i odpinania pistoletu. Na obecnym etapie Ministerstwo Infrastruktury uwzględniło nasz wniosek w tym zakresie. Mamy zatem nadzieję, że zostanie to utrzymane i odpowiednie rozporządzenie wejdzie wkrótce w życie - tłumaczy Marcin Szponder.

Podobne wiadomości:

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki kontroli

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki...

Aktualności 2016-04-13

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

~w 2011-01-20

jak ktos jest glupi, to przy goleniu sobie leb utnie

~robin 2010-12-23

Gazik: jeżeli ktoś nie ma pojęcia jak tankować gaz - to niech tego nie robi !! Jak ktoś zatankuje ropę do benzyniaka - to też będzie wina stacji? W większości europy tankowanie gazu jest samoobsługowe i wygodne - zamiast czekania aż zajęty pracownik znajdzie chwilę, żeby podejść i zatankować.

~ubu 2010-12-23

W Niemczech jakoś można samemu tankować i nikomu nic się nie dzieje, nie odmraża palców, tylko u nas do wszystkiego potrzebna jest armia ludzi.

~Gazik 2010-12-23

A wiecie SPECE od prawa jaka jest temperatura gazu przy rozprezeniu - to prawie jak ciekly aot (bialy osad na korku to SZRON) - odmrozi lapy ciemniakom i taki bedzie final samodzielnego tankowania.

~MM 2010-12-22

W Hamburgu w dzielnicy przemysłowej przy DiagonalStrasse sam tankujesz LPG potem idziesz 50 m zeby zapłacić w jakimś pokoju biurowca i za bardzo nie zwracają uwagi i nikogo to nie wzrusza co i jak.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj