mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Samoobsługa przy LPG

Samoobsługa przy LPG

Zdaniem POPiHN (Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego), z prawnego punktu widzenia nie ma żadnych przeszkód, aby na stacjach benzynowych wprowadzić samoobsługowe stanowiska z gazem LPG

Samoobsługa przy LPG
– Kwestię tą rozstrzygnął w roku 2005 wyrok WSA w Białymstoku i potwierdziło Ministerstwo Gospodarki w toku prowadzonych konsultacji społecznych związanych z naszym wnioskiem. Nasze stanowisko wydaje się podzielać także w znacznym stopniu m.in. Polska Organizacja Gazu Płynnego oraz Urząd Dozoru Technicznego – mówi Marcin Szponder, dyrektor w POPiHN.

Oznacza to, że praktycznie już teraz na stacjach paliw mogą zacząć pojawiać się samoobsługowe stanowiska tankowania LPG. Jednak większość operatorów stacji ma dalej obawy w kwestii bezpieczeństwa przy samodzielnym tankowaniu, zatem woli zostawać przy znanym scenariuszu, czyli przeszkolonym pracowniku. Z tego m.in. względu POPiHN opracowała specjalną rekomendację, w której mowa o dodatkowych zabiegach, które mają poprawić poziom zabezpieczeń przy samodzielnym tankowaniu gazu. Jedną z propozycji jest użycie nowego typu pistoletu, dzięki któremu wypływ gazu podczas podłączania i odłączania jest znacznie mniejszy, a to właśnie te dwa momenty są najbardziej newralgiczne.

Naturalnie takie zmiany łączą się z kosztami dla stacji benzynowych. Cena nowego pistoletu jest o około 30% wyższa niż dzisiaj już używanego, jednak to koszt znacznie mniejszy od zatrudniania dodatkowego personelu stacji.

Prace na prawnym dopuszczeniem samoobsługi zaczęły się w 2008 roku. POPiHN przeprowadziła wtedy konsultacje z wieloma podmiotami administracyji państwowej oraz niezależnymi ekspertami i organizacjami. - Konsultowaliśmy zarówno podmioty krajowe jak i zagraniczne. W styczniu 2010 złożyliśmy oficjalny wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Gospodarki. Podjęliśmy też działania na rzecz wprowadzenia do odpowiednich przepisów obostrzeń w zakresie sposobu montażu końcówek wlewów do baków pojazdów, tak aby tankujący nie musiał klękać i kłaść się na ziemi podczas podłączania i odpinania pistoletu. Na obecnym etapie Ministerstwo Infrastruktury uwzględniło nasz wniosek w tym zakresie. Mamy zatem nadzieję, że zostanie to utrzymane i odpowiednie rozporządzenie wejdzie wkrótce w życie - tłumaczy Marcin Szponder.

Podobne wiadomości:

Instalacje gazowe – pożytki z gazu

auto motor i sport 0000-00-00

Dobra wiadomość dla posiadaczy nowoczesnych aut - zamontowanie instalacji gazowej jest teraz możliwe także w modelach z silnikiem benzynowym z bezpośrednim wtryskiem.

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

~w 2011-01-20

jak ktos jest glupi, to przy goleniu sobie leb utnie

~robin 2010-12-23

Gazik: jeżeli ktoś nie ma pojęcia jak tankować gaz - to niech tego nie robi !! Jak ktoś zatankuje ropę do benzyniaka - to też będzie wina stacji? W większości europy tankowanie gazu jest samoobsługowe i wygodne - zamiast czekania aż zajęty pracownik znajdzie chwilę, żeby podejść i zatankować.

~ubu 2010-12-23

W Niemczech jakoś można samemu tankować i nikomu nic się nie dzieje, nie odmraża palców, tylko u nas do wszystkiego potrzebna jest armia ludzi.

~Gazik 2010-12-23

A wiecie SPECE od prawa jaka jest temperatura gazu przy rozprezeniu - to prawie jak ciekly aot (bialy osad na korku to SZRON) - odmrozi lapy ciemniakom i taki bedzie final samodzielnego tankowania.

~MM 2010-12-22

W Hamburgu w dzielnicy przemysłowej przy DiagonalStrasse sam tankujesz LPG potem idziesz 50 m zeby zapłacić w jakimś pokoju biurowca i za bardzo nie zwracają uwagi i nikogo to nie wzrusza co i jak.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.